Kúpeľňa z bývalej kuchyne
Novým majiteľom bytu – mladej dvojici – chodbičky a brlôžky vonkoncom nevyhovovali. Priali si viac miesta a viac svetla. Keďže chceli byt zbaviť zbytočných stien a presvetliť, možno by sa ich rekonštrukcia nemala nazývať prestavbou (od slova stavať), ale skôr prebúraním (od slova búrať).
Galéria
Po niekoľkých týždňoch príprav vošlo jedného pekného rána do bytu sedem chlapov a pustili sa do búrania. Zbúraním niekoľkých priečok vznikol na mieste pôvodnej izby, kúpeľne a časti chodby pomerne veľký priestor, ktorý poskytuje dostatok miesta na všetko, čo človek cez deň v byte potrebuje – je obývačkou, kuchyňou aj jedálňou, miestom na prácu, stretnutia s priateľmi aj odpočinok.Pôvodná kuchyňa bytu. Sem sa pri prestavbe presťahovala kuchyňa. | Úzka priechodová kúpeľňa obložená tmavou keramikou vyzerala ešte tmavšia a menšia. |
Po rekonštrukcii je dojem z bytu presne opačný ako pred ňou – tam, kde predtým boli uzavreté kamrlíky a chodbičky, vznikol teraz veľký otvorený a svetlý priestor. Vstupnú chodbu už človek ani nevníma ako chodbu, pretože je oveľa kratšia a bez členenia dverami sa otvára do voľného obytného priestoru.
Radikálnou zmenou k lepšiemu bolo aj premiestnenie kúpeľne do bývalej kuchyne. Obe potrebujú prívod vody a odpad, takže ich výmena bola možná. Obmedzením bol len plyn, ktorého prekládka môže spôsobiť isté komplikácie, ale v tomto prípade ho na varenie nehodlali používať – zvolili si elektrickú varnú dosku aj rúru, preto nijaké problémy nevznikli. Výmenou miesta získali kuchyňa aj kúpeľňa. V oboch miestnostiach je viac svetla a miesta, tá prvá sa dostala priamo do centra diania a bývania, tá druhá získala buď praktický, alebo romantický balkón – podľa toho, či v balkóne vidíte skôr možnosť sušiť bielizeň, alebo možnosť vychutnať si v lete po kúpeli pohár červeného s výhľadom do parku.
Nielen pri hľadaní možností zmien dispozície, ale aj pri zariaďovaní samotnej kúpeľne sa podarilo majiteľom bytu zrealizovať zopár dobrých nápadov. Napríklad na mieru vyrobená originálna drevená stena, pri ktorej stojí umývadlo, spája pekné s užitočným – zboku je za ňou na jednej strane miesto na zavesenie uterákov a županu (sú poruke pri vystupovaní zo sprchovacieho kúta), z druhej strany sú poličky na kozmetiku a zabudovaný kôš na špinavú bielizeň.
Vaňa je vsadená do niky, ktorá bola už v pôvodnej kuchyni – samostatný záchod na jednom konci aj pôvodnú špajzu na konci opačnom sa rozhodli majitelia zachovať. Dnes je v bývalej špajzi akási minipráčovňa, v ktorej je za dverami decentne ukrytá nielen práčka, ale aj sklad čistiacich prostriedkov, riedidiel, lakov, farieb. Zmestia sa sem pracie prášky, čistidlá, náradie… jednoducho veci, ktoré sa v domácnosti zídu, zväčša sa však v byte ťažko hľadá vhodné miesto na ich uloženie.
Majitelia chceli mať v kúpeľni okrem vane aj sprchovací kút. Pôvodne to mal byť klasický štvrťkruhový kút, aký dostanete nielen v každom kúpeľňovom štúdiu, ale aj vo väčších stavebninách. Napokon však zvíťazil sklobetón – bol síce priestorovo náročnejším, v novej miestnosti však možným a zároveň elegantnejším aj lacnejším riešením.
Nová kúpeľňa je naozaj príjemná miestnosť a na rozdiel od pôvodnej vyjadruje už svojou farebnosťou a zariadením kladný vzťah k vode a hygiene. Je to presne ten typ kúpeľne, v ktorej nemusí ísť len o praktickú očistu a zušľachtenie tela – balkón, popoludňajšie slnko, ktoré zasvieti do vane a zmení farbu stien, z nej robí plnohodnotnú obytnú miestnosť, i keď na rozdiel napríklad od obývačky určenú len obyvateľom bytu.
Pri plánovaní rekonštrukcie treba myslieť na množstvo zdanlivých maličkostí. Napríklad tu sa pri búracích prácach do záchodu nezasahovalo – ostal pôvodný aj s pôvodným dverným otvorom, ktorý mal atypické rozmery. Starému otvoru sa prispôsobili aj nové dvere susediacej kúpeľne – pretože sú tesne vedľa seba, mali by byť rovnaké. Atypické rozmery však znamenali výrobu dverí aj zárubní na mieru. Pri prestavbe sa mohli oba dverné otvory prispôsobiť aj rozmerom typizovaných prvkov, ktoré sú podstatne lacnejšie. |
Pôdorys bytu v pôvodnom stave: 1 – chodba, 2 – kuchyňa, 3 – WC, 4 – obývacia izba, 5 – kúpeľňa, 6 – spálňa, 7 – balkón
Pôdorys bytu po rekonštrukcii: 1 – chodba, 2 – kuchyňa, 3 – WC, 4 – obývacia izba, 5 – kúpeľňa, 6 – spálňa, 7 – balkón
Text: Erika Kuhnová
Foto: Soňa Sadloňová, archív JAGA
Zdroj: Kúpeľňa na jednotku, JAGA GROUP 2006
Komentáre