rodinny dom svojpomocne 11.cast obklady a dlazby
Galéria (7)

Rodinný dom svojpomocne (11.časť): Obklady a dlažby

Pred výberom obkladov sme si preštudovali množstvo katalógov a navštívili množstvo obchodov ponúkajúcich sortiment s obkladmi a dlažbami. Trh s týmito produktmi je veľmi široký, a tak nám výber trval dlhšie, ako by sme predpokladali.

Galéria

stavba domu
Rodinný dom svojpomocne
stavba domu
rozvody
rozvody

Náklady na podlahy a obklady: 3 220 €

Čo na to majiteľ?

Obklad na mieru

Obklady na 1. NP sme si vyberali priamo v predajni, kde bol vybudovaný vzorový kúpeľňový kút. Vzorový návrh nám vyhovoval ako po vizuálnej stránke, tak po stránke rozloženia a veľkosti obkladačiek. Naša kúpeľňa je pomerne úzka, preto voľba padla na rozmerovo väčšie a pozdĺžne ukladané obklady. V predajni však grafický návrh nespracovávali, preto sme si museli výkaz na materiál spracovať sami podľa fotografií a skutočných rozmerov našej kúpeľne. Teoretické skúsenosti s informáciami z odbornej literatúry sme svojpomocnou prácou pretavili do konečného výsledku.

Pre obklady do kúpeľne na 2. NP nám v predajni, kde sme obklady kupovali, spracovali grafický návrh a podľa neho pripravili všetok materiál. Takto pripravené podklady podstatne zjednodušujú prácu, šetria finančné prostriedky na materiál a hneď od začiatku poskytujú predstavu, ako bude priestor po dokončení vyzerať.Pred začatím obkladania sme si skontrolovali rozloženie jednotlivých obkladačiek. Pri návrhoch a aj v počtoch sa predsa len občas stane chyba, a tak kontrola nezaškodí.

Zhrnutie
V dome budú podlahy kombinované – plávajúca podlaha a dlažba.
Vo vstupnej hale bude podlaha kombinovaná – pri vstupe dlažba, v chodbe plávajúca podlaha.
V obývačke bude podlaha kombinovaná – plávajúca podlaha, pred kozubom dlažba.
V kuchyni bude len plávajúca podlaha.
V kúpeľni na 1. NP bude dlažba, na stenách obkladačky, na strope omietka.
V kúpeľni 2. NP bude dlažba, na stenách obkladačky, na strope sadrokartón.
V spálni, detskej izbe a v pracovni bude plávajúca podlaha.

Tip
Ak si chcete prácu uľahčiť, vyberte si štúdio, ktoré vám pomôže pri návrhu vašej kúpeľne. Ušetríte nielen čas, ale aj výber obkladu bude pre vás jednoduchší. Dajte si však aj v tomto prípade pozor a radšej požiadajte aj po dokončení návrhu o  opätovné prepočítanie množstva potrebného materiá­lu. Aj tu platí zásada: „Dvakrát meraj a raz rež.“

Kúpeľňu so sprchovacím kútom na 1. NP sme obliekli do elegantného šatu.

Pod podlahou

Podlahy zatiaľ zrealizované nie sú. Po skontrolovaní rovnosti podláh, vyrovnaní prípadných nerovností samonivelačným poterom a položení izolačnej podložky v hrúbke 3 mm budeme pokračovať podľa návodu na kladenie plávajúcej podlahy. Ako izoláciu podlahy využijeme penetračný náter, asfaltované pásy a izolačnú podložku pod plávajúcu podlahu s hrúbkou 3 mm. Keďže určité skúsenosti s kladením podlahy už máme, rozhodli sme sa pre svojpomocnú realizáciu aj v našom dome.
Čo na to odborník?

Drevo s odborníkom a laminát sám

Každý, kto sa rozhodne pre plávajúce podlahy, stojí pred voľbou laminátová verzus drevená. Táto otázka sa zväčša veľmi rýchlo vyrieši, pretože cena drevenej podlahy je trikrát vyššia. Pri rozhodovaní pre niektorý konkrétny druh či materiál, ktorý položíte na podlahu, však musíte okrem cenových nákladov dôsledne zvážiť a premyslieť, ako chcete konkrétnu podlahu využívať, ako bude zaťažená, aké nároky budú na podlahu kladené. Pokúste sa zosumarizovať jednotlivé pre a proti. Položiť masívnu drevenú podlahu je práca, ktorá patrí do rúk odborníkovi, laminátovú podlahu bez odbornej pomoci ľahko zvládne každý zručnejší amatér.Kvetinový detail obkladu.

Podlaha, ktorú voda neohrozí
Bežnú laminátovú podlahu nie je vhodné inštalovať do vlhkých priestorov, pretože môže dôjsť k zatekaniu vody pod laminátové prvky, čo zapríčiňuje trvalé poškodenie – podlaha napučí a zvlní sa. Z tohto dôvodu sa klasické laminátové podlahy musia vytrieť len navlhčenou handrou. Pokiaľ by handra bola príliš mokrá, hrozilo by, že voda vnikne špárami do vnútra a podlaha sa nadvihne.
Existuje však laminátová podlaha, ktorá je výrazne odolnejšia voči vode vďaka tomu, že v zámkoch jednotlivých lamiel je vložená gumoplastická hmota, ktorá sa po zacvaknutí vytlačí a zabráni tak prieniku vody medzi špáry.
Položenie tejto vodoodolnej laminátovej podlahy prebieha podobne ako pri tej klasickej.
1. Starostlivo si pripravíme podklad, ktorý musí byť rovný. Nerovnosti vyrovnáme stierkou, brúsením, vyrovnávacou podložkou.
2. Na pripravený podklad položíme parotesnú zábranu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti z podkladu do podlahy. Na parotesnú zábranu položíme tlmiacu podložku.
3. Následne až po vykonaní týchto úkonov, môžeme začať s položením podlahy. Začíname v rohu miestnosti, kam umiestnime prvú lamelu perom k stene. Postupne vytvoríme prvý rad. Lamely by sme mali inštalovať do väzby, to znamená, že by sa mali byť minimálne 20 cm po svojej dĺžke prekrývať.
Rada na záver: Vždy je potrebné si objednávať o 10 % viac materiálu.

–>

Aj podlahu treba aklimatizovať

Ak sa majiteľ domu rozhodne pre laminátovú podlahu kladenú svojpomocne, musí dodržať len niekoľko základných zásad pri jej kladení. Nájdete ich v každom návode na montáž. Aby sa podlaha dostatočne aklimatizovala, skladujte ju aspoň 7 dní, v tej miestnosti, v ktorej ju budete klásť, pri bežnej teplote a vlhkosti. V opačnom prípade hrozia deformácie podlahy.
Majiteľa musím pochváliť, že nezanedbal izoláciu, ktorej zloženie by som nemenil. Vďaka dnešným moderným technológiám existujú také povrchové úpravy, ktoré minimalizujú deformácie dreva súvisiace so zmenou vlhkosti v kuchyni a sú aj odolnejšie proti mechanickému poškodeniu, preto ich umiestnenie v kuchyni považujem za vhodné.

Postupne sa črtá obklad kúpeľne na 2. NP. Na rozdiel od kúpeľne na nižšom poschodí v tejto bude naša vysnívaná rohová vaňu.

Správne položený obklad
1. Pred aplikáciou obkladu
Obklad aplikujeme na čisté a suché povrchy. Musíme ho preto očistiť od slabo priľnavých častíc, prachu, mastnoty a iných nečistôt.
Ak ideme obklad položiť na staré omietky, očistíme ich od náterov, nástrekov a iných dekoračných vrstiev. Povrch napadnutý plesňou, musíme pred nanesením omietok vydezinfikovať a očistiť. Je dôležité dodať, že priľnavosť lepidla, ktorým budeme obklad aplikovať k stene, zlepšíme, ak ich zdrsníme.
Nové omietky necháme pred lepením obkladov preschnúť. Na každý centimeter hrúbky potrebujeme čas na preschnutie v rozmedzí 7 až 10 dní.

2. Lepenie obkladu
Obklad môžeme lepiť do hrubého maltového lôžka alebo ho na stenu upevníme pomocou relatívne tenkej vrstvy špeciálneho lepidla. Pri lepení obkladov na hrubú vrstvu malty používame cementovú maltu, ktorú nanášame vo väčšom množstve priamo na zadnú stranu obkladačiek. Po pritlačení dlaždice k stene ju musíme zarovnať. Ďalší rad obkladu môžeme umiestniť až po stvrdnutí malty v spodnom rade. Po nalepení každej dlaždičky je vhodné vyplniť maltou priestor za jej hornou hranou – s miernym presahom.
V súčasnosti sa skôr používa lepenie na tenkú vrstvu lepidla. Tento postup je jednoduchý a môžeme ho použiť vtedy, ak je podklad dokonale rovný a hladký.

3. Nezabudnúť na škáry
Na uložené obkladačky, nanesieme škárovaciu hmotu. Dokonalé vyškárovanie obkladu tesniacou vrstvou zabráni prieniku povrchovej vody do hĺbky a poškodeniu podkladovej vrstvy, protiplesňové prísady v škárovacej hmote bránia vzniku plesní. So škárovaním môžeme začať až po 48 hodinách od nanesenia lepidla na podklad – po stvrdnutí lepidla. Tmel nanášame pružnou stierkou a jeho vystúpené zvyšky zotrieme vlhkou špongiou.

TIP
Použite farebný odtieň škárovacej hmoty, ktorý môže buď kontrastovať, alebo ladiť s farbou obkladu. Ak budú škáry vo farbe obkladu, získame jednoliatu plochu, ktorá priestor opticky zväčší.

Okrem jednoduchého hladkého obkladu sme sa rozhodli skombinovať ho s literovým. Ušili sme si na seba riadnu búdu. Ale snáď tá prácnosť pri prispôsobovaní literového obkladu našej stene bude stáť za to.

Stavebná firma položí podlahu rýchlejšie, pretože má kvalifikovaných pracovníkov s odbornými skúsenosťami, ale aj vďaka pružnosti dodávok materiálu a väčšiemu počtu pracovníkov. Ak sa rozhodnete zadať kladenie podlahy firme, jej pracovníci sami posúdia vhodnosť podlahy, ktorú ste si vybrali, a technológie kladenia s ohľadom na podmienky v objekte a jeho plánované využívanie.
V prípade, že majiteľ má už predchádzajúce skúsenosti s kladením podláh, nevidím problém so svojpomocnou montážou.

Lukáš Šleboda (konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.)


Text: stavebník, Lukáš Šleboda
Foto: stavebnik
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Xxx says:

  fuha, na tej poslednej fotke vam ta stena od wc ide dobre krivo…

  1. tenlys says:

   deformacia sposobena optikou pouzitou na fotenie

 2. Financnik says:

  V ZIADNOM PRIPADE neprojektuje a nerobte kupelnu VRATANE zachoda … v pripade nutnosti pouzitia WC ak je kupelna obsadena – v kupelni je chalan a dievca potrebuje na velku – si to urcite viete predstavit !

 3. septonex says:

  to čo za pseudomajstra písalo o obkladaní?…. To keď si prečíta laik, človek, čo to nikdy nerobil v dobrej viere, že sa priučí, tak sa prd dozvie! A vraj správne položený obklad…. Krížiky medzi obkladačky kde nechal? Hádam sa najprv robí od podlahy, až potom obkladačky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.