Farby na vymaľovanie interéru
Stačí iba OTVORIŤ VEDIERKO, premiešať jeho obsah a valčekom rozotrieť farbu na vopred ošetrenú stenu. Aj keď to naoko pôsobí jednoducho, za všetkým je ZLOŽITÁ CHÉMIA. Ak správne pochopíme SVET FARIEB, výsledky po ich použití budú lepšie.
Galéria
AKO LEPIDLO
Moderné farby na maľovanie interiéru majú podobný základ ako disperzné lepidlá. Sú husté, veľmi dobre sa viažu s podkladom a valček je najvhodnejším nástrojom na ich nanášanie. Bez ohľadu na hustotu farby zjednotí na stene hrúbku nanesenej vrstvy a rozstrapkaným vláknom vyhladí povrch. Keďže disperzné farby tvoria na stene tenký film a väzby sú neuveriteľne silné, na nových omietkach sa udrží aj 30 vrstiev náteru.
NA PRIPRAVENÝ PODKLAD
Každá stena vyžaduje prípravu na maľovanie, aby sa nová vrstva farby na podklade udržala. Na to zvyčajne používame penetráciu, ktorá musí zrieť niekoľko hodín pred maľovaním. Jej úlohou je spevniť podklad a zaistiť jeho rovnomernú nasiakavosť. Ak by sme tento krok vynechali, starý náter by sa mohol pri maľovaní lepiť na valček alebo by zasychajúca farba od seba odŕhala staršie podkladové vrstvy hlinkových farieb.
ŽIARIVO BIELA
Disperzie vinylacetátu, latexu či akrylu sú po vyschnutí v podstate priehľadné. Aby bola farba biela, výrobca musí použiť plnivá, ktoré priehľadný náter naplnia belobou. Zvyčajne sú to rôzne íly, mleté minerály a produkty chemického priemyslu, ktorých belosť sa líši. Preto sú niektoré farby belšie ako iné. Belosť je však rozhodujúca aj pre žiarivosť farebnej maľovky.
BEZ RIEDENIA
Žiadna disperzná farba nie je taká hustá, aby sa po dôkladnom premiešaní vo vedre nedala nanášať valčekom na stenu. Každé rozriedenie znižuje jej schopnosť krytia. Nenapravia to ani opakované nátery. Ak je priliatej vody viac ako 8 %, farba začína po stene stekať nadol. Farby preto riedime citlivo, a to iba v prípade dlhého skladovania, a ak ani ten najvhodnejší valček nenanesie farbu do priehlbiniek v štruktúre steny.
VRSTVA NA VRSTVU
Disperzné farby nezrejú iba odparovaním vody. Pevné väzby vznikajú chemickou cestou niekoľko hodín po nanesení na stenu. Preto je dôležité čakať s vytváraním ďalšej vrstvy tak dlho, ako výrobca predpisuje v technologickom liste (zvyčajne 4 až 6 hodín). Pri predčasnom nanášaní sa slabé väzby narušia a predchádzajúca vrstva farby sa bude miešať s novou. Výsledkom je slabšia prídržnosť a krytie.
TÓNOVANIE MÁ HRANICE
Pigmenty sú mikroskopické zrniečka farbív, ktorými je možné tónovať bielu farbu (bázu) na rôzne odtiene. Každá báza má odlišné zloženie a schopnosť viazania pigmentov. Preto možno najlacnejšie bázy tónovať iba na niekoľko stoviek odtieňov, kým pri iných rátame odtiene na tisíce. Ak by sme do bázy primiešali viac pigmentu, ako dokáže naviazať, maľovka by bola fľakatá. Voľné zrniečka by sa pri schnutí náteru prenášali s vodou z miesta na miesto.
ZJEDNOTENIE PO VYSCHNUTÍ
Pri farebnej maľovke sa môže zdať, že plocha je nejednotná, fľakatá a že odhaľuje všetky miesta, kde sa valček s novou dávkou farby napojil na predchádzajúcu. V takýchto prípadoch nikdy nenanášame na mokrý povrch ďalšiu vrstvu farby, bolo by to zbytočné. Náter potrebuje vyschnúť a vyzrieť, aby svetlo cez kryciu vrstvu prenikalo na podklad s rovnakou intenzitou. Po 10 až 18 hodinách sa povrch zvyčajne dokonale zjednotí.
CHYBY NEUKRYJE
Farebný náter je hrubý iba niekoľko mikrometrov, takže od neho nesmieme očakávať, že ukryje drobné chyby povrchu stien a stropov. Náter pôsobí úplne opačne. Pre jednotnú farbu a odraz svetla odhalí aj také chyby, ktoré predtým neboli príliš zreteľné. Preto dbáme na dôkladné zahladenie stierok a prípravu stien. Ak povrch nemožno dôsledne pripraviť, využijeme farbu so štruktúrovaným plnivom.
VLASTNOSŤAMI SA LÍŠIA
V závislosti od druhu použitej disperzie získavajú rôzne druhy farieb odlišné vlastnosti. Niektoré odolávajú iba suchému oteru, iné možno umývať vodou či dokonca dezinfekčnými prostriedkami. Preto vždy vyberáme farbu aj podľa toho, akej záťaži bude vystavená. Kým pre kuchyňu a kúpeľňu sú umývateľné farby významným plusom, do garáže postačí aj tá najobyčajnejšia, ak tam nemáme problémy s plesňou.
LEN JEDNA CHÉMIA
Pri maľovaní sa neoplatí miešať penetrácie, farby, tmely a prípravky na problémové steny od viacerých výrobcov. Často sa stáva, že nie sú vzájomne kompatibilné a po vymaľovaní sa objavia nečakané chyby – fľaky rôznej intenzity. V takomto prípade neuspejeme ani pri reklamácii v obchode. Vždy používajme iba ucelený systém produktov, ktoré výrobcovia vzájomne preverili.
Môže sa zísť
TERMOIZOLAČNÁ FARBA
Interiérová farba Remal Termokomfort je zaujímavá tým, že tepelne izoluje a zabraňuje zrážaniu vody na stenách, ich následnému vlhnutiu a tvoreniu plesní. Ide o biely maliarsky náter s termoizolačným a antikondenzačným účinkom. Znižuje náklady na vykurovanie a eliminuje vznik tepelných mostov.
ODPORÚČANÁ CENA 25,22 €/4 kg, BAL a predajne s náterovými látkami
UMÝVATEĽNÁ FARBA
Maliarska interiérová farba Remal Vinyl je vhodná do miestností, ktorých steny je potrebné občas umyť. Používa sa na maľovanie omietok, betónu, dreva, drevotriesky, sadrokartónových platní a sklovláknových tapiet. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti oteru, umývateľnosťou a krycou schopnosťou v jednej vrstve. Prekrýva mikrotrhliny. Predáva sa v 16 odtieňoch.
ODPORÚČANÁ CENA 16,98 €/4,2 kg, BAL a predajne s náterovými látkami
Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>
Komentáre