suchý spôsob vyrovnávania podláh
Galéria (9) Zdroj: izoNOVUM

Najjednoduchšia cesta k rovnej podlahe – suchý spôsob vyrovnávania podláh

Ako vyrovnať krivú podlahu? Máte v byte krivú podlahu? Plávajúca podlaha sa prehýba? Máte v podlahe starú škváru a uvažujete o jej náhrade? Potrebujete prerobiť povalu na obývateľný priestor? Máte v dome staré podlahy z hliny, dreva a premýšľate nad ich rekonštrukciou?

Galéria

Vyrovnanie podlahy v bytoch.
suchý spôsob vyrovnávania podláh
suchý spôsob vyrovnávania podláh
Vyrovnanie podlahy v bytoch.
suchý spôsob vyrovnávania podláh
Tepelná výplňová izolácia do dutých stavebných konštrukcií pre stavby z prírodných materiálov.
Mineralizovaná štiepka ako suchý podsyp na vyrovnanie a zateplenie podlahy v starých domoch, ktoré potrebujú dýchať.

Máme pre Vás riešenie. Suchý proces. Rýchly a jednoduchý spôsob. Podlahu môžete mať hotovú v priebehu jedného dňa. Nie je potrebné čakať na vyschnutie či vyzretie mokrých procesov. Šetríte čas aj financie. Podlahu môžete rekonštruovať v ktoromkoľvek ročnom období.

Suché vyrovnanie podlahy pomocou mineralizovanej štiepky

Ide o materiál, ktorý je vyrobený z ihličnatého dreva a kameniva. Štiepka je dokonale obalená spojivom na báze minerálnych látok. Výroba prebieha mokrým procesom. K mineralizácii štiepky dochádza nielen na povrchu, ale aj vnútri, vďaka čomu je pozmenená bunková štruktúra dreva. V procese výroby sa nepoužíva žiadna chémia, je to čisto prírodný produkt. Jedinečný spôsob výroby, ako aj ideálna kombinácia surovín umožnili zmysluplne spojiť pozitívne vlastnosti dreva a minerálnych látok (hornín).

Štiepka je odolná proti hnitiu, plesneniu a rovnako aj proti škodcom. Vďaka mineralizácii je zabezpečená odolnosť proti vode pri havarijných stavoch. Podsyp ani pri prípadnom zatečení nezmení svoj objem, ostane konzistentný, ale pritom veľmi rýchlo vyschne.

Mineralizovaná štiepka má certifikát EPD – ide o ekologický stavebný produkt, ktorý má negatívnu uhlíkovú stopu. Jeden kubický meter suchého podsypu CEMWOOD absorbuje 95 kg CO2.

Vďaka svojmu zloženiu vytvára príjemnú klímu a bezpečný domov, vhodný aj pre ľudí citlivých na alergény. Suché podsypy CEMWOOD sú testované podľa  AgBB testovacích kritérií pre emisie VOC z výrobkov pre vnútorné použitie. Testy dokázali, že podsypy CEMWOOD ako aj vstupné suroviny pri ich výrobe sú neškodné z hľadiska emisií prchavých organických zlúčenín (VOC).

Aké výhody majú podsypy CEMWOOD?

Nízka hmotnosť

Jednou z hlavných výhod suchých podsypov je váha. Oproti vyrovnaniu podláh mokrou cestou sú suché podsypy niekoľkonásobne ľahšie, preto neohrozia statiku domov alebo celých budov. Podsypy CEMWOOD majú najnižšiu objemovú hmotnosť aj spomedzi konkurenčných materiálov na suché vyrovnanie podláh.

Plochý tvar = rýchlosť aplikácie

Suché podsypy CEMWOOD majú jedinečný plochý tvar. Sú to akoby „čipsy“, ktoré zabezpečia, že podsyp je mechanicky odolný a vysoko únosný. Okamžite po vysypaní sa na naň môžete postaviť bez toho, aby ste sa zaborili. Je teda pochôdzny už počas montáže. Práca s podspymi CEMWOOD je rýchla a jednoduchá pre každého domáceho majstra.

Zdroj: izoNOVUM

Takmer nulová dodatočná sadavosť

Vďaka svojmu tvaru majú podsypy CEMWOOD veľmi nízku sadavosť, menej ako 1 %. Takže podlaha nepoklesne. A zároveň nemusíte komplikovane navyšovať podlahu počas montáže, aby ste zabezpečili jej správnu výšku.

Možnosti vyrovnávania

S podspymi CEMWOOD možno vyrovnávať lokálne nerovnosti, ale aj celoplošne, a to od 0 až do 25 cm hrúbky v jednej homogénnej vrstve bez pomocných roznášacích medzivrstiev.

Izolačné vlastnosti

Podsypy CEMWOOD majú výborné tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti (kroková nepriezvučnosť). Takže okrem vyrovnania podlahy ju aj zateplia a zvukovo izolujú.

Paropriepustnosť

Sú paropriepustné, dokážu vytvoriť podlahu, ktorá bude dýchať. To je dôležité najmä pri starších rodinných domoch, aby sa prípadná vlhkosť prirodzene odparovala cez podlahu a netlačila sa do múrov.

Aplikácia

Pri aplikácii treba dať pozor na väčšie praskliny alebo trhliny na podklade, kde by sa mineralizovaná štiepka mohla objemovo strácať. Pokiaľ nie je cieľom zasypať aj takéto miesta, potom je vhodné dať na podklad paropriepustnú netkanú geotextíliu alebo inú zábranu. Tak ako na každý podsyp, aj na mineralizovanú štiepku  je potrebné ukladať roznášacie dosky, ktoré môžu byť rôznorodé.

Dostupné sú dve varianty podsypu:

CW1000 – je tenkovrstvý podsyp, s ktorým je možné vyrovnávať aj lokálne nerovnosti a dá sa používať do stratena. Maximálna výška podsypu CW1000 je 6cm.

CW2000 – univerzálny podsyp, ktorým sa dá vyrovnávať od 1cm až do 25cm v jednej homogénnej vrstve. Čiže nemusíte dávať žiadne roznášacie medzivrstvy.

Kde sa dá použiť suchý podsyp?

Mineralizovaná štiepka ako suchý podsyp na vyrovnanie a zateplenie podlahy v starých domoch, ktoré potrebujú dýchať.
Mineralizovaná štiepka ako suchý podsyp na vyrovnanie a zateplenie podlahy v starých domoch, ktoré potrebujú dýchať. | Zdroj: izoNOVUM
suchý spôsob vyrovnávania podláh
Vyrovnanie podlahy v historických budovách pamiatkovo chránených. Do podsypu sa dajú uložiť aj rôzne rozvody. | Zdroj: izoNOVUM
Vyrovnanie podlahy v bytoch.
Pri rekonštrukciách nadzemných podlaží a podkroví. | Zdroj: izoNOVUM
Vyrovnanie podlahy v bytoch.
Vyrovnanie podlahy v bytoch. | Zdroj: izoNOVUM
suchý spôsob vyrovnávania podláh
Vyrovnanie lokálnych nerovností na akejkoľvek podlahe do stratena. | Zdroj: izoNOVUM
Tepelná výplňová izolácia do dutých stavebných konštrukcií pre stavby z prírodných materiálov.
Tepelná výplňová izolácia do dutých stavebných konštrukcií pre stavby z prírodných materiálov.
Výplňová izolácia do starých trámových stropov. | Zdroj: izoNOVUM

Technické parametre: tepelná vodivosť 0,07 – 0,08 W/mK, pevnosť v tlaku – 600 kPA, faktor difúzneho odporu (paropriepustnosť) μ = 3, plošná hmotnosť na 1 cm – 3,2 a 3,6 kg/m2 – objemová hmotnosť – 320 a 360 kg/m3 , minimálna hrúbka podsypu – 0cm, maximálna hrúbka podsypu – 25 cm

Najčastejšie otázky:

Keď je podsyp CEMWOOD z dreva, je horľavý?

