Sedací nábytok pre maximálne pohodlie
Galéria (12)

Sedací nábytok pre maximálne pohodlie

Variabilita, jednoduché polohovanie, módne výstrelky, ale aj návraty do minulosti – relaxačný nábytok súčasnosti čoraz viac nadbieha našej túžbe po komforte. Niekedy sa tak iba tvári, inokedy naozaj poskytne maximálne pohodlie – takmer až do polohy ležmo, s vyloženými nohami.

Galéria

Subtílny sedací nábytok na drevených alebo kovových nožičkách s jednoduchými horizontálnymi líniami poslal robustné sedacie súpravy do druhej ligy. Tie sa zjavujú najčastejšie vo veľkých otvorených priestoroch, rustikálnych interiéroch alebo ako „uzemňujúci“ nábytok v loftoch. Moderná je ergonómia a mnohofunkčnosť. Nízke operadlové časti, ktoré na prvý pohľad vyzerajú dosť nepohodlne, dopĺňajú voľne prestaviteľné opierky hlavy. Čoraz väčšia hĺbka sedačiek, veľké samostatné čalúnené kubusy, ktoré sa podľa okolností jednoducho prisunú k sedačke, a rozmerné čalúnené vankúše s perfektným vypracovaním zdôrazňujú variabilitu používania sedacích súprav.

Jednofarebné poťahy, ktoré možno zvliecť, konečne dávajú šancu na jednoduchú údržbu. Smotanovobielu i zemité farby strieda sivá a čierna. Pre odvážnejších sa ponúka červená a fialová. Do minimalistických obrysov vnáša napätie ľahká dekadencia zhmotnená v rokokových či barokových vzoroch poťahov. Retro sa teší z kvetín, ktoré sa inšpirovali 70. rokmi minulého storočia. Kreslá i chaise longue klasických či módnych tvarov s premyslenými konštrukciami a dizajnérskymi tvarmi možno polohovať, otáčať, rozkladať a najmä umiestňovať ako výtvarný prvok v priestore.

Pierre Paulin môže za to, že sa spustila výroba týchto celočalúnených kresiel na kovovej otočnej nohe alebo ľahkých „štvornožiek“, ktorým asistujú taburetky. (J. Lenor Larsen)Pierre Paulin môže za to, že sa spustila výroba týchto celočalúnených kresiel na kovovej otočnej nohe alebo ľahkých „štvornožiek“, ktorým asistujú taburetky. (J. Lenor Larsen)


Moderne si hovieť

Jednotná hĺbka sedačky od 80 cm až do 1 m je už minulosťou. Sedačka v porovnaní so svojou klasickou podobou si nechala zväčšiť plochu na sedenie často až do takej miery, aby sa nohy sediaceho šťastlivca „zhorizontálnili“ a chrbtica dostala do polohy astronauta pri štarte kozmickej lode. Našťastie len pre prípad, že sa vám zažiada relaxu. Inak sa opierky i operadlá nechajú polohovať podľa typu modelu a možností vašej peňaženky. Ak k tomu prirátate aj priestorové možnosti rodinného hniezda, potom si môžete vyberať z variabilných zostáv čalúnených odpočinkových plôch.

Moderná sedačka si pokojne necháva do svojho tela vbudovať okrem kresla aj gauč. Na jednej časti sedačky si jedinec môže posedieť, na inej iný jedinec zas pololežať alebo aj ľahnúť. A keď si nejaký ten rok užije rodinka sedačky na všetky spôsoby, dozreje čas očistnej kúry – vtedy oceníte, že si svoj pelech môžete vyzliecť, poťah vyprať v práčke a niekoho poveriť, aby sedačku navliekol do jej odevu v pôvodnej verzii. Ak sa mu to nepodarí, tak vraj iba preto, že nedodržal pokyny na visačke, pral pri vyššej teplote a žmýkal pri vysokých otáčkach. Pohovka, sofa a či gauč (pôvod slova z francúzskeho couchant, teda ležiaci) prišla na svet najmä pre tých, ktorí si potrebujú dopriať svojich 10 minút popoludňajšieho odpočinku. Spríbuznené s pohovkou je aj čalúnené ležadlo s operadlami – récamiér. Ani ono ani iná pohovka nemôžu trvalo nahradiť posteľ. Rozmery i tvar takéhoto nábytku sa postarajú o pohodlie pri krátkom odpočinku.

Rady obývačkových expertov

Sedacia súprava pre šesť osôb tvorí klasickú zostavu. Na trojmiestnej pohovke si občas vystriete unavené telo. V obľube sú stále rozkladacie pohovky, ktoré sa zídu najmä pre nočných hostí.

Pohovky a kreslá už nemusia predpisovo lícovať so stenami – dôležité je ich nasmerovanie k oknu a rozmiestnenie, ktoré vyhovuje stretnutiam domácich. Ak je pohovka pri stene, nechajte jej od nej aspoň malý odstup. Aj nábytok musí dýchať.

Efekt hodný interiérového dizajnéra dosiahnete, ak vzor, štruktúru či farbu pohovky zopakujete na jednej zo stien obývačky alebo na vyhradenom pruhu steny, ktorý funkčne súvisí s niektorou zónou obytného priestoru.


Kreslo nielene pre hosťa

Od moderného kresla sa chce, aby mu neboli cudzie ergonomické parametre. Inak povedané, aby bolo tvarovo spriaznené s človečím telom počas dlhšej relaxácie posediačky. Vtedy príde vhod aj opora hlavy i rúk, poteší možnosť prisunúť si pod nohy podnožku. Podnožka – taburetka (označenie pochádza z francúzskeho slova tabouret = stolička) alebo skôr nízka sedačka bez operadla je v interiéri stále aktuálna.

Ani kreslo, ani posteľ

Chaise longue – „dlhá stolička“, ktorá môže narásť až do dvoch metrov je určená na denný relax. Má starý francúzsky pôvod, ktorý siaha do začiatku 18. storočia. Chaise longue obhospodarovali v polohe pololežmo – spôsobne i zmyselne dámy na dvore francúzskeho kráľa. Chaise longue súčasnosti s vysokým, neraz polohovateľným operadlom a konštrukciou, ktorá umožňuje pohodlne si vyložiť nohy, sa prepracovalo k dizajnovo odľahčeným tvarom obtiahnutým látkou od výmyslu sveta alebo aj kožou.

Organický tvar La Chaise klasikov nábytkovej tvorby – manželov Eamsovcov pretrval desaťročia v modernom interiéri. (Vitra)S rešpektom k princípu funkčnosti a konštrukčnej čistoty školy Bauhaus ohýbajú už desaťročia v dielňach spoločnosti Tecta kovové rúrky podľa vzoru Le Corbusiera, Eileen Grayovej, Breuera či Miesa van der Rohea. V tomto prípade sa o model D 5A pričinil Sergius Ruegenberg.

V súčasnom interiéri je prejavom luxusu, možno i extravagancie. Žiť bez neho síce môžete, ale keď ho už máte, tak ho viac z domu nedáte. Vyníma sa ako solitér, a tak mu dizajnéri radi venujú svoju tvorivú invenciu. Tento nábytkový kus podoprie najmä tie partie telesnej schránky, ktorým dáte cez deň najviac zabrať. Pohodlne sa na ňom uvelebíte a bedrová i krčná oblasť chrbtice vám budú za to vďačné. Najmä, ak chaise longue otvorí svoju náruč v čo najväčšom uhle medzi operadlom a sedadlom. Sklon operadla chrbta by pritom mal byť približne rovnaký ako sklon plochy na podopretie nôh.

Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem, regnUM, Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje