image 48982 25 v1
Galéria (5)

Šikovné triky, ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Nie vždy je nutné búrať a nanovo budovať, či obkladať. Funkčné obkladačky v kúpeľni sa dajú dobre vyčistiť. Samozrejme, v prípade, ak objavíte pleseň alebo duté miesta pod nimi, radšej investujte do dôkladnej rekonštrukcie, aby vám táto pliaga neznepríjemňovala život.

Galéria

Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni
Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni
Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni
Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Prach a špina v škárach

Ak chcete mať opäť krásnu a žiarivo čisté kúpeľňu, stačí využiť niektorý z nasledujúcich trikov. Výsledkom bude čisté obloženie vrátane škárovania a skvelý pocit. Najväčšou pliagou je zašpinená „špárovačka“, ktorá bola pôvodne biela. Pri nej pôsobia aj drahé zachovalé obkladačky ako staré a lacné a celý efekt z kúpeľne je horší ako zlý. Avšak i z toho sa dá vykľučkovať.

Ako vyčistiť špinavú škárovaciu hmotu?

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je použiť ľubovoľný bieliaci prostriedok. Nanesiete ho zubnou kefkou na všetky škáry a necháte pôsobiť podľa odporúčaní. Dôkladne opláchnete, aby vám niekde nezostali nečistoty a necháte vyschnúť.

Vosk dodá vodotesnosť a ochranu pred nečistotami

Následne, aby nevznikol čoskoro rovnaký problém, škáry ošetrite jemnou vrstvou vosku zo sviečok. Použite zásadne biele sviečky a vosk nanášajte priamo na škárovaciu hmotu. Okrem toho, že vaše škáry budú teraz žiariť belosťou, voskom zabezpečíte vodotesnosť a dlhotrvajúcu ochranu pred nečistotami. 

Alternatívne čistenie

Účinným bielidlom na vyčistenie a dezinfekciu škár medzi dlaždicami a obkladačkami je tiež ocot so sódou bikarbónou. Na nanášanie používajte starú zubnú kefku. V prípade hlbšieho poškodenie niektorí domáci majstri odporúčajú škáry jemne prebrúsiť brúsnym papierom. Odhalíte tak čistú vrstvu škárovacej hmoty.

Doveďte to do dokonalosti

Nech si zvolíte akýkoľvek spôsob, voskovanie na záver je veľmi dobrou fintou. Isté je, že bielidlom, i voskom musíte prejsť všetky škáry ináč by bol efekt nedokonalý. Ubezpečte sa, aby bol použitý vosk v dostatočnom množstve a postup vždy raz za čas zopakujte. Tak vo vašej kúpeľni nevzniknú neželané škvrny.

Ako voskovať škáry? Pozrite si videonávod:

Takto vyčistíte dlažbu v kúpeľni bez použitia chémie:

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock

  1. Eva says:

    Ja kefkou drhnem spary a potom len handričkou s vlažnou vodou a pár kvapkami citróna prebehnem obkladačky a špinavú vodu vysávam čističom na okna a mam ich leskle, ciste a bez smuh (mame tento – orava.eu/sk/cistic-okien-s-odsavanim-lautus)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje