Chystáte sa na novú dlažbu a obklad?
Obklady a dlažby chránia steny a podlahy. Umožňujú udržiavať hygienu, esteticky dotvárajú prostredie a dopĺňajú architektúru interiéru a exteriéru. To sú hlavné dôvody na odstránenie starej podlahovej krytiny a uloženie novej dlažby. Na odstránenie pocitu chladu pri použití dlažby v interiéri je vhodné použiť podlahové vykurovanie.
Galéria
Sú to tenkostenné, doskovité stavivá, ktoré sa vyrábajú z keramických surovín (zmes ílu, piesku, tavív, farbív a prímesí) tvarovaním, sušením a pálením s konečnou povrchovou úpravou. Povrchová úprava sa vytvára glazúrou, a to leštením (glazované), alebo sú bez úpravy (neglazované). Dekorovaním sa vytvárajú rôzne motívy a imitácie iných materiálov. Povrch môže byť hladký, rplastický alebo protišmykový.
Základné a doplnkové
Keramické obkladové výrobky môžu byť podľa tvaru základné (štvorcové, obdĺžnikové), doplnkové (zaoblené, koncové, listely a pod.) a špeciálne (vyrobené na objednávku). Môžu byť ostrohranné, resp. so zaoblenou alebo zrezanou hranou.
Obkladové výrobky sa vyrábajú v koordinačných rozmeroch, ktorých základný modul bol 100 mm (dĺžka a šírka). Vývoj technológie výroby keramických dlaždíc umožnil prechod od tradičných formátov 150 × 150 alebo 200 × 200 mm k iným rozmerom. Za veľké formáty sa kedysi považovali dlaždice s rozmerom hrany okolo 300 alebo 333 mm, v súčasnosti sú to dlaždice s rozmermi väčšími ako 400 mm. Väčšinou ide o prvky s veľkosťou hrany 600 alebo 800 mm až do dĺžky 3 m. Za extrémny sa považuje rozmer dlaždice – alebo skôr obkladovej dosky – 3 × 1 m pri hrúbke 3 mm. Použitie veľkoformátových prvkov vytvára efektný povrch s menším počtom škár a šetrí škárovacím materiálom. Kladenie je však dlhšie, náročnejšie na rovinnosť podkladu a kvalitu použitých penetrácií, lepidiel a škárovacích zmesí a vyžaduje si odbornú zdatnosť zhotovovateľov.
Cena základnej obkladačky je oveľa nižšia ako cena doplnkovej, napríklad listely. Pri plánovaní obkladu v kúpeľni preto presne zrátajme aj počet doplnkových obkladačiek, ktoré značne zdvihnú cenu.
Druhy a použitie
Dôležitou vlastnosťou vypáleného keramického materiálu je nasiakavosť (označenie E), od ktorej sa odvíjajú ďalšie vlastnosti, ako je napríklad mrazuvzdornosť a odolnosť proti prevádzkovým podmienkam. Vysoká nasiakavosť zodpovedá poréznej štruktúre (pórovitému materiálu), zatiaľ čo hutná vzorka má nízku nasiakavosť.
