Podrobný návod, ako na rekonštrukciu kuchyne
Galéria (8)

Podrobný návod, ako na rekonštrukciu kuchyne

„Na Nový rok o slepačí krok, na Hromnice o hodinu více.“ Napadlo vám niekedy stráviť „o hodinu více“ v kuchyni?

Galéria

Rekonštrukcia kuchyne - 00a_JanaMacinskaIngArch_KuchynaPo
Rekonštrukcia kuchyne - 02_JanaMacinskaIngArch_KuchynaPoLinka
Rekonštrukcia kuchyne - 03_JanaMacinskaIngArch_KuchynaPoDoska
Rekonštrukcia kuchyne - 04_JanaMacinskaIngArch_KuchynaPoLED
Rekonštrukcia kuchyne - 07_JanaMacinskaIngArch_KuchynaNavrh
Rekonštrukcia kuchyne - 107_JMacisnky_KuchynaModra
Rekonštrukcia kuchyne - 108_JMacisnky_KuchynaModra

Nie nutne pri varení. Je známe, že najlepšie večierky aj návštevy sa končia vždy v kuchyni.

Ak tá vaša už dožíva alebo vám ostala po predchádzajúcich majiteľoch, zrejme sa cítite stiesnene už len pri pomyslení na ňu. Ale nemusí to tak byť!

Čo treba preto urobiť? V prvom rade rozmýšľať. Sadnúť si v kuchyni s papierom (tabletom) v ruke, merať, kresliť a spísať si všetko, čo vám pri pohľade na ňu zíde na um.

Čo sú tie veci, ktoré vám v kuchyni „lezú na nervy“? Čo potrebujete zmeniť? Ide len o estetické veci alebo aj o funkčné? Je to samostatne stojaci sporák, ktorému sa práve pokazila rúra, navyše (keď chlap varí svoju vychýrenú špecialitu) z neho všetkými smermi stekajú rozmanité bublajúce tekutiny? Málo miesta na pracovnej doske? Netesniaca či zatekajúca batéria? Nebodaj sa na zatekanie začali už sťažovať spodní susedia? Drez tesne pri vchodových dverách, z ktorého pri umývaní riadu prská voda na zem a minule sa na nej šmyklo dieťa? Manželka vyhrážajúca sa rozvodom, ak do mesiaca nebude mať umývačku? Zvýšená vlhkosť v byte a poznanie, že bez výkonného digestora si s plesňami neporadíte? Prestavba kúpeľne a s tým spojená nutnosť niekam umiestniť prebytočnú práčku?

Návrh riešenia

Pred obnovou kuchyne by bolo najlepšie všetko si do detailov premyslieť, pomerať a nakresliť. Detailný návrh veľmi uľahčí komunikáciu s elektrikárom alebo stolárom.

Stáva sa, že nás len omrzí biela farba alebo červená, prípadne drevený dekor dvierok, do ktorých sme sa pred pár rokmi tak šialene zamilovali. A teraz túžime svoju exlásku poslať kade ľahšie. Práve dvierka si túžbu majiteľov kuchyne po jej renovácii „odnesú“ najčastejšie. Dokonca s touto túžbou po zmene rátajú už výrobcovia a lákajú kupujúcich na štandardizovaný sortiment kuchynských skriniek s tým, že ak nás farba kuchynských dvierok omrzí, jednoducho skočíme do obchodu a kúpime si dvierka presne s takými istými rozmermi, ale v úplne inej farbe a dezéne. Má to však háčik, musíme to stihnúť včas, keďže aj výrobcovia radi inovujú svoj sortiment. A tak sa môže ľahko stať, že zo skriniek s výškou 70 a 92 cm sa zrazu stanú skrinky s výškou 60, 80 a 100 cm, navyše, úplne inak široké, čo znamená, že do starších skriniek už nikdy žiadne nové dvierka nenapasujeme (napísané podľa skutočnej udalosti). A tak ostáva kuchynské dvierka premaľovať, pretapetovať či nechať vyrobiť nové na mieru.

Prvkami, ktoré dostávajú v kuchyni najviac zabrať, sú vodovodné batérie a pracovná doska, tie sa skoro vždy oplatí vymeniť za nové. Vodovodné batérie renomovaných výrobcov zo slušných obchodov bývajú kvalitné, pripláca sa skôr za dizajn. Podľa štýlu obnovenej kuchyne môžeme voliť vidiecku, klasickú, modernú, čiernu, antikorovú či bielu, s termostatom, s vysúvacou sprchou či bez, dlhé roky bude pri troche šťastia fungovať asi každá. A to už od 20 €.

