vyrobte si sami drevene hrable

Vyrobte si sami drevené hrable

V základnom vybavení dobrého hospodára nesmú chýbať okrem motyky, rýľa, lopaty či vidiel ani hrable. Dnes sú na trhu viaceré druhy hrablí vyrobené z rôznych materiálov. Pri hrabaní letného sena či jesenného lístia sa však medzi moderným náradím určite nestratia ani tie klasické – drevené.

Postup:
1. Hrablisko (násada)

Násadu vyrobíme z lieskového dreva. Drevo ohobľujeme do požadovaného tvaru (valcovitý tvar s dĺžkou 1 600 mm a priemerom 25 mm). Hrablisko obrúsime brúsnym papierom (alebo kúskom skla). Potom do hrabliska urobíme obojstranný výdlab na šikmo na ukotvenie stužujúcich dosiek. Na konci hrabliska urobíme rovný čap na upevnenie stĺpika.

Výdlab na šikmo, ktorý urobíme v hrablisku, slúži na ukotvenie stužujúcich dosiek.

2. Stĺpik
Stĺpik vyrobíme z jaseňového alebo javorového dreva. Drevo opracujeme na rozmer 20 × 25 × 600 mm. Potom vyvŕtame otvory na zuby (vrták č. 8) v osovej vzdialenosti 30 mm od seba. V strede pásika urobíme výdlab na uchytenie hrabliska.

Obr. vpravo: Výdlab na uchytenie hrabliska vyrobíme v strede stĺpika.

3. Šikmé (stužujúce) dosky
Dosky vyhobľujeme z jaseňového alebo javorového dreva na hrúbku 50 mm. Potom podľa formy nakreslíme požadovaný tvar. Pomocou vrtáka (č. 8) navŕtame dierky a nožíkom vyrežeme nakreslený tvar.

Šikmé stužujúce dosky môžu mať jednoduchý obdĺžnikový tvar alebo sa z nich dá s trochou úsilia vytvoriť pekná ozdoba hrablí.

Zhotovené diely sa spájajú pomocou spojenia
čap a výdlab. Na zaistenie spojov sa využívajú drevené kolíky a klince.
 Tvar a dĺžka zubov môžu byť rôzne.

4. Zuby
Na výrobu zubov použijeme doštičku štvorcového tvaru (jaseň, javor). Doštička sa opracuje do tvaru zuba. Potom sa zub odreže. Rozmery zubov môžu byť od 60 do 100 mm.

5. Spájanie
Zhotovené diely sa spájajú pomocou spojenia čap a výdlab. Na zaistenie spojov sa využívajú drevené kolíky a klince.

Drevené kolíky zabezpečujú jednotlivé spoje hrablí.

Zaistenie spojov pomocou klincovMateriál: drevo (jaseň, javor, lieska)

Text: Elena Bobeková
Foto: autorka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.