Staviame schodisko z pórobetónu

staviame schodisko z porobetonu

Riešenie prístupu na vyššie podlažia domu nám môže spôsobiť nemálo vrások na čele. Okrem toho, že schodisko väčšinou potrebujeme umiestniť do čo najmenšieho priestoru, musí spĺňať rozličné normy z hľadiska nosnosti bezpečnosti. Ak si chceme ušetriť starosti, objednáme jeho výrobu aj inštaláciu v špecializovanej firme. Keď nám je však takáto pasívna účasť na celom procese proti srsti, môžeme aj sami priložiť ruku k dielu. Jedným z konceptov, ktoré zvládneme zrealizovať svojpomocne, je schodisko z pórobetónových dielcov.
 

Takéto schodisko je pochôdzne ihneď po položení schodiskových dielcov. Na jeho zhotovenie nepotrebujeme debnenie ani dodatočnú výstuž, takisto odpadá mokrý proces betónovania. Spájacím prvkom je tenkovrstvová malta, pomocou ktorej výstavba schodiska napreduje relatívne rýchlo. Pri novostavbe môžeme schodisko budovať zarovno s múrmi, v rekonštruovaných objektoch osádzame jednotlivé stupne na dodatočnú podmurovku. Pórobetón ako materiál sa vyznačuje nízkou objemovou hmotnosťou a spĺňa kritériá triedy A1 požiarnej odolnosti. Schodiskové dielce z vystuženého pórobetónu P3,3-600 nám vyrobia na mieru na základe objednávky, takže si nemusíme robiť starosti s dodatočnou úpravou ich veľkosti. Aby sme sa pri realizácii nepomýlili, dodajú nám ich aj s presným výkresom skladby a plánom kladenia. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste 
Stavba a povrchová úprava
Schodiská, či už otvorené, alebo uzavreté, s priamymi či točitými ramenami, konštruujeme rovnakým spôsobom. Jednotlivé stupne osadíme v murive (alebo podmurovke) do maltového lôžka tak, aby boli na oboch stranách podopreté v šírke 150 mm. Výšku a šírku schodiskových stupňov môžeme ovplyvňovať hrúbkou maltového lôžka, podmurovkou a presahom stupňov cez seba. Vždy však dbáme na to, aby bol stupeň uložený na oboch stranách. V prípade, že staviame dom z pórobetónových tvárnic, dovoľuje nám identický stavebný materiál použiť rovnakú povrchovú úpravu na steny i schodisko. To, samozrejme, neplatí pre nášľapnú vrstvu schodiskových stupňov, ktorá musí byť primerane odolná. Dostatočne odolnými sú napríklad keramické obklady, obklady z prírodného kameňa, dreva, plastu, laminátu a podobne. Podľa spôsobu využitia priestoru pod schodiskom môžeme omietnuť vápennou, vápenno-cementovou, sadrovou či vápenno-sadrovou omietkou, obložiť drevom či zakryť sadrokartónovými doskami. 
 
 
Text: podľa materiálov spoločnosti Xella spracoval Milan Bohunický
Foto: Xella

Komentáre

  1. Kamil Vargovsky says:

    „Pórobetón ako materiál sa vyznačuje nízkou objemovou hmotnosťou a spĺňa kritériá triedy A1 požiarnej odolnosti.“A1 je kritérium reakcie materiálu na oheň, nie požiarnu odolnosť.

  2. Zuzana Harakalova says:

    Da sa toto riesenie pouzit aj pre vybudovanie vonkajsich vstupnych schodov do domu?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.