Pri dobrom využití miesta môže byť aj malá kuchyňa zariadená na prípravu jedál pre 5- až 6-člennú rodinu. foto Jana Macinská

Výber pracovnej dosky je ešte širší. Nádherná a „živá“ je pracovná doska z masívu (dubová znesie viac ako buková), treba však pamätať na to, že vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Minimálne treba dbať na urýchlené utretie tekutín na ňu vyliatych a pravidelné olejovanie. Prakticky bezúdržbové sú laminátové dosky – tie sa ponúkajú v stovkách rôznych dezénov, takže si zaručene vyberieme. (Malý tip: priložte v počítači vedľa seba obrázky kuchynských dvierok, plánovanej kuchynskej zásteny a plánovanej pracovnej dosky, vyskúšajte viac odvážnych, ba až nemožných kombinácií, kým nájdete tú, pri ktorej budete na prvý pohľad vedieť, že to je ona.) Ak chceme naozaj extrakvalitnú pracovnú plochu, môžeme siahnuť po doske z umelého, dokonca prírodného kameňa. Nebude to však častá voľba, keďže za cenu takejto dosky by sme mohli vymeniť nielen celú kuchyňu, ale ostalo by nám ešte aj na krátku dovolenku.

« Pri obnove kuchyne sa nezameriavajte iba na vzhľad, ale aj na lepšiu plynulosť práce či ergonómiu. »

Rada by som vám predstavila obnovu kuchyne, na ktorej som sa spolupodieľala návrhom. Premiestnila sa do malej izbičky susediacej s obývačkou. Kuchyňa získala kompaktnejší rozmer s výhľadom do záhrady, jedálňou sa oživila obývacia izba. Padlo rozhodnutie ponechať pôvodné skrinky a dvierka si majitelia vlastnoručne premaľovali modernými „kriedovými“ farbami (kriedová farba, prel. z angl. chalk paint podľa matného kriedového vzhľadu, aký farba nadobudne po uschnutí). Vysadili ich z pántov, odmontovali pôvodné úchytky, nerovnosti prebrúsili dostratena a zatmelili diery po skrutkách (nové úchytky sú iného typu ako tie pôvodné.). Tmelenie zopakovali, aby dosiahli rovný povrch, ktorý prebrúsili. Na fóliovaných dvierkach sa pôvodná fólia odlepovala, a preto ju odstránili na celej ploche pomocou naparovacej žehličky. Ak pôvodná fólia dobre drží, môže sa ponechať, lebo na takej dobre drží aj farba. Ak sú dvierka lesklé, môžu sa zdrsniť šmirgľom so zrnitosťou 150 – 300.

Vynovená kuchyňa. Ak varíme pre viac osôb, doprajme si 5-horákovú varnú platňu. foto Jana Macinská

Po dôkladnom odstránení nečistôt na malom kúsku vyskúšali, ako pôvodný povrch reaguje s novou farbou, lebo občas sa môže stať, že sa pôvodný náter začne rozpúšťať, vyplavovať pigmenty alebo sa objavia škvrny od zažratej mastnoty. Vtedy je dobre pretrieť postihnuté miesta šelakom. Keďže skúška náteru prebehla bez problémov, nasledovala príjemnejšia časť práce, a to nanášanie samotnej farby. Farbu nanášali nezriedenú, na druhý deň postup zopakovali. Na ďalší deň namaľovaný povrch navoskovali tenkou vrstvou svetlého vosku a potom voskovanie ešte zopakovali.

Nakoniec povrch pretreli handričkou a na dvierka naskrutkovali nové úchytky. Prvých niekoľko dní sa správali k dvierkam šetrnejšie, aby farba v kombinácii s voskom dokázala dostatočne vyzrieť a stvrdnúť. Nečistoty umývajú neagresívnym prostriedkom (napríklad vodou s Jarou) a z času na čas dvierka opätovne prevoskujú, a preto vyzerajú stále ako nové. Cena farby, vosku a úchytiek spolu nepresiahla 100 €.

Ušetrené peniaze majitelia kuchyne použili na zhotovenie kvalitného vnútorného vybavenia s otočnými a výsuvnými systémami. Stolár na mieru dorobil ešte niekoľko poličiek. Pôvodné ostali vstavaná chladnička, digestor a rúra. Naopak, nový je drez. Majiteľka veľmi túžila po porcelánovom a treba povedať, áno, stále vyzerá skvele a nie, nerozbíja sa ani nepuká. Nová plynová 5-horáková varná doska umožňuje pohodlne variť v niekoľkých hrncoch naraz. Kuchynská zástena v štýle subway a vintage kuchynská batéria dotvárajú príjemný vidiecky ráz obnovenej kuchyne.

Dlhá a široká doska plynule spája parapet s kuchynskou linkou, čím zväčšuje miesto. Okno nad ňou veľmi dobre presvetľuje pracovný priestor. foto Jana Macinská

Elektrina, plyn, drevo

Ak sme mali doteraz samostatne stojaci sporák, môžeme po novom zapasovať varnú dosku a vstavanú rúru priamo do kuchynskej linky: lepšie vyzerá, oveľa lepšie sa čistí a aj ten pocit pri varení je iný.

