Povrchové úpravy stien a stropov

povrchove upravy stien a stropov

Steny sú neoddeliteľnou súčasťou interiéru a mali by spolu s nábytkom, podlahou a doplnkami dotvárať jeho celkový imidž. Preto sa ich snažíme upraviť tak, aby sme sa nimi mohli pochváliť. Či už zvolíme tradičný spôsob, alebo v nás zvíťazí novátorský duch, na vlastnoručne vytvorenú kvalitnú a estetickú úpravu stien môžeme byť právom hrdí.

Obklady

Obkladačky (a dlažby) rozdeľujeme podľa materiálu na pórovinové, s nasiakavosťou 10 až 24 %, a na hutné glazované, ktoré majú nasiakavosť do 3 %, a sú teda mrazuvzdorné. V interiéri bude stačiť, ak použijeme pórovinové obkladačky. Podľa surovín, z ktorých sa keramika vyrába, získava črep pórovinovej obkladačky bielu alebo červenú farbu lomu. Technické parametre vyznievajú o niečo priaznivejšie v prospech bieleho črepu. Všeobecne platí, že biely črep je známkou kvality a istoty. V ostatnom čase sa vďaka vývoju technológií spracovania vlastnosti obkladačiek s červeným črepom vyrovnali vlastnostiam bieleho črepu. Preto toto rozdelenie už nie je, najmä u značkových výrobcov, rozhodujúce. Použitie matnej alebo lesklej glazúry v kombinácii s reliéfnym povrchom vytvára obrovský priestor na jedinečné grafické a výtvarné stvárnenie obkladanej plochy. Navyše, glazovaný povrch sa ľahko udržiava. Na lepenie obkladov sú vhodné nielen podobné lepiace materiály ako na dlažby, ale aj jednozložkové disperzné lepidlá na obkladačky v suchom interiéri (na stenu, betón, sadrokartón a ostatné nasiakavé a prevažne rovné podklady). Na škárovanie obkladov použijeme rovnaké škárovacie malty ako na dlažbu, a to v širokej palete farebných odtieňov.

Tapety nevyšli z módy

Vytratili sa iba tie, na ktoré sme boli zvyknutí, či lepšie povedané, na ktoré sme si nemohli zvyknúť pred niekoľkými rokmi. Dnešný trh už ponúka celkom iné riešenia. Tapety v porovnaní s inými spôsobmi povrchovej úpravy stien poskytujú oveľa širšie možnosti farieb a vzorov. Dnešné tapetovanie je už tak trochu výtvarná tvorba, pretože skutočne ozvláštni každý interiér rozličnými spôsobmi. Ak sa rozhodneme pre tapety, môžeme si vybrať medzi dvoma základnými druhmi – jedno- a dvojvrstvovou. Jednovrstvové tvorí len jeden pás papiera alebo fólie. Dvojvrstvové tapety sú odolnejšie a pevnejšie, pretože sú vyrobené z dvoch vrstiev papiera alebo z jednej papierovej vrstvy a druhej z iného materiálu.

Špeciálne, samolepiace tapety sú vhodné len na menšie plochy (dvere, nábytok a podobne). O naozaj širokom spektre, z ktorého si môžeme vybrať, svedčí aj rozmanitosť dizajnu tapiet. Stále obľúbená je potlač najrôznejšími vzormi a obrazcami. V predajniach nájdeme tapety s nalepenou tenkou drevenou či korkovou dyhou vhodné na rovné plochy a stretneme sa aj s kombináciou spodnej papierovej vrstvy s hliníkovou fóliou. Je to veľmi odolná a trvanlivá tapeta, hodí sa do moderných interiérov. Ďalším moderným trendom v tomto sortimente sú sklotextilné tapety. Nemajú papierový podklad a vyrábajú sa zo sklených vláken, ktoré im zaručujú mnohé zaujímavé vlastnosti. Podobne ako hliníkové tapety sú veľmi trvácne, stále, odolné proti oderu, úderom, prepichnutiu a podobne. Sú nehorľavé, zdravotne neškodné, umývateľné a prekryjú nerovnosti steny, na ktorú sa aplikujú. Navyše ich môžeme upravovať maľovaním, dokonca niekoľkokrát, bez toho, aby stratili pôvodnú povrchovú štruktúru.

Papierové, reflexné a tapety z PVC s papierovou vložkou môžeme v interiéroch lepiť na drevo, kov (podklad však musíme ošetriť základným antikoróznym náterom), omietku a aglomerované drevené materiály pomocou lepidiel na báze karboxymetylcelulózy, polyvinylacetátových disperzií alebo najnovšie čistej metylcelulózy. Na spevnenie podkladu použijeme univerzálne lepidlo na tapety riedené až 5-násobným množstvom vody. Lepidlá obsahujú prostriedky, ktoré zabraňujú tvorbe plesní.

Tesniace materiály, tmely, lepidlá

Na vypĺňanie rôznych prasklín, škár a podobných defektov stavieb, a to starších aj novostavieb, čoraz častejšie uplatňujeme pružné tmely rôznej chemickej podstaty. Vo väčšine prípadov ide o tuhé nestekavé pasty, balené do špeciálnych obalov – plastových kartuší, z ktorých sa vytláčajú pomocou aplikačných pištolí. Vďaka jednej z vlastností, ktorú tieto materiály majú – vysokej priľnavosti k podkladu, môžeme väčšinu z nich použiť aj ako lepidlo.

Stierkové materiály

Vyrábajú sa zo zmesi plnidiel a pigmentov vysokej akosti, rozptýlených vo vodnej vinylacetátovej disperzii a z vodného skla s prísadou aditív. Môžeme ich použiť na podkladovú vrstvu pod glejové a latexové farby, pod tapety alebo ako konečnú povrchovú úpravu muriva betónu, vláknocementu a iných povrchov v interiéroch. Na vyrovnanie drobných nerovností stien používame výplňový materiál; možeme ho nanášať v hrubších vrstvách, vypĺňať ním praskliny a diery, kotviť zápustky, zarovnávať a vyhladzovať povrch stien. Výrobcovia ponúkajú aj ihneď použiteľný výplňový materiál vhodný na väčšie trhliny (do 3 cm) a do trvalo mokrého prostredia v exteriéri a interiéri. Pružný stierkový materiál sa vyznačuje celoplošným vyhladzovaním, jednoduchým spracovaním, dobrou priľnavosťou a dlhšou spracovateľnosťou (do troch hodín). V ponuke je aj ihneď použiteľný pružný stierkový materiál vhodný na vyrovnávanie nerovností stien a stropov do trvalo vlhkého prostredia. Vďaka nemu dosiahneme jemný a hladký povrch aj bez brúsenia.

Disperzné tmely

Vyrovnávacie latexové disperzné tmely sa vyrábajú zo zmesi pigmentov a plnív vo vodnej disperzii, makromolekulárnych látok s prísadou syntetickej živice a špeciálnych aditív. Určené sú na vyrovnávanie nerovností a prasklín (do 0,5 mm), omietok, stierok, ľahčených stavebných materiálov, betónu, drevotrieskových a drevovláknitých dosiek.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMaľba stále moderná

Maľovanie ako tradičný a jeden z najjednoduchších spôsobov povrchovej úpravy stien je stále moderné. Nielenže skrášľuje a zušľachťuje interiér, ale vo vzťahu k omietke má náter aj ochrannú funkciu. V súčasnosti výrobcovia ponúkajú moderné a ľahko spracovateľné farby, ktoré nepoškodzujú životné prostredie, nezaťažujú interiér zápachom, emisiami a sú zdravotne neškodné. Zároveň sú paropriepustné, odolávajú oderu a opotrebovaniu. Medzi tradičné patria maľby vápenné, kremičité, kazeínové, voskové a olejové. Vápenné maľby sú „najjednoduchšie“, ale v porovnaní s ostatnými majú kratšiu životnosť a pomerne vysokú nasiakavosť, preto sú vhodné len do suterénnych miestností, hygienických priestorov a kuchýň. Odolnejšie sú kremičité, kazeínové a vápenno-kazeínové nátery, ktoré môžeme použiť v ostatných častiach interiéru. Vďaka všestrannosti majú dnes široké uplatnenie silikónové nátery – využijeme ich ako povrchovú vrstvu na minerálne podklady, na prekrytie starých silikátových a disperzných náterov. Dobre priľnú k podkladu, sú paropriepustné a umývateľné vodou.

Akrylátové farby zasa obľubujú stavebníci pre ich vynikajúcu kryciu schopnosť a pružnosť pri teplotných rozdieloch. Môžeme nimi natierať betónové konštrukcie, ušľachtilé omietky či ďalšie povrchy v interiéri. Mali by sme však dávať pozor na menšiu schopnosť povrchu „dýchať“ a na prípadnú vlhkosť stien – táto kombinácia môže vyvolať nežiaduce účinky. Pri maľbe nie je rozhodujúce len to, na akej báze je vyrobená farba. Dôležitý je aj spôsob jej nanášania, ktorým môžeme kreatívne prispieť k pozitívnej zmene vzhľadu interiéru. Klasické spôsoby so štetcom či s valčekom pozná každý. Ak túžime po niečom efektnom a netradičnom, môžeme skúsiť nanášať farbu napríklad špongiou alebo ju odtláčať bavlnenou látkou. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ktoré dodajú našim stenám netradičný, no o to zaujímavejší vzhľad. Sú to techniky ako lazúrovanie, roztieranie, tupovanie či zvitkové nanášanie. Aj farby s plnivom v podobe zŕn môžeme použiť na vytvorenie plastického charakteru zvislých stien. Stačí sa len poradiť s odborníkmi a môžeme začať.

Možností je veľa

Je ešte mnoho ďalších spôsobov, ako upraviť steny v interiéri. Čoraz obľúbenejším sa stáva marmorín, t. j. dekoračný tmel, ktorý nadväzuje na historickú tradíciu starých majstrov – stucco anctico a veneziano. Vďaka tomuto zaujímavému materiálu môžeme na svojich stenách skutočne popustiť uzdu fantázii a vytvoriť originálnu úpravu. Ničím nezvyčajným nie sú na slovenských stenách ani textílie vo forme tapiet alebo stierok. Nie je to síce riešenie pre každý interiér, ale svojou pestrosťou a samotným charakterom materiálu sú textílie takisto inšpiratívne. Tradičným materiálom je aj drevo. Dobre známy tatranský profil používame dodnes. Postupne sa k nemu pridávajú aj ďalšie zaujímavé drevené obklady v podobe veľkoplošných drevených panelov. Interiéru dodávajú exkluzívny charakter a príjemnú atmosféru. No ak sa nám nepozdáva ani jedno z uvedených riešení, stále je tu ešte možnosť použiť murovací materiál. Pohľadová tehla patrične upravená náterom alebo aj obnažené presné pórobetónové tvárnice – to všetko dodá interiérom nášho domova zaujímavý a netradičný vzhľad.

Steny v interiéri teda môžeme upraviť mnohými spôsobmi. Záleží len na nás, v akom prostredí sa cítime príjemne. Potom už len stačí uplatniť svoj vkus a šikovnosť vlastných rúk. Výsledok nášho úsilia určite bude stáť za to.

Text: Pavel Boroš a Peter Kaštíl
Foto: Arketipo, Degussa, IKEA, Kremix, Mneble, Molteni & C, Poliform
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.