Vyberáte bezpečnostné dvere?

image 50366 25 v1

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu či bytu zrejme uvažujete aj o bezpečnostných dverách. Ak si potrpíte na bezpečnosť, nesiahajte po lacných náhradách.

Kvalitné bezpečnostné dvere majú oceľové jadro, bezpečnostnú vložku a pevnú – betónom zaliatu zárubňu. Dvere SHERLOCK© s dvojplášťovou konštrukciou vás ochránia aj pred požiarom. Pred vniknutím ohňa z vonku chránia až 30 minút, čo je čas potrebný na príchod hasičov.

Ak vás téma bezpečnostných dverí zaujíma, položte svoju otázku odborníkom z firmy SHERLOCK© tu alebo navštívte www.sherlock.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Vyberáte bezpečnostné dvere?

vyberate bezpecnostne dvere

Pri odchode na dovolenku málokomu napadne, čo všetko sa môže doma za ten čas prihodiť. Návrat do vykradnutého bytu s vylomeným zámkom je však veľmi stresujúci. Preto si poďme najprv vybrať vhodné bezpečnostné dvere.

Bezpečnostné triedy a odolnosť

Pri bezpečnostných dverách platí európska norma EN 1627 až EN 1630, v ktorej sa určuje šesť bezpečnostných tried. Odborníci v súčasnosti odporúčajú minimálne 3. bezpečnostnú triedu, v ktorej dvere musia odolať napríklad aj dlhému páčidlu a dvojnásobnému tlaku ako v 2. triede. Dvere s bezpečnostnou triedou 4 sú veľmi kvalitné. Dvere v triede 5 a 6 sa prakticky takmer nevyrábajú, pretože sa približujú skôr k trezorovým dverám, zabezpečujú sa nimi sklady zbraní, streliva, munície a podobne.
V norme sa uvádza, aké namáhanie a ako dlho musia bezpečnostné dvere odolávať vlámaniu v tej-ktorej bezpečnostnej triede. Ako to konštrukčne zabezpečí a vyrobí výrobca, je jeho know-how. Preto nikde nie je predpísané, koľko musia mať dvere uzamykacích alebo pasívnych istiacich bodov a či majú byť v podlahe, alebo v zárubni.
Je celkom jedno, či závoru tvorí jeden obdĺžnikový prierez, alebo tri aktívne body. Podobne nezáleží na tom, či sa zámok bezpečnostných dverí uzamyká na dve, alebo na jedno otočenie kľúčom.
Od určitej hrúbky dverí (45 až 55 mm) nie je ani hrúbka dverí dôležitá z hľadiska odolnosti proti vlámaniu.

Nulka a pluska

Bezpečnostné dvere nemôžu mať bezpečnostnú triedu 0. Bezpečnostná trieda nula existuje pre trezory (normy EN 1143-1). Predajca-neodborník môže mylne informovať, že trieda 0 platí aj v prípade dverí, to však nie je pravda.
Neexistujú ani „plusové“ bezpečnostné triedy, napríklad 2+, 3+, norma ich nepozná. Každý pokus o predaj dverí v takýchto „bezpečnostných triedach“ zaváňa podvodom.
Výber bezpečnostných dverí

Ak sa rozhodneme pre kúpu nových bezpečnostných dverí, začnime porovnávaním parametrov. Tie najdôležitejšie uvádzame ďalej.
► Svetlé rozmery zárubne. Otvor zárubne by mal mať šírku minimálne 80 cm (pre sťahovanie nábytku a podobne).
► Certifikovaná bezpečnostná trieda (napríklad 2., 3., alebo 4.).
► Požiarna odolnosť – 30 alebo 60 minút, na dverách musí byť požiarna páska. Dvere by mali mať aj špeciálnu požiarnu výplň, ktorá pôsobí ako bariéra šírenia požiaru.
► Nepriezvučnosť – 37, 39, alebo 42 dB a tesnenie na dverách (zníži sa aj prienik hluku a vzduchu).
► Možnosť zdvojeného tesnenia – ak je tesnenie aj na dverách, aj na zárubni, ešte viac znižuje prienik hluku, vzduchu (pachov) a únik tepla.
► Zárubne zaliatie betónom.
► Havarijný servis pri strate kľúčov, zabuchnutí dverí (najlepší je nepretržitý).


Nízke ceny

Môžu znamenať aj nízku odolnosť proti vlámaniu. Ak dvere nemajú výrobný štítok, na ktorom možno prekontrolovať uvedené vlastnosti, buďme obozretní.
Pozor aj na „lacnejšie“ dvere bez účtenky a bez dane. Ak napriek takýmto „neprekonateľným“ dverám byt vykradnú a nebudeme mať doklad o kúpe, nedomôžeme sa svojich práv (na reklamáciu, poistné plnenie).

Certifikáty

Pri výbere dverí si treba dať predložiť najmä certifikáty odolnosti proti vlámaniu a bezpečnostnej triede. Ak v certifikáte nie je uvedená bezpečnostná trieda dverí, môže ísť o falzifikát. Certifikáty v jazyku, ktorému nerozumieme, neakceptujme! Môžu sa vzťahovať na iné, nepodstatné vlastnosti dverí.

Ako ušetriť
Paradoxne ušetríme vtedy, keď si nevyberieme niečo podozrivo lacné. Certifikované bezpečnostné dvere možno kúpiť aj na splátky bez zvýšenia ceny (o možnostiach nákupu na splátky sa informujte priamo u predajcu vo vašom meste).

Text: Stanislav Botur
Foto a kresby:Sherlock
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
 

–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.