sklo v domacnosti
Galéria (12)

Sklo v domácnosti

Priehľadnosť, lesk, tvrdosť a tepelná vodivosť sú vlastnosti, vďaka ktorým sa sklo stalo široko využiteľným materiálom vo viacerých oblastiach nášho života. V domácnostiach ho spolu s plastmi používame najčastejšie.

Galéria

sklo v domacnosti 143 big image
10 archivjaga sklo big image
11 archivjaga sklo big image
15 archivjaga sklo big image
Na vytvorenie svetelnej pohody v miestnosti musíme zabezpečiť dostatočný prienik denného svetla. To dosiahneme správnym výberom zasklenia okien a dverí či vhodne umiestnenou sklenenou alebo sklobetónovou stenou. V prípade tmavých chodieb môžeme dodatočne vložiť sklenenú výplň do interiérových dverí, a tým vniesť do miestnosti dostatočné množstvo prirodzeného svetla.

Sklenené výrobky môžeme využiť aj na odľahčenie a prevzdušnenie masívneho interiéru. S obľubou sa dnes používajú sklenené výplne stolov, skríň, zábradlí či poličiek. Výnimkou nie sú ani zasklené schodištia či balkóny. Pri zarámovaní obrazov či fotiek, vytvorení akvária, zimnej záhrady, sprchovacieho kúta či skleníka sa tak isto bez skla nezaobídeme. 

Materiál

Sklo sa vyrába z kremičitého piesku, sódy a vápenca. Tieto suroviny sa miesia a následne tavia na sklovinu. Tá sa potom tvaruje buď ručne (sklárskou píšťalou), alebo strojovo (lisovaním, valcovaním, liatím). Potom sa výrobky ochladia a môžu sa zdobiť brúsením, rezaním, rytím, leptaním, maľovaním alebo zlátením. 

V domácnosti najviac využívame technické a úžitkové sklo. Z technického skla sa vyrábajú okenné tabule, obkladačky, z úžitkového poháre, vázy, lustre. 

Sklo môžeme charakterizovať ako ochladený kvapalný piesok, ktorý nikdy nestuhne. Vyrábajú sa z neho tvrdé priehľadné predmety, ktoré nepodliehajú pôsobeniu chemikálií. Z ekologického hľadiska je šetrné k životnému prostrediu, pretože sa dá opakovane použiť (recyklovať).

Používané druhy skla

Plavené číre sklo má rovnomernú hrúbku, lesklý povrch a neskresľuje výhľad. Z plaveného plochého skla sa vyrábajú napr. výkladné skrine a zrkadlá. 

Homogénne farebné sklo je schopné absorbovať časť slnečnej energie. Má rovnaký farebný účinok z obidvoch strán (slabo odráža svetlo). Obsahuje kryštáliky kovov, ktoré sa do skla pridávajú pri výrobe.  Reflexné sklo má vrstvu kovov (kryštálikov), ktorá spôsobuje odrážanie svetla. Táto vrstva je trvanlivá. Môže byť otočená do exteriéru alebo do medzisklenej dutiny. Vrstva čiastočne zachytáva slnečné žiarenie a zabraňuje prestupu tepla z exteriéru do interiéru.

Reflexné sklá odrážajú veľkú časť viditeľného svetla a zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti okna. 

Liate sklo je z jednej strany vzorované a z druhej hladké. Nie je priehľadné, preto ho môžeme využiť pri zasklení interiérových dverí (v kúpeľni) alebo okien na prízemí. 

Emailové sklá sa používajú ako fasádne sklá na zakrývanie železobetónových skeletov. Pri tmavších farebných odtieňoch musíme použiť kalené sklo, aby neprasklo od tepla zo slnečného žiarenia. 

Zrkadlá sa vyrábajú z plaveného skla. Následne sa pokovujú dusičnanom strieborným a miešanou vrstvou, ktorá zabraňuje oxidácii dusičnanu. Potom sa zadná strana natrie vrstvou laku. Zrkadlá môžu mať brúsené alebo rovné hrany.

Plexisklo môžeme vŕtať, rezať aj ohýbať. Pri neopatrnej manipulácii však môže prasknúť. Vyrába sa v širokej farebnej škále.

Bezpečnostné sklo (drôtosklo, lepené, tvrdé, požiarne)
Drôtosklo obsahuje mriežku, na ktorej pri náraze držia črepiny. Tým sa zabraňuje poraneniu osôb. Je schopné dočasne odolávať aj prípadným zlodejom pri prenikaní do objektu.

Lepené (vrstvené) sklo
sa vyrába lepením jednotlivých platní na seba. Spája sa pomocou priehľadného alebo nepriehľadného plastu (fólie). Je elastická s vysokou pevnosťou a priľnavosťou. V prípade rozbitia skla črepiny držia na fólii. Po zložení viacerých vrstiev vznikne sendvič, ktorý je schopný odolať aj streľbe.

Tvrdé (kalené) sklo má päťkrát vyššiu pevnosť ako bežné sklo. Môžeme ho preto využiť pri stavbe sprchovacieho kúta, na výplne zábradlia a na stenové priečky. Dodatočne ho nemôžeme rezať ani vŕtať. Je citlivé na údery na hranu. Sklo sa po náraze rozbije na množstvo neostrých úlomkov, ktoré nespôsobujú poranenie. 

Požiarne sklo je zložené z dvoch alebo viacerých sklenených platní, medzi ktorými je tenká priehľadná vrstva. Medzivrstva sa pri požiari spení, čím sa zvýšia izolačné schopnosti skla. Sklo neprepustí teplo vedením ani sálaním nad povolenú hodnotu. 

Sklené tvárnice – sklobetón

V minulosti sme si pod slovom sklobetón najčastejšie predstavili stenu presvetľujúcu tmavú chodbu. Dnes však tento materiál nachádza svoje uplatnenie aj v interiéri.  Môžeme ho využiť na stavbu deliacej priečky, ktorá prepustí denné svetlo do interiéru. Pomocou sklobetónu vytvoríme aj jedálenský, spací alebo pracovný kút. Vhodný je do kúpeľní, či už na zhotovenie sprchovacieho kúta, alebo na presvetlenie stien. Okrem rovných stien môžeme zo sklobetónu vytvoriť aj zakrivené steny. Pomocou mnohých farieb, odtieňov a vzorov sa z moderného sklobetónu stane originálny interiérový prvok.

Sklobetónové tvarovky sa spájajú pomocou cementovej malty. Pri murovaní nezabúdajme na používanie plastových dištančných vložiek (krížikov). Tie zaistia rovnakú vzdialenosť medzi jednotlivými tvárnicami. 

Sklené tvárnice zabezpečujú rovnomerné osvetlenie interiéru. Svetelná priepustnosť čírych tvárnic je pri kolmo dopadajúcom svetle približne 80 %. Farebné tvárnice majú priepustnosť od 50 do 70 %. Steny vytvorené zo sklobetónových tvárnic majú vysoký tepelný odpor. Vďaka tomu je v interiéri dostatok svetla aj tepelná pohoda. Vnútri tvárnic sa nachádza vákuum, vďaka čomu má sklobetón lepšie izolačné vlastnosti a výborne tlmí hluk.

Ako pracovať so sklom

Brúsenie
Sklo môžeme brúsiť zrážaním hrán. Môžeme použiť jemnozrnný karborundový kameň, ktorým zvyčajne brúsime kosy. Mali by sme brúsiť za vlhka, aby sme nevdychovali sklený prach.

Rezanie
Rezať môžeme pomocou rezákov s malým kolieskom (s priemerom 3 mm). Rezáky môžu byť zo špeciálnej ocele alebo z technického diamantu. Diamantové sú odolnejšie, ľahšie sa s nimi reže, ale sú cenovo náročnejšie. Rez nesmie byť nikdy suchý. Na vlhčenie môžeme použiť petrolej alebo naftu. Nanášame ich drevenou paličkou a kúskom vaty. Kvalitné rezačky majú nádobku s petrolejom, ktorý pri rezaní vyteká priamo na koliesko a zalieva rez. Rezať môžeme podľa príložníka alebo voľnou rukou. Pod rez potom podložíme kúsok dreva a sklo zlomíme tlakom rúk na oddeľované časti.

Sklo režeme podľa uholníka vždy jedným ťahom. Potom sklo zlomíme pomocou tlaku rúk. Pred lepením najprv zrazíme na skle hrany (brúsnym papierom). Hrany pri lepení priložíme k sebe a zabezpečíme ich polohu. Pri lepení skla je dôležitá pracovná plocha s mäkkým povrchom.


Vŕtanie

Môžeme používať tri druhy vrtákov: tvrdokov, diamantový a korunový kovový vrták. Na vŕtanie používame stojanovú vŕtačku. Podklad pod sklom musí byť rovný a tvrdý. Aby sme zamedzili praskaniu skla, podložíme pod sklo korkové podložky. Vŕtané miesto musí byť pokryté vrstvou vody. Zabezpečíme to tak, že na sklo priložíme gumené tesnenie a doňho vlejeme vodu. Vŕtame do polovice hrúbky, potom sklo otočíme a vŕtame z jeho druhej strany. V prípade vŕtania do zrkadla začíname na natretej ploche. 

Text: Elena Bobeková 
Foto: archív vydavateľstva JAGA, Elena Bobeková

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.