Obkladové výrobky s nízkou nasiakavosťou (hutné a polohutné, nasiakavosť menej ako 3 %) sa používajú na steny a dlažby v extrémne namáhaných častiach priemyselných a občianskych objektov. Pri použití v exteriéroch sa od nich vyžaduje nízka nasiakavosť, vyššia mrazuvzdornosť, tvrdosť, pevnosť a protišmyková úprava. Obkladové výrobky so strednou nasiakavosťou (nasiakavosť 3 – 10 %) sa používajú na obklady a dlažby v bytových a občianskych stavbách, v interiéri aj exteriéri. Využívajú sa v kúpeľniach, chodbách, sociálnych zariadeniach, v predajniach a pod. Obkladové výrobky s vysokou nasiakavosťou (pórovinové, nasiakavosť viac ako 10 %) sa uplatňujú ako obklady stien v interiéri, majú nízku pevnosť, nie sú mrazuvzdorné. Gresy (s nasiakavosťou nižšou ako 0,1 %) sú moderené vysokoslinkové neglazované dlaždice. Majú vysokú rozmerovú presnosť, obrusnosť, tvrdosť a pevnosť. Sú vhodné do extrémnych a zároveň do esteticky náročných budov. Glazované hutné dlaždice sú inovačné výrobky vhodné na obklady aj dlažby. Mozaikové obklady a dlažby patria do kategórie strednej nasiakavosti, vyrábajú sa z malých formátov od 20 × 20 do 100 × 100 mm. Dodávajú sa vo väčších hárkoch (napríklad 500 × 300 mm ), kde sú jednotlivé prvky podlepené napríklad sieťkou. |
–>
Kamenná dlažba
Má dobré mechanické a fyzikálne vlastnosti: ani pri minimálnej údržbe kameňa (stačí umyť vodou bez chemikálií) sa jej vzhľad prakticky nemení. Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu dlažby sú žula, mramor, pieskovec. Výber materiálu ovplyvňuje miesto kladenia dlažby (interiér, exteriér ), namáhanie dlažby prevádzkou a veľkosť formátu dlažby.
Dlažba sa dodáva štandardne v nasledujúcich rozmeroch: 305 × 305 × 10 mm, 610 × 305 × 10 mm a 400 × 400 × 10 mm, ale aj v neštandardných rozmeroch, napríklad 600 × 400 mm, 800 × 800 mm v hrúbkach 10, 20, 30 mm a viac. Moderné techniky rezania umožňujú zhotovenie tenkých kamenných dlaždíc (hrúbka 7 až 12 mm) a dýh (hrúbka od 3 mm) štandardných rozmerov, ale aj veľké formáty (napríklad 1 200 × 2 400 mm).
Veľkoformátová mrazuvzdorná gresová dlaždica imitujúca žulový kameň
Lesklý povrch
Používa sa predovšetkým v reprezentatívnych miestnostiach administratívnych budov, ale výnimkou nie je ani použitie v rodinných domoch do kúpeľní, kuchýň a chodieb. Lesklý povrch sa vďaka svojmu kompaktnému povrchu veľmi ľahko udržiava.
Antikovaná úprava
Podobne ako opaľovaná či pieskovaná sa antikovaná úprava povrchu používa viac na exteriérové dlažby, ako sú terasy, chodníky, vstupy do budov a dlažby okolo bazénov.
Benátska dlažba
Z úlomkov rôznofarebných rezaných dosiek hrúbky 30 až 50 mm spájaných navzájom farebnými tmelmi alebo cementom sa vyrába tzv. benátska dlažba (dnešným jazykom by sme ju nazvali patchwork floor, zaplátaná dlažba). Môže byť veľká alebo drobná s medziľahlými pásmi.
Silikátové obkladové výrobky
Vyrábajú sa z umelého kameňa (z farebného špeciálneho betónu v rozličných odtieňoch), pripevňujú sa kotvami alebo sa k podkladu lepia lepiacimi maltami. Sú vhodné do interiéru aj exteriéru. Niektoré vlastnosti kvalitných betónových výrobkov môžu byť rovnaké ako obkladov z prírodného kameňa. Sú pevné, paropriepustné, stálofarebné, mrazuvzdorné, odolné proti poveternostným vplyvom a sú teplejšie ako kamenné výrobky. Na obklady stien sa používajú napríklad imitácie tehly (205 × 60 × 13 ± 2 mm), imitácie lámaného (120 × 330 × 10 až 30 mm) alebo štiepaného povrchu (120 × 240 × 10 až 25 mm) a formátovaného (135 × 210 × 25 mm) kameňa. Ako dlažbu možno využiť napríklad aj imitáciu drevených dosiek (600 × 200 × 40 mm). Výhodou použitia lámaného a štiepaného kameňa je jeho bezškárové ukladanie (úspora škárovacieho materiálu).
Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Stanislav Botur, Asso, Henkel, Mapei, Rako
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre