Zateplenie podlahy v podkroví
Zdroj: URSA

Zateplenie podlahy v podkroví svojpomocne – ušetrite peniaze a zvýšte pohodlie v dome

Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie domu a neplánujete v podkroví bývať teraz ani v budúcnosti, mali by ste zvážiť izoláciu podlahy v podkroví. Správna izolácia týchto priestorov pomôže udržať tepelný komfort vášho domu v zime a v lete, čo v konečnom dôsledku zníži vaše účty za energie. Hoci sa mnohí majitelia domov rozhodnú na zateplenie podlahy v podkroví najať odborníkov, s trochou znalostí a úsilia je možné túto prácu vykonať aj svojpomocne.

Architektka Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií, vám poradí, na čo si dať pozor, ak sa rozhodnete zatepliť si podkrovie sami:

„Najprv je potrebné zistiť stav stropnej konštrukcie. Napríklad v prípade trámov je vhodné skontrolovať, či nie sú napadnuté vlhkosťou, drevokaznými hubami alebo nejakým spôsobom poškodené. Dôležité je tiež zistiť, koľko priestoru je medzi podlahou podkrovia a sklonom strechy, pretože všetky tieto faktory majú vplyv na to, akým spôsobom sa bude podkrovie zatepľovať.“

Vyberajte kvalitný materiál

Mnoho ľudí používa na izoláciu nevhodné materiály, napríklad polystyrén, čo sťažuje izoláciu zložitejších konštrukcií bez škár a medzier, t. j. tepelných mostov. „Jedným z najlacnejších, najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov zateplenia podkrovia je pomocou minerálnej izolácie na báze skla, napríklad URSA PUREONE alebo URSA GLASSWOOL. Ide o vhodný materiál, ktorý je nenasiakavý, nedeformuje sa a časom neplesnivie,“ odporúča Tereza Vojancová.

Fúkaná minerálna izolácia URSA PureFloc
Zdroj: URSA

Radšej s odborníkmi…

Vhodným materiálom na izoláciu podkrovia je aj novinka na trhu – fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc. Je nielen veľmi jednoduchá na aplikáciu, ale aj vysoko funkčná a možno ju použiť na zateplenie takmer všetkých priestorov v nových aj starých budovách.

„Fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc sa môže použiť na zateplenie nevyužitých stropov podkrovia alebo striech s krovmi, ale aj uzavretých dutín, ako sú trámové stropy a konštrukcie šikmých striech. Táto minerálna izolácia si však vyžaduje špeciálny fúkací stroj, preto odporúčam nechať si zatepliť podkrovie minerálnou fúkanou izoláciou URSA Pure Floc firmou, ktorá sa na fúkanie špecializuje,“ radí Vojancová.

URSA Pure Floc navyše neobsahuje žiadne umelé prísady, spojivá ani formaldehyd a dá sa ňou zatepľovať veľmi rýchlo, bezprašne a bez akýchkoľvek obmedzení v interiéri.

Na hrúbke izolácie nešetrite

Vo všeobecnosti sa rozhodne neoplatí šetriť na hrúbke izolácie. Samotná izolácia zvyčajne predstavuje len 20 % celkových nákladov, ktoré sa dajú znížiť napríklad práve vyšším podielom vlastnej práce. Každý centimeter izolácie navyše prináša výrazné úspory. Aby sa investícia do zateplenia oplatila, odporúča sa pri súčasných cenách energií zatepliť podkrovie izoláciou s hrúbkou 30 až 40 cm. Menšie hrúbky vedú k zbytočným únikom tepla a premárnenej investícii.

Pozor na ochranu pred vlhkosťou

Ak sa rozhodnete zatepliť podkrovie svojpomocne, mali by ste venovať veľkú pozornosť správnemu návrhu skladby, aby nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary v konštrukcii.

„Skondenzovaná vlhkosť môže v nepriedušnej konštrukcii veľmi rýchlo zhoršiť kvalitu prostredia, podporiť tvorbu plesní a v konečnom dôsledku viesť až k úplnej degradácii konštrukcie,“ varuje architektka. Preto je ideálne, ak skladba konštrukcie umožňuje prípadnej vlhkosti, aby sa odparovala. Dôležité je tiež zabrániť vzniku tepelných mostov v miestach s oslabenou izoláciou alebo strešnými priestupmi, ktoré spôsobujú zrážanie vodných pár a vznik plesní.

3D model zateplenia podkrovia v rodinnom dome
Zdroj: URSA

Ak to konštrukcia nevykurovaných a neobývaných podkroví umožňuje, je vždy bezpečnejšie izolovať podlahu podkrovia, ale nie pod alebo medzi trámami, aby sa nezasahovalo do existujúcej konštrukcie. „Izolácia medzi trámami má niekoľko rizík. Mení sa teplotný režim trámov a najmä pri absencii zateplenia fasády hrozí zníženie teploty záhlavia trámov, čo prináša riziko kondenzácie vody a postupného zvyšovania vlhkosti v tejto oblasti. To potom môže viesť k napadnutiu drevokaznými hubami a degradácii konštrukcie,“ vysvetľuje Vojancová.

Investícia, ktorá sa rýchlo vráti

Izolácia podlahy podkrovia sa všeobecne považuje za jednu z najúčinnejších metód znižovania nákladov na energiu v domácnostiach. Každý, kto sa rozhodne zatepliť svoje podkrovie, si všimne rozdiely medzi zatepleným a nezatepleným podkrovím nielen v tepelnom komforte, ale aj v účtoch za energie. Finančné úspory po zateplení podlahy podkrovia môžu dosiahnuť až 20 %. Vzhľadom na jednoduchosť a finančnú nenáročnosť týchto opatrení je tak návratnosť investícií do zateplenia približne 4 roky.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje