odkvapove systemy pre domy so sikmou strechou
Galéria (7)

Odkvapové systémy pre domy so šikmou strechou

V živote sa často rozhodujeme podľa priorít. Pri šikmej streche je prioritou to, aby bola kvalitná, aby nezatekala a plnila svoju funkciu čo najdlhšie pri minimálnej údržbe. Nad tým, kde sa podeje voda, pred ktorou naše obydlie tak úzkostlivo chránime, sa väčšinou začneme zamýšľať až v nasledujúcom kroku. Spoľahlivý odvod dažďovej vody je však veľmi dôležitý, preto by sme jeho výberu mali venovať náležitú pozornosť.

Galéria

Súčasný trend výrobcov je zrejmý – vyrábať ucelené odkvapové systémy, ktorých inštaláciu zvládne podľa montážneho návodu každý priemerne zručný domáci majster. Do popredia sa dostávajú stavebnicové systémy, ktoré v prípade potreby môžeme na zimu ľahko demontovať, čo je bežná prax v regiónoch s náročnejším podnebím a výdatnými snehovými zrážkami. Dnes už väčšinou netreba žľaby a rúry spájať letovaním. Jednotlivé komponenty do seba presne zapadajú, takže nám pri práci postačí bežné náradie – pílka na železo a nožnice na plech, skrutkovač, kladivo, ohýbačka žľabových hákov, vodováha, meter a tenký povrázok na vytýčenie sklonu žľabu.

Variabilnosť a kompatibilita
Odkvapové systémy tvoria väčšinou doplnkový sortiment firiem vyrábajúcich strešné (najčastejšie plechové) krytiny. Každý výrobca sa totiž snaží ponúknuť svojim zákazníkom čo najkompletnejšie služby, aby na jednom mieste našli skutočne všetko, čo potrebujú.

A keďže každá spoločnosť vyrába rôzne druhy strešných krytín, aj v odkvapoch je z čoho vyberať – či už podľa farby, tvaru a povrchovej úpravy, alebo použitého materiálu. Výsledkom je pomerne široká škála možností, ako jednotlivé komponenty spolu kombinovať, a vytvoriť tak funkčný a esteticky prijateľný odkvapový systém presne podľa konkrétnej potreby.

Tvar
V zásade sú dva základné tvary odkvapových žľabov – polvalcový a hranatý. Hranatý žľab môže byť buď jednoduchý, alebo rôzne dekoratívne profilovaný z pohľadovej strany. So žľabom väčšinou tvarovo korešpondujú aj odkvapové rúry, ktoré sú kruhového alebo štvorhranného prierezu. V tejto súvislosti treba spomenúť aj rozlične veľké prierezy žľabov a rúr, z ktorých vyberáme vyhovujúci rozmer podľa toho, ako veľkú plochu strechy potrebujeme odvodniť. Požadované priemery žľabov a rúr v závislosti od plochy strechy udáva norma DIN 18460. Ak sa v normách príliš nevyznáme, iste nám v tomto smere poradí predajca alebo výrobca.
–>
Materiál
Požiadavky na odkvapové systémy sú pochopiteľné – vhodný pomer kvality a ceny, odolnosť proti vode, korózii, chemikáliám v ovzduší či extrémnym výkyvom teplôt, nezanedbateľné je aj estetické hľadisko a farebná úprava. Z historického hľadiska je azda najtradičnejším materiálom odkvapových systémov medený plech, často sa používajú materiály ako pozinkovaná oceľ a hliník, takisto aj titánzinok či plasty.

Meď
Je to tradičný materiál, ktorý sa na strešné klampiarske prvky a odkvapy používa už stáročia. Medené plechy môžeme relatívne ľahko tvarovať, čo uľahčuje prácu pri osadzovaní odkvapového systému. Meď odpudzuje machy a lišajníky, takže tieto odkvapy sú takmer bezúdržbové. Časom sa na nich prirodzene vytvára tenká vrstva oxidov medi, ktorá chráni materiál pred ďalšou koróziou, preto nepotrebujú žiadnu povrchovú úpravu. Životnosť medených odkvapov sa počíta na 70 a viac rokov. Dlhej životnosti a kvalite je však priamo úmerná aj cena, a tak tento materiál volia skôr solventnejší zákazníci. Radosť z medeného odkvapového systému môže pokaziť aj to, že sa v ostatných rokoch stáva častým terčom krádeží.

Pozinkovaná oceľ

Predstavuje obľúbený materiál na odkvapy pre svoju finančnú nenáročnosť. Za posledné desaťročia zaznamenali tieto odkvapové systémy výrazný posun z hľadiska uľahčenia montáže a spájania jednotlivých komponentov, ako aj povrchových úprav zabraňujúcich korózii oceľového jadra. Primárnu ochranu ocele z oboch strán obstaráva vrstva zinku, na ktorú sa nanášajú rôzne antikorózne a ochranné povrchové úpravy. Ich zloženie je väčšinou súčasťou know-how jednotlivých výrobcov a má za cieľ predĺžiť životnosť odkvapu, dosiahnuť farebnú stálosť a hladký povrch, na ktorý by sa čo najmenej usádzali nečistoty, resp. aby sa tieto nečistoty dali ľahko odstrániť. Najvrchnejšiu vrstvu môže tvoriť poplastovanie, ktoré chráni nielen samotný plech, ale aj všetky nasledujúce vrstvy. Odkvapy z pozinkovanej ocele plnia svoju funkciu desaťročia a dokážu relatívne dobre znášať mechanickú i tepelnú záťaž.

Titánzinok
V ostatnom čase sa do popredia dostáva aj táto zliatina zinku, medi a titánu. Titanzinkové odkvapy sú síce drahšie než pozinkované pechy, no zároveň sú aj bezúdržbové. Vplyvom vzdušného kyslíka a zrážkovej vody sa totiž na ich povrchu vytvára patina, teda zlúčenina, ktorá vzniká niekoľkostupňovou reakciou zinku. Tá vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje ďalšej degradácii plechu a v prípade oškretia sa prirodzene obnoví. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj tzv. predzvetrané odkvapové komponenty, na ktorých je umelo vytvorená patina riadeným procesom zvetrávania priamo vo výrobe. Hoci sa v súčasnosti používajú najmä stavebnicové systémy, titánzinok ako materiál môžeme spájkovať, letovať i nitovať.

Hliník
Zaraďujeme ho medzi ľahké a bezúdržbové materiály. Rovnako ako meď či zinok, aj hliník na povrchu oxiduje, a tým vytvára prirodzenú ochranu proti korózii. Hoci už tento fakt poukazuje na jeho dlhú životnosť, výrobcovia ponúkajú hliníkové odkvapové systémy v rozličných farebných vyhotoveniach. Povrchová úprava odkvapov sa realizuje metódou fixovania lakov vypaľovaním, čo zaručuje jej stabilitu a silnú priľnavosť k podkladu. Hliník je teda stály materiál schopný dlhodobo plniť svoju funkciu a odolávať teplotám v rozpätí minimálne od –30 °C až po +80 °C. Niektoré firmy testujú svoje výrobky aj na odolnosť proti morskej vode a agresívnym kyslým dažďom. Ekologicky zmýšľajúcim ľuďom na hliníku prekáža vysoká energetická náročnosť jeho výroby. V súčasnosti sa však dá veľmi dobre recyklovať bez straty kvalitatívnych vlastností a tento proces spotrebuje len okolo 5 % energie potrebnej na výrobu nového kovu.

Plasty
Zaznamenávajú kvalitatívny rozvoj najmä v ostatných desaťročiach. Odkvapové systémy sa vyrábajú z plastov na báze PVC. Je to pevný materiál s dlhou životnosťou, odolnosťou proti teplotným zmenám (garancia funkčnosti a tvarovej stability pri teplotách napr. od –40 °C do +60 °C), zvetrávaniu i účinkom UV žiarenia. Vyznačuje sa farebnou stálosťou. Netreba ho natierať ani sa inak výrazne starať o jeho údržbu. Plastové odkvapové systémy sa väčšinou vyrábajú ako stavebnicové – jednotlivé diely sa spájajú bez potreby lepenia či letovania.

Stavebnicový systém
Trend vytvárania stavebnicových systémov viedol k tomu, že všetky komponenty, ktoré bolo treba v minulosti lepiť, letovať, zvárať či ohýbať, sa teraz vyrábajú ako hotové, samostatné diely. Tým pádom máme dnes okrem tradičných odkvapových žľabov, rúr a ich príchytiek na výber z množstva spojok, ohybových kolien, vonkajších a vnútorných rohov žľabu, ukončovacích prvkov, žľabových kotlíkov, redukcií, vývodov vody či zvodových rozbočiek. K tomu patrí aj príslušenstvo v podobe lapačov nečistôt, zábran proti usádzaniu lístia, pachových uzáverov atď. Keď teda chceme investovať do moderného odkvapového systému, musíme dať pozor, aby sme nezabudli na všetky potrebné komponenty.

Prvky odkvapového systému sú v zásade veľmi podobné bez ohľadu na použitý materiál či konkrétneho výrobcu. Každý výrobca však, samozrejme, vnáša do svojej ponuky osobité prvky, či už ide o špecifický uhol ohybových kolien, praktické prichytenie odkvapového žľabu, resp. rúry o stenu, alebo o rôzne ďalšie prvky.

U niektorých výrobcov tak môžeme nájsť napr. zachytávač dažďovej vody s prepadom, ktorý po naplnení zbernej nádoby zvyšnú vodu odvedie do kanalizácie, posuvný segment odkvapovej rúry, ktorý nám umožní kontrolovať stav jej zanesenia a mnohé ďalšie.

Základné komponenty
Odkvapový systém v zásade pozostáva z niekoľkých základných komponentov. Ostatné už pomáhajú zvýšiť montážny či užívateľský komfort. Pod strechu (alebo na fasádu) uchytíme v patričnom sklone žľabové háky, do ktorých osadíme odkvapové žľaby. Tie na koncoch uzavrieme koncovkami a jednotlivé kusy žľabu na seba napájame (dilatačnými) spojkami. Z odkvapového žľabu odteká voda cez žľabový kotlík alebo žľabové hrdlo do odkvapovej rúry. Tá najprv vedie pomocou dvoch kolien (prípadne aj rúrového medzikusa) od okraja strechy k fasáde, odkiaľ pokračuje kolmo nadol. Odkvapová rúra sa k fasáde prichytáva pomocou objímok. Rúru ukončuje buď výtokové koleno, alebo zaústenie do kanalizácie.

Časy, keď montáž odkvapového systému znamenala drinu aj pre zručného klampiara, sú našťastie už preč a súčasnosť nám ponúka čoraz širšiu možnosť voľby. Je iba na nás, akému materiálu či výrobcovi dáme prednosť, platí iba jedno pravidlo – na kvalitnom odkvapovom systéme sa neoplatí šetriť. Len tak si v budúcnosti ušetríme zbytočné starosti s údržbou, či dokonca opätovnou výmenou odkvapov.

Text: Z podkladov spoločností Bramac, Lindab, Marley, Plastika Nitra, Rheizink,
Ruukki a SAG spracoval Milan Bohunický
Foto: Lindab, Marley, Rheizink, Ruukki

  1. Rudiková says:

    Dobrý deň.
    Mám záujem o žľaby pozinkované farebné al. plastové. Koľko stojí bm – priemer 100?

  2. Vlad. says:

    Dobrý deň, Prosím vás o radu do akého spádu sa musia upevňovať odkvapové žlaby, (rine) či je to 3 , alebo 5 mm na jeden meter. Ďakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.