obnova krovu
Galéria (9) Zdroj: Velux

Seriál RenovActive – 2. časť: Výmena krovu a výhody technológie starých otcov v projekte RenovActive

Projekt RenovActive predstavuje rekonštrukciu typického tzv. štvorcového domu, aké poznáme zo slovenských miest i dedín. Možno ste ho aj vy zdedili po babičke a verte, že na Slovensku sú nás tisíce.

Galéria

obnova krovu
obnova krovu
obnova krovu
obnova krovu
obnova krovu
Nový krov
Nový krov
Podkrovie v pôvodnom dome

Vo väčšine prípadov rekonštrukcií, akou bol projekt RenovActive, možno predpokladať, že sa dá použiť pôvodný krov. V našom prípade sme, bohužiaľ, to šťastie nemali. Na pôvodný krov bol už použitý recyklovaný materiál. Preto sme sa rozhodli pre jeho výmenu.

Podkrovie v pôvodnom dome
Podkrovie v pôvodnom dome | Zdroj: Velux

Výmena krovu je otázkou pár dní

Výmena krovu nie je nič zložité. Šikovní majstri ho dokážu mať hotový za pár dní. Naši zruční remeselníci postavili krov bez komplikácií za 4 dni. Zakrytie OSB doskami a príprava na umiestnenie nadkrokvovej izolácie zabrala ďalšie 2 dni.

Dbali sme, aby sme zachovali pôvodnú geometriu krovu tak, aby riešenie bolo opakovateľné a zodpovedalo tvaru typického štvorcového domu. Aj v prípade, že zostane pôvodný krov.

Architekt navrhol okrem štyroch strešných okien štandardnej veľkosti aj dve veľké. Jedno veľké okno je lacnejšie ako dve malé a ponúka lepší výhľad. V novom krove sa už počítalo s výmenou pre okno väčšie, ako je rozstup krokiev, ale ani v prípade pôvodného krovu nie je výmena žiadna veľká veda.

Pôvodné drevené trámy, ktoré boli v dobrom stave, sme zachovali a neskôr sme ich priznali aj vo vynovenom interiéri.

Nový krov
Nový krov | Zdroj: Velux
Nový krov
Nový krov | Zdroj: Velux

Medzi prízemím a podkrovím

Strop medzi prízemím a podkrovím tvorí drevo-betónová spriahnutá doska. Ide o osvedčenú technológiu našich dedov. My sme sa rozhodli ju použiť, pretože zachováva pôvodné trámy.

obnova krovu
Architekt s rodinou Hučkovcov, pre ktorých projekt renovActive rekonštruoval dom plánuje nový drevo-betónový spriahnutný strop | Zdroj: Velux
obnova krovu
Kari sieť je do trámov upevnená skrutkami | Zdroj: Velux

Na drevený záklop z dosiek sme v súlade so statickým návrhom položili kari siete ako výstuž. Kari sieť sme do trámov upevnili skrutkami a celú plochu sme zaliali betónom. Existujúcu spodnú konštrukciu sme teda prakticky využili ako spodné debnenie. Hrúbka betónovej platne, ktorá bola v najtenšom mieste len 6 cm, priniesla úsporu materiálu. Výsledná doska má tvar stropu s trámami a je staticky veľmi únosná. Počas betonáže bolo nevyhnutné trámy podoprieť stojkami, aby nedošlo k prehýbaniu stropu.

obnova krovu
Vystužený spriahnutý strop zo strany podkrovia | Zdroj: Velux
Spriahnutá doska teda dokáže do značnej miery eliminovať veci, ktoré ľuďom v dvojpodlažnom dome a v podkroví často prekážajú (prehrievanie vzduchu a hluk nad hlavou).
obnova krovu
Vybetónovaný drevo-betónový spriahnutný strop | Zdroj: Velux

Ďalším plusom zvoleného riešenia je výborná zvuková izolácia – kroková nepriezvučnosť. Na rozdiel od montovaného stropu výborne zvukovo izoluje.

Treťou nezanedbateľnou výhodou spriahnutého stropu je, že vytvára akumulačnú hmotu. Masívny strop v zime akumuluje teplo a v lete, naopak, drží chlad. Pomáha, aby sa priestor rýchlo neprehrial ani rýchlo nevychladol a aby sa v ňom udržiavala stabilná teplota. To je jeden z dôležitých faktorov, ktorý v lete pomáha zabrániť prehrievaniu podkrovia.

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Sledujte www.urobsisam.sk, kde postupne uverejňujeme celý seriál o stavbe.

Prečítajte si tiež:

1. diel seriálu: Búracie práce

3. diel seriálu: Výber a montáž strešných okien

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje