Šikovné triky, ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

11.06.2018
11.06.2018 (4) (0)
Šikovné triky, ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Nie vždy je nutné búrať a nanovo budovať, či obkladať. Funkčné obkladačky v kúpeľni sa dajú dobre vyčistiť. Samozrejme, v prípade, ak objavíte pleseň alebo duté miesta pod nimi, radšej investujte do dôkladnej rekonštrukcie, aby vám táto pliaga neznepríjemňovala život.

Prach a špina v škárach

Ak chcete mať opäť krásnu a žiarivo čisté kúpeľňu, stačí využiť niektorý z nasledujúcich trikov. Výsledkom bude čisté obloženie vrátane škárovania a skvelý pocit. Najväčšou pliagou je zašpinená „špárovačka“, ktorá bola pôvodne biela. Pri nej pôsobia aj drahé zachovalé obkladačky ako staré a lacné a celý efekt z kúpeľne je horší ako zlý. Avšak i z toho sa dá vykľučkovať.

Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Ako vyčistiť špinavú škárovaciu hmotu?

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je použiť ľubovoľný bieliaci prostriedok. Nanesiete ho zubnou kefkou na všetky škáry a necháte pôsobiť podľa odporúčaní. Dôkladne opláchnete, aby vám niekde nezostali nečistoty a necháte vyschnúť.

Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Vosk dodá vodotesnosť a ochranu pred nečistotami

Následne, aby nevznikol čoskoro rovnaký problém, škáry ošetrite jemnou vrstvou vosku zo sviečok. Použite zásadne biele sviečky a vosk nanášajte priamo na škárovaciu hmotu. Okrem toho, že vaše škáry budú teraz žiariť belosťou, voskom zabezpečíte vodotesnosť a dlhotrvajúcu ochranu pred nečistotami. 

Alternatívne čistenie

Účinným bielidlom na vyčistenie a dezinfekciu škár medzi dlaždicami a obkladačkami je tiež ocot so sódou bikarbónou. Na nanášanie používajte starú zubnú kefku. V prípade hlbšieho poškodenie niektorí domáci majstri odporúčajú škáry jemne prebrúsiť brúsnym papierom. Odhalíte tak čistú vrstvu škárovacej hmoty.

Ako vyčistiť obkladačky v kúpeľni

Doveďte to do dokonalosti

Nech si zvolíte akýkoľvek spôsob, voskovanie na záver je veľmi dobrou fintou. Isté je, že bielidlom, i voskom musíte prejsť všetky škáry ináč by bol efekt nedokonalý. Ubezpečte sa, aby bol použitý vosk v dostatočnom množstve a postup vždy raz za čas zopakujte. Tak vo vašej kúpeľni nevzniknú neželané škvrny.

Ako voskovať škáry? Pozrite si videonávod:

Takto vyčistíte dlažbu v kúpeľni bez použitia chémie:

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama