Vodovzdorná laminátová podlaha v kúpeľni
Galéria (11) Zdroj: Hornbach

Vinylová podlaha alebo skôr laminát? Dokážu nahradiť keramickú dlažbu v kúpeľni a v kuchyni?

V miestnostiach, v ktorých bude podlaha vystavená vode a vlhkosti, nemusíte použiť len keramickú dlažbu. Vďaka moderným technológiám výroby a materiálovej báze rovnako dobre poslúžia aj vinylové alebo laminátové podlahy.

Galéria

Vodovzdorná laminátová podlaha v kúpeľni
Skladba vrstiev laminátovej podlahy
Laminátová podlaha v kuchyni
Vodovzdorná laminátová podlaha so vzhľadom pravého dreva
Systém kladenia podláh
Systém zaklikávania jednotlivých prvkov podláh
Skladba vrstiev vinylovej podlahy
Vinylová podlaha so vzhľadom dreva

Laminátovú alebo vinylovú podlahu môžete dnes bez obáv použiť aj v kuchyni alebo v kúpeľni. Pri ich výbere je dôležité riadiť sa inštrukciami výrobcov a voliť podlahy, ktoré sú odolné proti vode. Iné obmedzenia tu v podstate nie sú. Dôležité je prihliadať na triedu záťaže. Na privátne účely sú určené triedy 21 až 23, do komerčných priestorov alebo priestorov s vysokým zaťažením triedy 31 až 34. Čím je toto číslo vyššie, o to robustnejšia je povrchová vrstva.

V súčasnosti výrobcovia ponúkajú dokonca podlahoviny, pri výrobe ktorých sa zohľadňuje aj ekologické hľadisko. Ak je toto kritérium pri výbere budúcej podlahy pre vás rovnako dôležité, hľadajte produkty označené niektorou z ekologických značiek. Starosti si nemusíte robiť ani s realizáciou podlahy. Väčšina laminátových alebo vinylových podláh sa vyrába s klik systémom, ktorý umožňuje jednoduché spájanie dosiek klikom. Pozrime sa na tieto dva typy podlahovín podrobnejšie.

Obľúbený laminát

Laminátové podlahy sú veľmi obľúbené nielen pre rozmanitý dizajn, ale aj pre ich zaťažiteľnosť napríklad kolieskovými kreslami a stabilitu, navyše sa ľahko udržiavajú a montujú. Vďaka ich nízkej konštrukčnej výške sú ideálne na renovácie a modernizácie interiérov.

Z akých vrstiev sa skladá laminátová podlaha?

Tento typ podlahy tvorí povrchová vrstva, dekorová vrstva, nosná doska, spodná/zadná strana. Základným materiálom až z 90 % je drevo. Povrchová vrstva dekoru je však iba imitáciou prírodného dreva.

Skladba vrstiev laminátovej podlahy

  1. nášľapná vrstva podlahy
  2. vrstva dekoru
  3. HDF nosná doska z prírodných drevených vlákien
  4. izolačná vrstva
Skladba vrstiev laminátovej podlahy
Zdroj: Viktor Mikovčák

Povrchová vrstva

Táto vrstva, ktorá sa nazýva aj overlay, pozostáva z teplom tvrdenej melamínovej živice. Tá je odolná proti oderu a chráni dekorový papier pred opotrebovaním. Ďalej je tu použitý UV lak, vďaka ktorému sú laminátové podlahy odolné proti UV žiareniu, a tým aj proti zmene farby.

Vrstva dekoru

Dekor je viditeľnou súčasťou laminátovej podlahy. Dekorová vrstva je vyrobená z papiera, ktorý je potlačený vzorom (väčšinou so vzhľadom dreva) z organických farieb reprodukovanými náročnou fototechnickou metódou. Tento výrobný postup laminátových podláh umožňuje enormnú rozmanitosť farieb a dekorov. Pre čo možno najatraktívnejší a najprirodzenejší vzhľad sa vyrábajú laminátové podlahy s dekormi v rôznych farbách a farebných kontrastoch tak, aby čo najvernejšie napodobňovali prírodné materiály.

Nosná doska

Základom laminátovej podlahy je nosná doska z dreva, ktoré tvorí 90 % materiálu. Nosná doska je vyrobená z drevotrieskovej MDF dosky (Medium Density Fibre = stredne hustá vláknitá doska) alebo HDF dosky (High Density Fibre = vysokohustá vláknitá doska). Kvalita nosnej dosky je rozhodujúca pre pevnosť laminátu.

Spodná strana

Spodná a zadná strana laminátovej podlahy, nazývaná aj protiťah, má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnáva pnutie, ktoré vzniká štruktúrou materiálu. Táto vrstva je väčšinou vyrobená z fenolovej živice.

Správna súhra jednotlivých vrstiev je rozhodujúca pre celkovú kvalitu celej laminátovej podlahy. Niektoré laminátové podlahy sú dostupné napríklad aj so zabudovanou krokovou izoláciou.

Laminátová podlaha v kuchyni
Laminátová podlaha so vzhľadom duba s triedou záťaže 33. Je vhodná na použitie v pracovni, v obývačke, v spálni, ale aj v kancelárskych a obchodných priestoroch. Materiál nosnej dosky tvorí rozmerovo stály HDF. Vhodná aj na elektrické a teplovodné podlahové vykurovanie. Krontex 10.0 dub natur 4794. | Zdroj: Hornbach

Rozdiely v kvalite a cene

Aj medzi laminátovými podlahami, podobne ako medzi inými typmi podlahovín, existujú pomerne veľké rozdiely v kvalite a úmerne k tomu aj v cene. Do výslednej ceny sa väčšinou premietajú tieto štyri kvalitatívne vlastnosti:

  • hrúbka podlahovej dosky – ako silná, a tým aj stabilná je lamela?
  • nosný materiál – ako veľmi vodoodolná je použitá HDF doska?
  • úžitková trieda – ako veľmi odolný je povrch proti oderu?
  • povrchová úprava – existujú ďalšie povrchové úpravy?

Jednotlivé rozdelenie príslušných kvalitatívnych vlastností nájdete v tabuľkách.

Hrúbka podlahovej dosky

Laminátové podlahy sa vyrábajú v hrúbkach od 6 do 12 mm. Čím je podlaha hrubšia, tým je odolnejšia.

Tab. 1 Hrúbka laminátovej podlahy

6 mm7 mm8 mm9 mm
Minimum++++++

Nosný materiál

HDF dosky sú vysokohusté vláknité dosky. Majú uzavretý povrch a vysokú hustotu. Nosný materiál vykazuje rôzne vlastnosti.

Tab. 2 Ochrana proti vlhkosti laminátovej podlahy

HDF v štandardnom vyhotoveníHDF so zapečatenými okrajmi alebo zníženým napúčanímHDF so zábranou proti napučaniu
+++
MinimumNa zamedzenie prenikaniu vlhkosti zhora a zníženie napúčania v oblasti okrajov je potrebné ošetriť okraje pri zapečatení špeciálnou voskovou vrstvou. Pri znižovaní schopnosti napúčania sa zapečatí celá doska.Pridaním špeciálnych prostriedkov bude chránená celá doska.

Triedy záťaže

Horná vrstva laminátovej podlahy určuje jej odolnosť proti oderu. Podľa hrúbky tejto úžitkovej vrstvy sú laminátové podlahy zatriedené do rôznych tried záťaže. Triedu záťaže vyjadruje dvojčíslie. Čím je vyššie, tým je podlaha odolnejšia.

