Využite nečakané voľno na skrášlenie záhrady

betónová dlažba
Zdroj: PRESBETON Nova

Situácia vyvolaná celosvetovou pandémiou je náročná pre nás všetkých. Ale čo keby sme sa pokúsili neplánované voľno a izoláciu zmysluplne využiť? V prvom rade nám nasledujúce týždne umožnia zastaviť sa, premýšľať, plánovať a bilancovať.

Čo tak si naplánovať zveľadenie záhrady? Minulý týždeň ste mali na prechádzky po záhrade pravdepodobne viac príležitostí ako počas bežného pracovného zhonu. Ak vaša záhrada nie je pretkaná spevnenými cestičkami, ktoré by vás pohodlne a bezpečne doviedli aj do odľahlejších zákutí, možno si v tejto chvíli vyčítate pošliapanú trávu. Spevnené cesty vás budú lákať von, či už páli slnko, alebo je po daždi, a to bez toho, aby ste zničili prácne vypestovanú zeleň alebo si zablatili topánky.

Bohužiaľ, na túto skutočnosť sa v slovenských záhradách často zabúda. Všetka pozornosť sa sústreďuje na spevnenie ciest popri dome, ale na funkčné prepojenie celej záhrady sa zabúda. Využite nadchádzajúce dni aspoň na plánovanie, prípadne na prípravné práce. Pohyb na čerstvom vzduchu v bezpečí vašej záhrady vám napokon môže pomôcť zabudnúť na realitu dnešných dní a posilní vás na tele i na duši.

betónová dlažba
Kobe | Zdroj: PRESBETON Nova

Výber povrchu nepodceňujte

Ideálnym trvácnym materiálom na vonkajšie použitie je jednoznačne betón. Ten dokáže odolávať rozmarom počasia a na svojich majiteľov kladie minimálne nároky, čo sa údržby týka. Technológia výroby navyše v posledných rokoch zaznamenala veľký vývoj vpred. Kvalita povrchu a estetické a tvarové možnosti predurčujú betónové komponenty na široké použitie. Česká firma Presbeton, ktorá má jedno z najkomplexnejších portfólií betónových výrobkov v Českej republike, ponúka vybrané typy dlažby v najušľachtilejšej povrchovej úprave PCT (Perfect Clean TOP). Úprava PCT spočíva v nanesení špeciálnej kompozitnej látky vytvrdenej žiarením a vysokou teplotou na betónový povrch. Týmto spôsobom sa zabráni prieniku vody a ďalších nečistôt do štruktúry betónu. Vďaka tomu nedochádza k nežiaducemu rozrušeniu betónového povrchu a rovnako sa uľahčí údržba. Bežné nečistoty tak stačí utrieť obyčajnou handrou bez toho, aby nečistota vsiakla a dlažbu trvalo poškodila.

betónová dlažba
PIANETA colormix Alba | Zdroj: PRESBETON Nova

Prekvapivá variabilita betónovej dlažby

Čo sa týka estetickej stránky, zabudnite na obmedzený výber betónovej dlažby v klasickom sivom vyhotovení. Súčasné možnosti sú takmer neobmedzené. Vďaka rôznym postupom pri výrobe je možné okrem klasickej zámkovej alebo skladobnej dlažby siahnuť aj po exkluzívnych variantoch dlažobných dosiek, ktoré veľmi dobre imitujú napríklad kameň alebo drevo. Dlažobné dosky RUVIDO nerozoznáte od prírodného pieskovca. Povrch dlažobných dosiek LIMA zase pripomína starú kamennú dlažbu s vyhladeným povrchom. Na druhej strane ucelený systém BARK verne napodobňuje drevené dosky. Séria BARK navyše ponúka široký sortiment praktických komponentov s jednotným vzhľadom na stavbu cestičiek z nášľapných kameňov, nových schodov alebo obrúb k malým vodným plochám.

betónová dlažba
RUVIDO | Zdroj: PRESBETON Nova

www.presbeton.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti PRESBETON Nova, s.r.o.