Áno podsypy CEMWOOD sú horľavé. Avšak vďaka mineralizácii majú suché podsypy triedu horľavosti Bfl-s1 (spomaľovač horenia).

Musí sa dávať pod podsyp CEMWOOD nejaká fólia alebo geotextília?

Pod podsyp CEMWOOD nie je nevyhnutné dávať akúkoľvek fóliu alebo geotextíliu.

Vždy je na mieste si zodpovedať otázky, aký mám podklad a či chcem aby podlaha bola paropriepustná alebo práve naopak.

Pokiaľ je podklad veľmi rozbitý a sú na ňom aj rôzne praskliny alebo trhliny väčšie ako 3 mm, potom je vhodné použiť geotextíliu alebo fóliu.  Inak by sa podsyp mohol odsypávať aj tam kde nechceme. Či použiť fóliu alebo geotextíliu závisí od paropriepustnosti. Na betónový podklad napr. v paneláku, ktorý je zdravý a suchý nie je potrebná žiadna fólia alebo geotextília.

Akú roznášaciu vrstvu mám použiť na podsyp?

Roznášacia vrstva závisí od dvoch vecí. Po prvé, je dôležité si stanoviť akú nášľapnú vrstvu chcem mať, to znamená či chcem mať plávajúco uloženú podlahu alebo lepenú podlahu. Druhá vec, ktorá ovplyvňuje použitie roznášacej vrstvy je výška podsypu.

Je rozdiel či bude podlaha lepená alebo ukladaná plávajúco. My odporúčame najčastejšie pod plávajúce podlahy dávať ako roznášacie vrstvy OSB dosky. A pod lepené podlahy odporúčame sadrovlaknité  alebo cementotrieskové dosky.

Taktiež odporúčame medzi dve tvrdé hmoty (podsyp a OSB doska…) uložiť mäkkú drevovláknitú dosku ako mäkkú podložku. Zároveň to zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti aj krokovú nepriezvučnosť.

Pokiaľ použijeme podsyp len lokálne alebo v tenších hrúbkach napr. 1 – 2cm. Potom je možné použiť aj tenšiu a mäkšiu roznášaciu vrstvu

Čo znamená, že podsyp je pochôdzny?

Znamená to, že keď vysypete podsyp  na podklad, môžete sa naň postaviť bez toho, aby ste sa zaborili. Pri aplikácii to veľmi pomáha a zrýchľuje celé vyrovnávanie podlahy.

Zvládnem si podlahu vyrovnať naozaj aj sám?

Áno. Podsyp sa jednoducho vysype na podklad, zarovná sa do roviny. Následne sa môžu ukladať roznášacie vrstvy. A potom samotná podlaha.

Máme množstvo skúsenosti s našimi zákazníkmi, že si vyrovnanie podlahy zvládli spraviť samostatne a veľmi rýchlo.

Je potrebná dilatácia okolo steny pri podsypoch CEMWOOD?

Dilatácia je potrebná v prvom rade na úrovni roznášacej vrstvy, keďže tá sa môže vplyvom zmeny teploty a vlhkosti rozpínať.

Vo výške podsypov CEMWOOD dilátacia nie je nevyhnutne potrebná.

Dajú sa suché podsypy kombinovať aj s podlahovým kúrením?

Áno samozrejme. Sú aplikovateľné aj do podláh s podlahovým vykurovaním. Podlahové kúrenie sa s pomocou podsypov CEMWOOD dá robiť kompletne suchým spôsobom. Alebo ich možno použiť aj v kombinácii s mokrými procesmi.

www.cemwood.sk

izoNOVUM

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje