Správnou montážou okna zabránite problémom
Zdroje problémov so zatekaním okna môžu byť rôzne: neutesnené dilatačné škáry, nekvalitne zateplená fasáda alebo nevyhovujúce okná. Najčastejšie však zateká a prefukuje v mieste tesnenia medzi oknom a murivom, teda v mieste tzv. stavebnej pripojovacej škáry.
Galéria
Na webovej stránke www.montaz-okna.sk nájdete rady, ako sa týmto problémom vyhnúť ešte pred montážou, informácie o správnej montáži okna a tipy na riešenie problémov, keď ich už zažívate na vlastnej koži. Nájdete tu tiež overené firmy, ktoré montáž okna realizujú a kalkulačku na výpočet materiálu potrebného na montáž okna v 3 rovinách tesnenia.
Zatekanie a prefukovanie
Na tesnenie pripojovacej škáry sa najčastejšie používa PUR pena, minerálna vlna alebo sklolaminátový povrazec. Ani jeden z týchto materiálov však nie je považovaný za vodotesný. Bez dostatočnej ochrany z vonkajšej strany môže preto pri silnom vetre a daždi prísť k presakovaniu vody alebo prefukovaniu chladného vzduchu. Navyše, ani jeden z týchto izolačných materiálov nie je natoľko pružný, aby bol schopný vyrovnávať dilatačné pohyby v škáre, ktoré vznikajú v dôsledku tepelnej rozťažnosti rôznych stavebných materiálov a pri pohyboch samotnej stavby. Riešením problémov so zatekaním a prefukovaním okna je 3-úrovňové tesnenie pripojovacej škáry s maximálnou ochranou tepelnej izolácie pred vlhkosťou. Tri úrovne tesnenia spĺňajú požiadavky slovenskej normy o styku okenných konštrukcií a obvodového plášťa.
zatekanie okolo okna
zle navrhnuté tesnenie pripájacej škáry
Vlhkosť a plesne
Boj s plesňami na stenách a oknách a s rosením okien môže byť v lepšom prípade dôsledkom zlého alebo nedostatočného vetrania. V horšom prípade ide o dôsledky tepelných mostov v obvodových stenách, nekvalitnej montáže alebo použitia nevhodných materiálov na zatesnenie škáry medzi rámom okna a murivom.
Tepelný most vzniká v prípade nekvalitného tesnenia pripojovacej škáry, keď v zimnom období dochádza k značnému znižovaniu povrchových teplôt na vnútornej strane „zatesnenej“ pripojovacej škáry. V takomto prípade je tepelným mostom celá pripojovacia škára. Takáto škára je rizikovým miestom pre budúci vznik plesní. Živnou pôdou pre ich vznik je voda, ktorá vzniká kondenzáciou na miestach s teplotou rosného bodu. Teplota, pri ktorej sa tvoria plesne je cca 13°C pri 50% relatívnej vzdušnej vlhkosti. Rosný bod 10°C a teplota pre tvorbu plesní 13°C sa mení v závislosti od stúpajúcej relatívnej vlhkosti, čo znamená, že tieto hodnoty dokážeme výrazne ovplyvňovať vetraním. Tým ale znižujeme tepelnú pohodu vnútorných priestorov. Pri všetkých miestach s tepelnými mostami (nemusí to byť iba spomínaná škára) je nutné tepelný most minimalizovať vhodným riešením s tepelnoizolačným materiálom, aby pokles vnútornej povrchovej teploty bol čo najnižší a v žiadnom prípade nedosiahol hranicu rosného bodu.
Zdrojom vlhkosti a plesní môže byť aj zlá ochrana stien a podláh pred zemnou (vzlínajúcou) vlhkosťou, zatekajúce strechy a fasády, nedokonalé tesnenie zamurovaných rozvodov vody a kanalizácie.
pleseň na ostení
lepenie pások na ostenie
lepenie pások na rám
Správne nalepenie interiérovej tesniacej pásky.
Prehnutý rám a zle ukotvené okno
Pravidlá umiestnenia kotviacich prvkov má zyvčajne vytvorené každý výrobca okien a sú tiež presne definované v norme STN 733134. Šetrenie na materiáloch pri stavbe domu sa neopláca a pri nízkoenergetických to platí dvojnásobne. Častým „hriechom“ pri montáži okien je použitie PUR peny ako kotviaceho materiálu, ale bez mechanického kotvenia. Podkladové kliny a podložky sú dôležitou súčasťou statického uloženia okna, a preto musia byť z objemovo stáleho a vodeodolného materiálu. Vhodným materiálom je napríklad inovatívny konštrukčný materiál PHONOTHERM, ktorý je vhodný aj pre nízkoenergetické a pasívne domy.
zlé kotvenie a nevhodné podložky
Správna montáž okna podľa STN 733134 sa skladá z 3 rovín tesnenia
Vonkajšie tesnenie zabezpečujú paropriepustné okenné pásky vhodné do exteriéru. Takéto tesnenie chráni škáru a jej výplň pred poveternostnými vplyvmi a hnaným dažďom. Paropriepustnosťou tesnenia je zabezpečené odvetranie škáry, čím je chránená jej výplň pred zhromažďovaním a kondenzáciou vodných pár.
Stredové tesnenie (zabezpečuje sa PU penou alebo vhodnými komprimovanými páskami) plní funkciu tepelnej a zvukovej izolácie.
Vnútorné tesnenie zabezpečujú paronepriepustné okenné pásky a fólie, ktoré chránia stredové tesnenie pred vnikaním vodných pár z interiéru. Vnútorné tesnenie okna oddeľuje vnútornú klímu od vonkajšej.
Lepenie pásky na rám okna.
PR článok
TEXT: ALLMEDIA, spol. s r. o.
Komentáre