Aké možnosti máte pri konštrukcii krovu? Zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí!
Vhodným riešením z hľadiska súčasných požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti strechy sú strešné I-nosníky alebo priehradové väzníky, ktoré umožňujú zateplenie väčšími hrúbkami tepelnej izolácie.
Galéria
Tradične sa pre krovy využívali krokvy z masívneho dreva. V súčasnosti, keď sa aj stavebným zákonom požaduje dostatočná izolácia domu, zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí. Krovy sa v súčasnosti zatepľujú tepelnou izoláciou s hrúbkou 400 až 500 mm, preto je vhodnejšie využívať krokvy/strešné nosníky, I-nosníky, ktoré sú na výšku celej izolácie, alebo priehradové väzníky, ktoré vytvoria celé neobytné podkrovie a izolujú sa len nad stropom.
Ku konštrukcii pod zateplenie pod vzduchotesnou membránou na strane interiéru je obyčajne montovaná dodatočná inštalačná vrstva, aby sa vzduchotesnosť nenarušila elektrickou inštaláciou.
Príklad kontaktnej vegetačnej strechy bez prevetrávanej medzery si vyžaduje vzduchotesne inštalovanú inteligentnú fóliu (s variabilnou difúznou hodnotou) z interiérovej strany, ktorá obmedzí prechod pár do konštrukcie v chladnejších mesiacoch a v teplých obdobiach umožní prechod pár z konštrukcie do interiéru. Funguje to vtedy, ak sa strecha v lete dokáže ohriať tak, aby pary prestupovali von z konštrukcie smerom do interiéru. Preto je na takúto konštrukciu vhodná extenzívna vegetačná krytina a nie intenzívna. Tiež je podmienkou tepelná izolácia na báze prírodných vlákien, ktorá vie prípadnú vlhkosť rozptýliť a lepšie transportovať. Inteligentnú fóliu by vedela nahradiť aj súvislá hlinená omietka, ktorej aplikácia zospodu krovu je v súčasnosti časovo náročnejšia.
Krov malého slameného minidomu
V čase montáže vysokých masívnych krokiev pre krov v minidome bolo finančne výhodnejšie použiť krokvy ako I-nosníky, a to aj z dôvodu možnosti využitia lokálnej píly.
Pripravené pomúrnice sú v tomto prípade skosené do spádu strechy.
Krokvy k dreveným pomúrniciam uchyťte pomocou kovových uholníkov.
Medzi krokvy vložte dištančné kusy – odrezky z krokiev, aby sa krov vystužil.
Zhora namontujte OSB dosky.
Po krajoch strechy cez OSB dosku priskrutkujte hranoly na vytvorenie nízkej atiky pre substrát vegetačnej krytiny.
Nalepte EPDM fóliu ako hydroizolačnú vrstvu, ktorá zároveň zabráni prerastaniu koreňov v prípade vegetačnej krytiny.
Napíľte dosky s takou dĺžkou, aby sa presne vošli medzi krokvy.
Dosky uchyťte medzi krokvy pre následné uchytenie fólie zospodu krovu.
Odspodu z interiéru doskami pripevnite fóliu s variabilnou difúznou hodnotou, tzv. inteligentnú fóliu spájanú vzduchotesnou páskou.
Fólia sa musí prepojiť vzduchotesnými páskami s prvkami zabezpečujúcimi vzduchotesnosť steny.
Do priestoru medzi krokvy nafúkajte rozvláknenú celulózu alebo iné prírodné vlákna (slama, drevovlákno).
Otvory na fúkanie po aplikácii tepelnoizolačných vlákien dôkladne prelepte vzduchotesnou páskou.
Priestor medzi doskami tvorí malú inštalačnú rovinu, kde môžete natiahnuť elektrickú inštaláciu.
Predpripravte si drevený podhľad a predvŕtajte diery pre skrutky v mieste perodrážky.
V exteriéri nie sú fólia ani zateplenie potrebné, dá sa vytvoriť pomocná konštrukcia pre rovný podhľad a môžu sa priskrutkovať na pohľadové dosky tak ako v interiéri.
Poslednú dosku priskrutkujte bez perodrážky, aby sa dala vložiť a vyplnila zostávajúci priestor.
Vedeli ste?
Rôzne možnosti konštrukcií
Rôzne konštrukčné materiály môžu spotrebovať pri ich ťažbe a výrobe veľmi rozdielne množstvo energie, ako aj uvoľniť rôzne množstvo emisií CO2. Materiály, ako napríklad drevo, môžu mať zápornú hodnotu emisií CO2, pretože pri svojom raste do seba CO2 pohltili a uložili. V krajinách s dostatkom lesov sa v dôsledku klimatickej krízy začína čoraz viac pre stavby využívať drevená konštrukcia nielen na krov, ale aj na celú nosnú konštrukciu stavieb. Drevo sa však musí ťažiť udržateľným spôsobom.
Text: Zuzana Kierulfová, ArTUR
Foto: Zuzana Kierulfová, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre