Javor polný
Odolný, domáci druh mimoriadne vhodný na vypestovanie vysokého živého plotu. Rýchly rast, krásna jesenná farba lístia, jednoduchá starostlivosť.
Strihanie živého plotu
Pravidelným skracovaním dodáte vášmu živému plotu nielen správny tvar, ale dbáte i o to, aby správne a husto rástol.
Živé ploty – hlavne tie listnaté – sú obľúbeným hniezdiskom vtákov a poskytujú skrýšu pre ježkov a celú radu ďalších zvierat. Skôr teda, než začnete strihať, presvedčte sa, či váš živý plot momentálne nemá nejakých obyvateľov. S rezom by ste mali začať, až keď mláďatá opustia hniezdo. Dbajte prosím na zákonné ustanovenia v súvislosti s ochranu prírody a zveri a vykonávajte likvidáciu alebo rezy rastlín iba v súlade s nimi. Pokiaľ máte pochybnosti, informujte sa včas na obecných alebo krajských úradoch a príslušných referátoch.
Stálozelené živé ploty zo smrekov, tují, cyprusu, čremchy alebo tisu znáša takmer každý strih a môže sa skracovať prakticky po celé leto. Vyhýbajte sa ale pritom horúcim dňom, pretože inak rastliny v mieste rezu príliš rýchle vyschnú a dostanú „úpal“. Rovnako aj stálozelený buxus hustne a rastie do krásy až rezom. Aj v tomto prípade je najvhodnejšie na rez obdobie medzi májom a augustom.
Nestálozelené dreviny ako napríklad vtačí zob, topole, hraby a lesné buky sa strihajú od polovice/konca januára do polovice/konca marca v závislosti na poveternostnej situácii. Ďalej sa odporúča ďalší rez na konci júla. Plot potom na krátku dobu pozastaví svoj rast; po chvíli opäť zosilnie a krásne, kompaktne sa rozbujní.
Akým spôsobom chcete živý plot formovať, záleží len na vás, odporúčame však taký strih, aby sa drevina zužovala smerom zdola nahor. Takýto spôsob rezu zvýši celkový pekný obraz vášho živého plotu a vy zároveň predídete holým miestam v spodných častiach dreviny. Dbajte na rovnomerné vykonanie rezu – nie iba hore, ale i po stranách – a to aj vtedy, keď drevina ešte nedosiahla požadovanú výšku. Jedine rovnomerný rez po stranách a hore vám zaistí aj rovnomerný rast do šírky i do výšky. Aj pri reze si môžete pomôcť napnutou šnúrou.
Viac na www.sieberz.sk
Komentáre