Tab. 3 Rozdelenie tried záťaže laminátových podláh

Obytné priestory
NK21NK22NK23
Mierne namáhanie, napr. hosťovská izba a spálňaBežné namáhanie, napr. obývacia izba a jedáleňIntenzívne namáhanie, napr. predsieň a kuchyňa
Komerčné priestory
NK31NK32NK33
++++++
Mierne namáhanie, napr. konferenčné priestoryBežné namáhanie, napr. kancelárieIntenzívne namáhanie, napr. podlaha v nákupných domoch

Špeciálna povrchová úprava

Ďalšiu výhodu získajú laminátové podlahy vďaka špeciálnej povrchovej úprave. Potrebné informácie nájdete na príslušnej produktovej etikete. Laminátové povrchy tak môžu mať napríklad antistatickú, antibakteriálnu alebo tzv. surface resist úpravu.

„Bežné laminátové podlahy sú bez špeciálnej povrchovej úpravy citlivé na vlhkosť, a preto nie sú vhodné na použitie vo vlhkých priestoroch. Ak ju teda budete chcieť použiť napríklad do kuchyne alebo kúpeľne, musí ísť o špeciálnu laminátovú podlahu určenú do interiéru so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

Vedeli ste?

Odolnosť proti vlhkosti

Laminátové a vinylové podlahy sú vďaka použitým materiálom odolné aj proti vlhkosti a vode. Vodoodolné typy podlahovín však nájdete aj medzi vysokokvalitnými drevenými podlahami. Ide o podlahy so špeciálnou impregnáciou škár a veľmi tesne doliehajúcimi klik systémami. Nové technológie umožňujú vyrábať laminátové podlahy, ktoré neprepustia žiadnu vodu pod podlahu dokonca až 24 hodín.

Systém kladenia podláh
Zdroj: Viktor Mikovčák

Systém kladenia podláh

Na obrázku A a B vidieť systém zaklikávania jednotlivých prvkov podláh, ktorý zabraňuje prenikaniu vody do škár a redukuje napúčanie profilových hrán. A Hydrofobizácia a lakovanie hrán plus nosná HDF doska zušľachtená proti napúčaniu. B Tesnejší klik systém na uzamknutie.

Systém zaklikávania jednotlivých prvkov podláh
Zdroj: Viktor Mikovčák

Odolný vinyl

Vinylové podlahy sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Popularitu získavajú predovšetkým vďaka svojim výhodám. K jej nesporným kladom patrí ľahká údržba, variabilita ponúkaných dekorov, príjemný povrch, antistatická úprava, vysoká chemická odolnosť a nenasiakavosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu, pružnosť, možnosť opráv a priaznivá cena.

Vinylová podlaha si sama osebe a so svojimi niekoľkými vrstvami dobre poradí s krokovým hlukom. Utlmí hluk, ktorý sa prenáša nielen do spodných, ale aj do susediacich miestností.

Skladba vrstiev vinylovej podlahy

  1. nášľapná vrstva
  2. vrstva dekoru
  3. nosná vrstva pod dekorom
  4. sklolaminátová vrstva
  5. nosná doska na báze vinylu
  6. spodná izolačná vrstva
  7. klik systém
Skladba vrstiev vinylovej podlahy
Zdroj: Viktor Mikovčák

Do spálne, kuchyne, ale aj kúpeľne

Vinylové podlahy sú v porovnaní s ostatnými podobnými typmi podláh odolnejšie. Hodia sa do menej vyťaženej spálne, ale aj do frekventovanej obývacej izby, do kuchyne a vďaka nenasiakavosti aj do kúpeľne. Uplatnenie nájdu v bežných domácnostiach i v komerčných priestoroch, hoteloch a kanceláriách.

Ako vybrať vinylovú podlahu?

Vinylovú podlahu možno ukladať ako plávajúcu tak, že ju do seba budete zaklikávať. Druhým a častejším spôsobom, ktorý je zábezpekou, že podlaha nebude pracovať a hýbať sa, je jej lepenie na podklad.

