Správnou montážou okna zabránite problémom

image 20492 25 v1

Zdroje problémov so zatekaním okna môžu byť rôzne: neutesnené dilatačné škáry, nekvalitne zateplená fasáda alebo nevyhovujúce okná. Najčastejšie však zateká a prefukuje v mieste tesnenia medzi oknom a murivom, teda v mieste tzv. stavebnej pripojovacej škáry.

Na webovej stránke www.montaz-okna.sk nájdete rady, ako sa týmto problémom vyhnúť ešte pred montážou, informácie o správnej montáži okna a tipy na riešenie problémov, keď ich už zažívate na vlastnej koži. Nájdete tu tiež overené firmy, ktoré montáž okna realizujú a kalkulačku na výpočet materiálu potrebného na montáž okna v 3 rovinách tesnenia.

Zatekanie a prefukovanie

Na tesnenie pripojovacej škáry sa najčastejšie používa PUR pena, minerálna vlna alebo sklolaminátový povrazec. Ani jeden z týchto materiálov však nie je považovaný za vodotesný. Bez dostatočnej ochrany z vonkajšej strany môže preto pri silnom vetre a daždi prísť k presakovaniu vody alebo prefukovaniu chladného vzduchu. Navyše, ani jeden z týchto izolačných materiálov nie je natoľko pružný, aby bol schopný vyrovnávať dilatačné pohyby v škáre, ktoré vznikajú v dôsledku tepelnej rozťažnosti rôznych stavebných materiálov a pri pohyboch samotnej stavby. Riešením problémov so zatekaním a prefukovaním okna je 3-úrovňové tesnenie pripojovacej škáry s maximálnou ochranou tepelnej izolácie pred vlhkosťou. Tri úrovne tesnenia spĺňajú požiadavky slovenskej normy o styku okenných konštrukcií a obvodového plášťa.

zatekanie okolo okna

     zatekanie okolo okna

zle navrhnute tesnenie pripajacej skary
     zle navrhnuté tesnenie pripájacej škáry

Vlhkosť a plesne

Boj s plesňami na stenách a oknách a s rosením okien môže byť v lepšom prípade dôsledkom zlého alebo nedostatočného vetrania. V horšom prípade ide o dôsledky tepelných mostov v obvodových stenách, nekvalitnej montáže alebo použitia nevhodných materiálov na zatesnenie škáry medzi rámom okna a murivom.

Tepelný most vzniká v prípade nekvalitného tesnenia pripojovacej škáry, keď v zimnom období dochádza k značnému znižovaniu povrchových teplôt na vnútornej strane „zatesnenej“ pripojovacej škáry. V takomto prípade je tepelným mostom celá pripojovacia škára. Takáto škára je rizikovým miestom pre budúci vznik plesní. Živnou pôdou pre ich vznik je voda, ktorá vzniká kondenzáciou na miestach s teplotou rosného bodu. Teplota, pri ktorej sa tvoria plesne je cca 13°C pri 50% relatívnej vzdušnej vlhkosti. Rosný bod 10°C a teplota pre tvorbu plesní 13°C sa mení v závislosti od stúpajúcej relatívnej vlhkosti, čo znamená, že tieto hodnoty dokážeme výrazne ovplyvňovať vetraním. Tým ale znižujeme tepelnú pohodu vnútorných priestorov. Pri všetkých miestach s tepelnými mostami (nemusí to byť iba spomínaná škára) je nutné tepelný most minimalizovať vhodným riešením s tepelnoizolačným materiálom, aby pokles vnútornej povrchovej teploty bol čo najnižší a v žiadnom prípade nedosiahol hranicu rosného bodu.

Zdrojom vlhkosti a plesní môže byť aj zlá ochrana stien a podláh pred zemnou (vzlínajúcou) vlhkosťou, zatekajúce strechy a fasády, nedokonalé tesnenie zamurovaných rozvodov vody a kanalizácie.

pleseň na ostení
      pleseň na ostení

lepenie pások na ostenie

      lepenie pások na ostenie 

lepenie pások na rám

      lepenie pások na rám

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteSprávne nalepenie interiérovej tesniacej pásky.

      Správne nalepenie interiérovej tesniacej pásky.

Prehnutý rám a zle ukotvené okno

Pravidlá umiestnenia kotviacich prvkov má zyvčajne vytvorené každý výrobca okien a sú tiež presne definované v norme STN 733134. Šetrenie na materiáloch pri stavbe domu sa neopláca a pri nízkoenergetických to platí dvojnásobne. Častým „hriechom“ pri montáži okien je použitie PUR peny ako kotviaceho materiálu, ale bez mechanického kotvenia. Podkladové kliny a podložky sú dôležitou súčasťou statického uloženia okna, a preto musia byť z objemovo stáleho a vodeodolného materiálu. Vhodným materiálom je napríklad inovatívny konštrukčný materiál PHONOTHERM, ktorý je vhodný aj pre nízkoenergetické a pasívne domy.

zlé kotvenie a nevhodné podložky

      zlé kotvenie a nevhodné podložky

Správna montáž okna podľa STN 733134 sa skladá z 3 rovín tesnenia

Vonkajšie tesnenie zabezpečujú paropriepustné okenné pásky vhodné do exteriéru. Takéto tesnenie chráni škáru a jej výplň pred poveternostnými vplyvmi a hnaným dažďom. Paropriepustnosťou tesnenia je zabezpečené odvetranie škáry, čím je chránená jej výplň pred zhromažďovaním a kondenzáciou vodných pár.

Stredové tesnenie (zabezpečuje sa PU penou alebo vhodnými komprimovanými páskami) plní funkciu tepelnej a zvukovej izolácie.

Vnútorné tesnenie zabezpečujú paronepriepustné okenné pásky a fólie, ktoré chránia stredové tesnenie pred vnikaním vodných pár z interiéru. Vnútorné tesnenie okna oddeľuje vnútornú klímu od vonkajšej.

lepenie pásky na rám okna

      Lepenie pásky na rám okna.

PR článok 

TEXT: ALLMEDIA, spol. s r. o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.