Svoju prácu síce urobí aj elektrická (od 70 €) či obyčajná sklokeramická (od 100 €), v poslednom čase však hrajú prím indukčné dosky (od asi 210 €). Ich výhodou je rýchlosť prípravy jedál, úspora energie, bezpečnosť a flexibilita, ich nevýhodou môže byť to, že na plný výkon budú fungovať iba pri 380-voltovom ističi, ako aj to, že sú plné elektroniky, a ak sa pokazia, tak už poriadne. Najčastejšie sa to však stáva v dôsledku nesprávnej montáže s nedostatkom prúdenia vzduchu, čo je vec, ktorej sa dá predísť. Na indukčnej doske môžeme použiť nielen nové, na to určené, ale aj staré smaltované hrnce.

Priaznivci ázijskej kuchyne radšej varia na plyne pre možnosť dosiahnuť veľmi rýchlo veľmi vysokú teplotu. Dnešné plynové varné dosky už nie sú to, čo bývali, sú bezpečnejšie a vďaka platniam z tvrdeného skla aj krajšie.

A ešte jeden staronový tip – ak máme v blízkosti kuchyne voľný komín, môžeme si zaobstarať aj sporák na drevo. Ľudia, ktorí ho používajú, ochotne odprisahajú, že práve z neho vzíde to najlepšie jedlo na svete.

foto Jana Macinská

Dobrá RADA

Ako ušetriť miesto?

Ak sa zdá, že miesta na prácu je v kuchyni príliš málo, prejdime sa po kuchynských štúdiách či internete a skúsme do návrhu kuchyne zakomponovať niektoré „vychytávky“. Čo tak namiesto veľkého drezu s odkvapkávacou plochou použiť menší, ušetriť tým 50 cm miesta a odkvapkávač riadu zavesiť nad linku? Zabudovať mikrovlnku, ktorá doteraz postávala voľne na linke, do hornej skrinky? Alebo horné skrinky posunúť o kúsok vyššie a miesto pod nimi využiť na závesný systém, kde bude všetko od kuchynskej rolky cez zavesené panvice, sitá a strúhadlá?

OBNOVA ZÁSTENY

Nový obklad

Kuchynskú zástenu obyčajne vymieňame preto, aby sme doladili celkový dojem z kuchyne, sama osebe nezvykne mať závažné nedostatky, snáď s výnimkou priveľkého množstva (kedysi) snehobielych škár. (Kuchynská zástena je plocha medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami.) Keďže obyčajne ide o plochu do 2 či 3 štvorcových metrov, dá sa jej výmena vyriešiť rýchlo a lacno. Ak ide o kachličky, ich obitie nebude trvať dlhšie ako hodinku-dve, odstránenie laminátovej zásteny ešte menej. Pri výmene zásteny sa ponúka niekoľko rôznych možností. Lacnou a trvácou je zhotovenie nového obkladu, samozrejme, s vylepšenou farbou škár a obkladačiek. V rustikálnych a hipsterských kuchyniach letia obklady „subway style“ s posunutím kachličiek o polovicu dĺžky kachličky (ide o prácnejšiu záležitosť a obkladači si účtujú za jej zhotovenie až dvojnásobok). Veľmi efektný je medený plech, ktorý sa osadí v kuse, nerátajte však s tým, že ostane sterilne čistý. V moderných kuchyniach možno použiť veľkoformátový obklad, laminátovú dosku či obklad z tvrdeného skla – to sa čistí ľahko a je aj veľmi odolné. A posledná možnosť – aj pôvodný obklad možno premaľovať.

Elektrina a osvetlenie

A keď už ideme zástenu vymieňať, porozmýšľajme o súčasných a budúcich rozvodoch elektriny – zišlo by sa pár elektrických zásuviek navyše? Kde sa budú nachádzať spotrebiče, ktoré budú zásuvky používať?

Čo tak LED osvetlenie pod hornými skrinkami? Už nás finančne nezruinu­je tak, ako to mohlo byť ešte pred 10 rokmi. Osvetlenie vo vnútri zasklených skriniek? Svetelná rampa nad skrinkami? Svietiace sklenené police? A pekný až filigránsky kúsok ako centrálne osvetlenie v strede priestoru? Hoci obyčajne platí heslo „menej je viac“, svetlá v kuchyni sú svetlou výnimkou. Už stačí len naše predstavy presne opísať elektrikárovi, ktorý všetky rozvody a zásuvky zhotoví a zapojí.

Text, foto Ing. arch. Jana Macinská
Zdroj časopis Urob si sám 1/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje