Porovnanie vysychania stavby z tehly a pórobetónu

image 44065 25 v1

Tehla je objemovo a rozmerovo stabilný materiál, a preto v tehlovom murive nehrozí vznik trhlín v dôsledku vysychania. Naopak, pórobetónové murivo pri vysychaní mení objem, čím je náchylné na vznik trhlín.

Objemové zmeny z dôvodu zmraštenia, rozpínania alebo dotvarovania vyvolávajú v murive vnútorné napätie. Pokiaľ tieto napätia prekročia pevnosť v ťahu omietky alebo murovacích prvkov (muriva), dochádza k vzniku trhlín.

Zmrašťovanie pórobetónu a tehly počas vysychania

Vysychanie pórobetónu (a ďalších murovacích materiálov, ktoré sa vyrábajú mokrou technológiou) sprevádzajú objemové zmeny a v murive hrozí vznik trhlín.

Objemové zmeny pálených tehál v dôsledku vysychania alebo nasiakania sú prakticky nulové. Počas výpalu v materiáli prebehnú nevratné fyzikálno-chemické zmeny a tehla nadobúda tvarovú a rozmerovú stabilitu. V tehlovom murive je riziko vzniku trhlín znížené na minimum.

Zmraštenie pórobetónových tvárnic za 6 mesiacov od dodania na stavbu môže dosiahnuť 0,3 – 0,6 mm/m v závislosti od expedičnej vlhkosti tvárnic v čase dodania.

Tehlové bloky počas vysychania takmer nemenia svoj objem a rozmery. Hodnoty zmraštenia sú v rozmedzí 0,01 – 0,06 mm/m.

Vysychanie stavby z tehly

Celý článok si môžete prečítať na webe domztehly.sk

Komentáre

  1. a ?
    vsak ci tehla či porobeton neostavaju len tak. minimálne omietka na nich ide, ktorá ich chrani tak stale necapem o čom tento članok je
    cí ako nestavajte z porobetonu ale z tehly lebo …. proste reklama

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.