Porovnanie vysychania stavby z tehly a pórobetónu

29.09.2017
29.09.2017 (1)
Porovnanie vysychania stavby z tehly a pórobetónu

Tehla je objemovo a rozmerovo stabilný materiál, a preto v tehlovom murive nehrozí vznik trhlín v dôsledku vysychania. Naopak, pórobetónové murivo pri vysychaní mení objem, čím je náchylné na vznik trhlín.

Objemové zmeny z dôvodu zmraštenia, rozpínania alebo dotvarovania vyvolávajú v murive vnútorné napätie. Pokiaľ tieto napätia prekročia pevnosť v ťahu omietky alebo murovacích prvkov (muriva), dochádza k vzniku trhlín.

Zmrašťovanie pórobetónu a tehly počas vysychania

Vysychanie pórobetónu (a ďalších murovacích materiálov, ktoré sa vyrábajú mokrou technológiou) sprevádzajú objemové zmeny a v murive hrozí vznik trhlín.

Objemové zmeny pálených tehál v dôsledku vysychania alebo nasiakania sú prakticky nulové. Počas výpalu v materiáli prebehnú nevratné fyzikálno-chemické zmeny a tehla nadobúda tvarovú a rozmerovú stabilitu. V tehlovom murive je riziko vzniku trhlín znížené na minimum.

Zmraštenie pórobetónových tvárnic za 6 mesiacov od dodania na stavbu môže dosiahnuť 0,3 – 0,6 mm/m v závislosti od expedičnej vlhkosti tvárnic v čase dodania.

Tehlové bloky počas vysychania takmer nemenia svoj objem a rozmery. Hodnoty zmraštenia sú v rozmedzí 0,01 – 0,06 mm/m.

Vysychanie stavby z tehly

Celý článok si môžete prečítať na webe domztehly.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
lolo | 04.10.2017, 07:56
a ? vsak ci tehla či porobeton neostavaju len tak. minimálne omietka na nich ide, ktorá ich chrani tak stale necapem o čom tento članok je cí ako nestavajte z porobetonu ale z tehly lebo .... proste reklama
Prečítajte si
Reklama