prestavba kupelne kde zacat
Galéria (7)

Prestavba kúpeľne – kde začať?

Ak sa rozhodneme pre rekonštrukciu kúpeľne, mali by sme zvážiť jej finančnú náročnosť, možnosti priestorového využitia a materiálového zabezpečenia. Na čo všetko treba pri tom myslieť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Galéria

prestavba kupelne kde zacat 141 big image
schema a big image
schema c big image
schema d big image
Na čo si treba dať pozor
1. Ušetríme si veľa starostí, ak ponecháme WC na pôvodnom mieste alebo ho aspoň nepresunieme ďaleko. Kanalizačný zvod z WC má priemer až 100 mm a teda viesť ho v podlahe alebo stene je pomerne náročné.

2.
Nezabudnime na to, že pri vani alebo sprchovom kúte sa treba poutierať, odložiť si odev a uterák.

3.
Spojením kúpeľne a WC síce získame väčší a atraktívnejší priestor, zväčša ale skomplikujeme užívanie týchto priestorov viacčlenným domácnostiam.

4. Nezabudnime, že vyrovnávaním podlahy pravdepodobne zvýšime úroveň novej, čo môže byť problémom, ak ponechávame na kúpeľni pôvodné dvere.

V prvom rade si musíme svoju súčasnú kúpeľňu dobre poobzerať (hoci to môže znieť ako paradox). Všimnime si tvar a veľkosť kúpeľne, umiestnenie a veľkosť dverí, rozmiest¬nenie jednotlivých zariaďovacích predmetov (dôležité je najmä WC), aký odpad – t.j. v akej výške a aký typ – má umývadlo, aká veľká je vaňa atď. Neurobíme chybu, ak si celú kúpeľňu rozkreslíme. V druhom kroku si musíme premyslieť, čo by sme vo svojej novej kúpeľni chceli – a v súvislosti s tým, čo sme zistili – aj mohli mať.

Ak sme mladí, nezabúdajme napríklad na to, že po narodení dieťaťa sa naše nároky na ideálnu kúpeľňu môžu zmeniť, alebo na to, že naša malá práčka po starej mame raz doslúži, a my si možno oveľa radšej kúpime veľkú. Takisto si treba uvedomiť napríklad to, že z tej vysnívanej hlbokej rohovej vane sa nám možno o niekoľko rokov bude ťažko vstávať a pod. Po zvážení všetkých priestorových aj materiálových možností sa musíme rozhodnúť, či pri rekonštrukcii kúpeľne urobíme niekoľko menších, alebo radikálnejších zásahov.

Tým najmenej radikálnym riešením je iba výmena zariaďovacích predmetov, obkladov a podláh. Pri rekonštrukcii tohto typu síce minieme najmenej času i peňazí, no môžeme si byť istí, že naša nová kúpelňa sa bude veľmi ponášať na tú súčasnú. Navyše, často zabúdame, resp. podceňujeme kontrolu a rekonštrukciu ďalších nevyhnutných zložiek, ako sú vodoinštalácia, kanalizácia, elektroinštalácia a pod. Nehovoriac o rozšírení možností využitia priestoru.

a), b) Minimálna plocha kúpeľne – kúpeľňa s vaňou, umývadlom, záchodovou misou a automatickou práčkou
c), d) Minimálna plocha kúpeľne – zariaďovacie predmety sú doplnené bidetom

Radikálnejším riešením je rekonštrukcia kúpeľne pri zachovaní priečok, no bez toho, že by sme zachovali pôvodné umiestnenie zariaďovacích predmetov. Dá sa povedať, že s výnimkou rekonštrukcií kúpeľní, ktoré sú kompletne z umakartu, ide o najbežnejší typ rekonštrukcie. V prípade, že sami nemáme dostatok skúseností z oblasti inštalácií, je lepšie svoje kroky konzultovať s inštalatérom alebo mu jednoducho zveriť túto fázu prestavby kúpeľne. Už menej ľudí, najmä ak v byte, resp. dome, v ktorom rekonštruuje kúpeľňu, aj býva, sa pustí do kúpeľne „z gruntu“ – teda zbúra existujúce priečky, jadro a nanovo vybuduje kúpeľnu s väčšími priestorovými možnosťami. Rekonštrukcia tohto typu je už náročnejšia a zväčša je potrebné aj stavebné povolenie alebo ohlásenie (podmienky upravuje stavebný zákon). Sem patrí aj zlúčenie kúpeľne a samostatnej miestnosti WC.  Takúto rekonštrukciu kúpeľne (no nielen takúto) je dobré konzultovať s architektom. Nezvyčajným, no nie nereálnym riešením je aj kompletné vybudovanie kúpeľne na mieste kuchyne či izby. Toto riešenie je ale také náročné, že neodporúčame domácemu majstrovi púšťať sa do neho bez pomoci odborníka.

Minimálne rozmery
Pri kúpe zariaďovacích predmetov kúpeľne nesmieme zabúdať ani na potrebný manipulačný priestor okolo nich a na otváranie dverí. Ideálne rozmery nie je možné určiť, záleží na individuálnom dispozičnom riešení kúpeľne.

WC – 85 × 110 cm
WC a bidet – 110 × 110 cm
umývadlo – šírka priestoru 60 až 85 cm
pisoár – šírka priestoru 60 až 85 cm
sprcha – 70 × 70 × 40 cm

Text: Michal Domonkos
Foto: J. Valášek, ProMax SLOVAKIA, RAVAK

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.