Okrem postupu kladenia ide o to, či použijete vinyl mäkčený alebo tvrdený. Mäkčený vinyl má hrúbku 2 až 3,5 mm a zvyčajne sa lepí na podklad. Vinylové lamely s hrúbkou 4 až 5 mm sa k sebe spájajú zámkami (zaklapnutím) a vinyl s hrúbkou 6 až 9 mm je vyrobený na podklade z HDF (tvrdený lisovaný papier). Obidva varianty sa kladú systémom klik ako plávajúca podlaha.

Aby ste si vybrali naozaj dobre a vedeli, do čoho vôbec idete, sledujte pri kúpe podlahy jej zdravotnú neškodnosť. Každý spoľahlivý predajca by vám mal byť schopný ukázať dokumenty, ktoré ju preukazujú. Existuje pritom hneď niekoľko certifikátov.

Vinylová podlaha so vzhľadom dreva
Vinylová podlaha so vzhľadom dreva, farebný odtieň dub, s povrchom s jemnými drevenými pórmi. Trieda záťaže 32. Materiál nosnej dosky tvorí HDF s aquastop. Môže sa použiť aj na teplovodné podlahové vykurovanie. Newport 4.0 dub. | Zdroj: Hornbach

K ďalším dôležitým parametrom patrí celková hrúbka a hrúbka nášľapnej vrstvy. Platí, že čím hrubšia je nášľapná vrstva, tým bude vinylová podlaha odolnejšia. Svoju úlohu zohráva aj štruktúra povrchu. Vinylová podlaha by nemala byť ani úplne hladká, ani príliš štruktúrovaná.

Pozor si dajte aj na typ zaklikávacieho systému. Najrozšírenejší je typ Uniclic alebo Välinge. Ďalšie typy môžu byť rovnako spoľahlivé, no nie sú natoľko rozšírené, a preto aj v praxi overené.

Ak chcete vinylovú podlahu použiť do miestnosti, kde máte podlahové kúrenie, zamerajte sa aj na tento parameter. Podstatný je, samozrejme, materiál základovej dosky, pretože nie je vinyl ako vinyl. Kvalitnejšie sú ťažšie dosky, ktoré sú tvarovo stabilnejšie a lepšie odolávajú vode.

Náročný výber dekoru

Nie že by nebolo z čoho vyberať a museli by ste preto robiť kompromisy. Naopak, dizajnov vinylových podláh je dnes toľko a väčšinou sú také vierohodné, že sú na nerozoznanie od dreva alebo kameňa.

Vždy voľte skôr menej výrazný dizajn. Ak sa vám pri výbere páči výraznejší, ba dokonca krikľavý dizajn, popremýšľajte, či to nie je len vaše momentálne rozpoloženie a nebudete voľbu za pár rokov (v horšom prípade mesiacov) ľutovať.

Vinylová podlaha so vzhľadom prírodného dreva
Vinylová podlaha so vzhľadom prírodného dreva vhodná do kuchyne, pracovne i obývačky. Trieda záťaže 31. Nosná doska na báze dreva. Môže sa použiť aj na elektrické a teplovodné podlahové vykurovanie, protišmyková a antibakteriálna úprava. Pardor 9,4 dub natur alpine 1547467. | Zdroj: Hornbach

Na obľube získava dekor betónu, dlažby alebo bridlice. Stretnúť sa môžete aj s napodobeninou korku, koberca a dokonca aj so vzorom s 3D efektom. Najobľúbenejším dekorom je však nesmrteľný dekor dreva. Pri výbere by ste mali zvážiť, aká svetlá je miestnosť, kde budete podlahu klásť a aj to, že podlaha by mala byť najtmavšou časťou miestnosti. Toto pravidlo však neplatí bezpodmienečne. Rovnako popremýšľajte o tom, aký budete mať nábytok a či s ním bude podlaha ladiť. Všetko do seba musí zapadnúť, a to nielen funkčne a prakticky, ale aj vzhľadovo.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s Hornbachom
Schémy: Viktor Mikovčák

Foto: Hornbach
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.