povrchove upravy stien a stropov
Galéria (10)

Povrchové úpravy stien a stropov

Steny sú neoddeliteľnou súčasťou interiéru a mali by spolu s nábytkom, podlahou a doplnkami dotvárať jeho celkový imidž. Preto sa ich snažíme upraviť tak, aby sme sa nimi mohli pochváliť. Či už zvolíme tradičný spôsob, alebo v nás zvíťazí novátorský duch, na vlastnoručne vytvorenú kvalitnú a estetickú úpravu stien môžeme byť právom hrdí.

Galéria

Obklady

Obkladačky (a dlažby) rozdeľujeme podľa materiálu na pórovinové, s nasiakavosťou 10 až 24 %, a na hutné glazované, ktoré majú nasiakavosť do 3 %, a sú teda mrazuvzdorné. V interiéri bude stačiť, ak použijeme pórovinové obkladačky. Podľa surovín, z ktorých sa keramika vyrába, získava črep pórovinovej obkladačky bielu alebo červenú farbu lomu. Technické parametre vyznievajú o niečo priaznivejšie v prospech bieleho črepu. Všeobecne platí, že biely črep je známkou kvality a istoty. V ostatnom čase sa vďaka vývoju technológií spracovania vlastnosti obkladačiek s červeným črepom vyrovnali vlastnostiam bieleho črepu. Preto toto rozdelenie už nie je, najmä u značkových výrobcov, rozhodujúce. Použitie matnej alebo lesklej glazúry v kombinácii s reliéfnym povrchom vytvára obrovský priestor na jedinečné grafické a výtvarné stvárnenie obkladanej plochy. Navyše, glazovaný povrch sa ľahko udržiava. Na lepenie obkladov sú vhodné nielen podobné lepiace materiály ako na dlažby, ale aj jednozložkové disperzné lepidlá na obkladačky v suchom interiéri (na stenu, betón, sadrokartón a ostatné nasiakavé a prevažne rovné podklady). Na škárovanie obkladov použijeme rovnaké škárovacie malty ako na dlažbu, a to v širokej palete farebných odtieňov.

Tapety nevyšli z módy

Vytratili sa iba tie, na ktoré sme boli zvyknutí, či lepšie povedané, na ktoré sme si nemohli zvyknúť pred niekoľkými rokmi. Dnešný trh už ponúka celkom iné riešenia. Tapety v porovnaní s inými spôsobmi povrchovej úpravy stien poskytujú oveľa širšie možnosti farieb a vzorov. Dnešné tapetovanie je už tak trochu výtvarná tvorba, pretože skutočne ozvláštni každý interiér rozličnými spôsobmi. Ak sa rozhodneme pre tapety, môžeme si vybrať medzi dvoma základnými druhmi – jedno- a dvojvrstvovou. Jednovrstvové tvorí len jeden pás papiera alebo fólie. Dvojvrstvové tapety sú odolnejšie a pevnejšie, pretože sú vyrobené z dvoch vrstiev papiera alebo z jednej papierovej vrstvy a druhej z iného materiálu.

Špeciálne, samolepiace tapety sú vhodné len na menšie plochy (dvere, nábytok a podobne). O naozaj širokom spektre, z ktorého si môžeme vybrať, svedčí aj rozmanitosť dizajnu tapiet. Stále obľúbená je potlač najrôznejšími vzormi a obrazcami. V predajniach nájdeme tapety s nalepenou tenkou drevenou či korkovou dyhou vhodné na rovné plochy a stretneme sa aj s kombináciou spodnej papierovej vrstvy s hliníkovou fóliou. Je to veľmi odolná a trvanlivá tapeta, hodí sa do moderných interiérov. Ďalším moderným trendom v tomto sortimente sú sklotextilné tapety. Nemajú papierový podklad a vyrábajú sa zo sklených vláken, ktoré im zaručujú mnohé zaujímavé vlastnosti. Podobne ako hliníkové tapety sú veľmi trvácne, stále, odolné proti oderu, úderom, prepichnutiu a podobne. Sú nehorľavé, zdravotne neškodné, umývateľné a prekryjú nerovnosti steny, na ktorú sa aplikujú. Navyše ich môžeme upravovať maľovaním, dokonca niekoľkokrát, bez toho, aby stratili pôvodnú povrchovú štruktúru.

Papierové, reflexné a tapety z PVC s papierovou vložkou môžeme v interiéroch lepiť na drevo, kov (podklad však musíme ošetriť základným antikoróznym náterom), omietku a aglomerované drevené materiály pomocou lepidiel na báze karboxymetylcelulózy, polyvinylacetátových disperzií alebo najnovšie čistej metylcelulózy. Na spevnenie podkladu použijeme univerzálne lepidlo na tapety riedené až 5-násobným množstvom vody. Lepidlá obsahujú prostriedky, ktoré zabraňujú tvorbe plesní.

Tesniace materiály, tmely, lepidlá

Na vypĺňanie rôznych prasklín, škár a podobných defektov stavieb, a to starších aj novostavieb, čoraz častejšie uplatňujeme pružné tmely rôznej chemickej podstaty. Vo väčšine prípadov ide o tuhé nestekavé pasty, balené do špeciálnych obalov – plastových kartuší, z ktorých sa vytláčajú pomocou aplikačných pištolí. Vďaka jednej z vlastností, ktorú tieto materiály majú – vysokej priľnavosti k podkladu, môžeme väčšinu z nich použiť aj ako lepidlo.

Stierkové materiály

Vyrábajú sa zo zmesi plnidiel a pigmentov vysokej akosti, rozptýlených vo vodnej vinylacetátovej disperzii a z vodného skla s prísadou aditív. Môžeme ich použiť na podkladovú vrstvu pod glejové a latexové farby, pod tapety alebo ako konečnú povrchovú úpravu muriva betónu, vláknocementu a iných povrchov v interiéroch. Na vyrovnanie drobných nerovností stien používame výplňový materiál; možeme ho nanášať v hrubších vrstvách, vypĺňať ním praskliny a diery, kotviť zápustky, zarovnávať a vyhladzovať povrch stien. Výrobcovia ponúkajú aj ihneď použiteľný výplňový materiál vhodný na väčšie trhliny (do 3 cm) a do trvalo mokrého prostredia v exteriéri a interiéri. Pružný stierkový materiál sa vyznačuje celoplošným vyhladzovaním, jednoduchým spracovaním, dobrou priľnavosťou a dlhšou spracovateľnosťou (do troch hodín). V ponuke je aj ihneď použiteľný pružný stierkový materiál vhodný na vyrovnávanie nerovností stien a stropov do trvalo vlhkého prostredia. Vďaka nemu dosiahneme jemný a hladký povrch aj bez brúsenia.

Disperzné tmely

Vyrovnávacie latexové disperzné tmely sa vyrábajú zo zmesi pigmentov a plnív vo vodnej disperzii, makromolekulárnych látok s prísadou syntetickej živice a špeciálnych aditív. Určené sú na vyrovnávanie nerovností a prasklín (do 0,5 mm), omietok, stierok, ľahčených stavebných materiálov, betónu, drevotrieskových a drevovláknitých dosiek.

Maľba stále moderná

Maľovanie ako tradičný a jeden z najjednoduchších spôsobov povrchovej úpravy stien je stále moderné. Nielenže skrášľuje a zušľachťuje interiér, ale vo vzťahu k omietke má náter aj ochrannú funkciu. V súčasnosti výrobcovia ponúkajú moderné a ľahko spracovateľné farby, ktoré nepoškodzujú životné prostredie, nezaťažujú interiér zápachom, emisiami a sú zdravotne neškodné. Zároveň sú paropriepustné, odolávajú oderu a opotrebovaniu. Medzi tradičné patria maľby vápenné, kremičité, kazeínové, voskové a olejové. Vápenné maľby sú „najjednoduchšie“, ale v porovnaní s ostatnými majú kratšiu životnosť a pomerne vysokú nasiakavosť, preto sú vhodné len do suterénnych miestností, hygienických priestorov a kuchýň. Odolnejšie sú kremičité, kazeínové a vápenno-kazeínové nátery, ktoré môžeme použiť v ostatných častiach interiéru. Vďaka všestrannosti majú dnes široké uplatnenie silikónové nátery – využijeme ich ako povrchovú vrstvu na minerálne podklady, na prekrytie starých silikátových a disperzných náterov. Dobre priľnú k podkladu, sú paropriepustné a umývateľné vodou.

Akrylátové farby zasa obľubujú stavebníci pre ich vynikajúcu kryciu schopnosť a pružnosť pri teplotných rozdieloch. Môžeme nimi natierať betónové konštrukcie, ušľachtilé omietky či ďalšie povrchy v interiéri. Mali by sme však dávať pozor na menšiu schopnosť povrchu „dýchať“ a na prípadnú vlhkosť stien – táto kombinácia môže vyvolať nežiaduce účinky. Pri maľbe nie je rozhodujúce len to, na akej báze je vyrobená farba. Dôležitý je aj spôsob jej nanášania, ktorým môžeme kreatívne prispieť k pozitívnej zmene vzhľadu interiéru. Klasické spôsoby so štetcom či s valčekom pozná každý. Ak túžime po niečom efektnom a netradičnom, môžeme skúsiť nanášať farbu napríklad špongiou alebo ju odtláčať bavlnenou látkou. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ktoré dodajú našim stenám netradičný, no o to zaujímavejší vzhľad. Sú to techniky ako lazúrovanie, roztieranie, tupovanie či zvitkové nanášanie. Aj farby s plnivom v podobe zŕn môžeme použiť na vytvorenie plastického charakteru zvislých stien. Stačí sa len poradiť s odborníkmi a môžeme začať.

Možností je veľa

Je ešte mnoho ďalších spôsobov, ako upraviť steny v interiéri. Čoraz obľúbenejším sa stáva marmorín, t. j. dekoračný tmel, ktorý nadväzuje na historickú tradíciu starých majstrov – stucco anctico a veneziano. Vďaka tomuto zaujímavému materiálu môžeme na svojich stenách skutočne popustiť uzdu fantázii a vytvoriť originálnu úpravu. Ničím nezvyčajným nie sú na slovenských stenách ani textílie vo forme tapiet alebo stierok. Nie je to síce riešenie pre každý interiér, ale svojou pestrosťou a samotným charakterom materiálu sú textílie takisto inšpiratívne. Tradičným materiálom je aj drevo. Dobre známy tatranský profil používame dodnes. Postupne sa k nemu pridávajú aj ďalšie zaujímavé drevené obklady v podobe veľkoplošných drevených panelov. Interiéru dodávajú exkluzívny charakter a príjemnú atmosféru. No ak sa nám nepozdáva ani jedno z uvedených riešení, stále je tu ešte možnosť použiť murovací materiál. Pohľadová tehla patrične upravená náterom alebo aj obnažené presné pórobetónové tvárnice – to všetko dodá interiérom nášho domova zaujímavý a netradičný vzhľad.

Steny v interiéri teda môžeme upraviť mnohými spôsobmi. Záleží len na nás, v akom prostredí sa cítime príjemne. Potom už len stačí uplatniť svoj vkus a šikovnosť vlastných rúk. Výsledok nášho úsilia určite bude stáť za to.

Text: Pavel Boroš a Peter Kaštíl
Foto: Arketipo, Degussa, IKEA, Kremix, Mneble, Molteni & C, Poliform
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.