Kedy a ako najlepšie vymeniť strešnú krytinu

Kedy a ako najlepšie vymeniť strešnú krytinu

K rekonštrukcii strešnej krytiny dochádza iba ojedinele z dôvodu, že túžime po krajšej streche. K obnove nás najčastejšie doženie až jej nefunkčnosť. Poradíme vám, ako obnoviť vyblednutú, poškodenú, machom zarastenú a nefunkčnú strechu tak, aby nám slúžila čo najdlhšie.

Prv než sa pustíme do rekonštrukcie strechy, vždy treba odborne preskúmať celkový stav konštrukcie – od krokiev cez izoláciu strechy, až po latovanie a strešnú krytinu. Návrh skladby rekonštruovanej strechy patrí vždy do rúk skúseného projektanta. A to platí aj v prípade, ak uvažujete nad dočasným variantom – prekrytím pôvodnej krytiny.​

Oprava prekrytím je krátkozraká

Mnohí stavebníci z dôvodu finančných úspor zvolia variant dočasného prekrytia pôvodnej opotrebovanej strešnej krytiny (napr. azbestová krytina, bitúmenové šindle a pod.) novou krytinou. Odborníci však varujú: tento spôsob len odsunie problém nefunkčnej strechy na neskôr. Prekrytá strecha nebude odolnejšia proti vplyvom počasia a komplexné riešenie problému môže byť neskôr niekoľkonásobne nákladnejšie.

Pozrime sa bližšie na riziká, aké v takom prípade hrozia:

    • Čistenie starej krytiny môže poškodiť štruktúru pôvodného materiálu. Pri čistení starej krytiny sa môžu tiež do okolitého prostredia dostať škodlivé látky. Počas prác vykonávaných na streche môže dôjsť k ďalšiemu poškodeniu krytiny či konštrukcie strechy, ktoré nemusí byť na prvý pohľad viditeľné.
    • Aplikácia ochranného náteru v 2 alebo viacerých vrstvách po očistení povrchu krytiny je síce najlacnejšia alternatíva obnovy strechy, ale znamená iba vizuálne riešenie. Technický stav strechy rozhodne nezlepší.
    • Použitie veľkoplošných strešných materiálov (mnohokrát napodobňujúcich tvar škridiel) obvykle nesie riziká spojené s možnosťou poškodenia krytiny pôsobením vetra. Ten môže poškodiť nielen krytinu, ale aj narušiť celkovú statiku budovy. Z toho dôvodu treba tento spôsob rekonštrukcie veľmi dobre zvážiť a posúdiť všetky okolité vplyvy pôsobiace na danú konštrukciu strechy.

Pri spomínaných možnostiach obnovy je navyše problematické zabezpečiť dostatočné odvetranie strešnej konštrukcie. To ďalej zrýchľuje poškodenie drevenej konštrukcie, čo ohrozuje komfort osôb bývajúcich v dome a v horšom prípade ich zdravie.

Rekonštrukcia pre dlhú životnosť

Rekonštrukcia strechy pomocou veľkoformátovej bezdrážkovej škridly dodá aj staršej stavbe punc moderného štýlu (Domino). 

Ak to s opravou strechy myslíme vážne, musíme počítať s investíciou do kompletnej obnovy strechy. Treba si uvedomiť, že odborne navrhnutá a kvalitne zrealizovaná obnova môže zabezpečiť bezproblémovú funkčnosť a životnosť strechy na desiatky rokov.

Bez ohľadu na to, či staviate nový dom alebo rekonštruujete, projekt stavby vrátane skladby strechy patrí vždy do rúk skúseného projektanta. Ten navrhne vhodnú skladbu strešného plášťa v závislosti od klimatických podmienok, sklonu strechy, povahy stavby atď. Správny návrh skladby strechy je prvým základným predpokladom jej dlhej životnosti a nulovej poruchovosti.

Strechu nemožno dimenzovať iba na základe vlastnej hmotnosti krytiny, ale predovšetkým podľa poveternostných vplyvov. Je pravda, že medzi najľahšími a najťažšími krytinami môže byť značný rozdiel, ale ten je skoro zanedbateľný v porovnaní so záťažou spôsobenou vetrom a snehom. Strecha je totiž najviac namáhaná účinkami vetra a snehu.

Stavebníci sa pri rekonštrukcii najviac obávajú vysokých nákladov a časového zdržania, ktoré sú spojené so zásahom do pôvodnej podstrešnej konštrukcie. Avšak obnovy spodnej konštrukcie sa netreba báť. Obvykle nie je až tak časovo náročná. Iba zriedkakedy znamená demontáž celej drevenej strešnej konštrukcie. Ide skôr o výmenu či posilnenie niekoľkých trámov v súlade s projektom rekonštrukcie. 

Kedy potrebuje strecha rekonštrukciu?

Ak cez starú strechu zateká.

Keď krytina vykazuje známky poškodenia a nezabezpečuje dostatočnú ochranu pred poveternostnými vplyvmi.

Ak sú strešné nosníky, trámy miestami popraskané, vlhké, plesnivé a v zime sa pravidelne objavuje pod strechou sneh.

Keď je na mnohých miestach krytina popraskaná, v niektorých prípadoch uvoľnené škridly popadajú.

Odvetranie pre dlhšiu životnosť

Projektant je okrem statického posúdenia zodpovedný aj za návrh skladby strechy, ktorého súčasťou je aj správny spôsob odvetrania strechy. Odvetranie strechy je najvýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim životnosť strechy. Výrobcovia si to uvedomujú, preto podmieňujú garanciu na strešnú krytinu dodržaním aplikácie predpísaného počtu odvetracích prvkov alebo konštrukciou hrebeňa podľa technickej normy.

Cieľom odvetrania je odvádzanie vonkajšej vlhkosti preniknutej strešnou krytinou, odvádzanie vnútornej vlhkosti preniknutej z obytných priestorov, vyrovnanie rozdielov v teplote konštrukcií, odvádzanie nahromadeného tepla v streche zo slnečného žiarenia a pod. Vlhkosť totiž vedie k výskytu a bujneniu drevokazných húb v konštrukcii krovu, plesniveniu tepelnej izolácie, čo spôsobuje jej zhoršené tepelnoizolačné vlastnosti.

Správy výber materiálov

Glazovaná pálená škridla okrem krásneho vzhľadu poskytuje aj predpoklad niekoľkostoročnej životnosti (Futura).

Spolu s odvetraním si treba dať pozor na výber materiálov. Strecha, ktorá má slúžiť aj ďalším generáciám, musí byť kvalitná v celej skladbe. K strešnej krytine s predpokladanou dlhou životnosťou (50 a viac rokov) treba vybrať materiály zodpovedajúce jej životnosti. Načo vám bude top škridla, keď sa vám nekvalitná hydroizolačná fólia rozpadne po niekoľkých rokoch?

Pre životnosť strechy a zachovanie jej tepelnoizolačných vlastností je kľúčová voľba správneho typu poistnej hydroizolačnej fólie. Jej výber ovplyvňuje sklon strechy jej skladba a pod. Za jej správny návrh je zodpovedný projektant. Nepodceňujte ani kvalitné príslušenstvo na dokonalé zvládnutie detailov strechy.

Dobré rady

Realizácia

Zhotovenie strechy patrí do rúk skúsenej realizačnej firme. Úlohou pokrývača je rešpektovať projekt a postupovať podľa návrhu skladby strechy, ktorý vypracuje projektant. Profesionál si uvedomuje, že zmenou skladby strešného plášťa ohrozuje nielen životnosť strechy, ale riskuje i svoje dobré meno.

Podstrešné fólie

Zohrávajú významnú úlohu aj v prípade energetickej úspory budovy. Okrem dokonalej hydroizolačnej funkcie zamedzujú tiež prenikaniu chladného vzduchu do izolovanej časti podkrovia.

Vetranie

Nielen typy strešnej krytiny, ale aj jednotlivé modely majú rôzne systémy realizácie odvetrania, preto neexistuje univerzálne pravidlo, ako správne strechu odvetrať. Aby ste nestratili nárok na záruku, dbajte na dodržanie počtu vetracích prvkov stanoveného v technickom liste.

Text: Ing. Katarína Dudáková podľa podkladov Creaton :: Foto: Creaton, isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis Urob si sám 12/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje