Základné prvky elegantnej a praktickej kuchyne

zakladne prvky elegantnej a praktickej kuchyne

Aj keď si našinec odmyslí všetky tie obrázky, ktoré videl v časopisoch a zapamätal si z výstav nábytku, musí si priznať, že štýl kuchýň zaznamenal od začiatku 90. rokov aj v našich domácnostiach nebývalý prerod. Niektorí z nás alebo našich rodičov sa už v časoch unifikovaných kuchýň z druhej polovice minulého storočia pokúšali zlepšiť ich výzor podľa svojho najlepšieho vedomia a svojich možností.

Osobitý štýl im vďaka ponuke na trhu môžeme dopriať až v súčasnosti. Jedinečnosť kuchýň, aj tých menej vydarených, zodpovedá jedinečnosti nášho životného štýlu, času, ktorý v nej trávime, a priestoru, ktorý sme pre ňu vymedzili. Jednotlivé kusy zariadenia, výber spotrebičov, osadenie skriniek a poličiek na mieru, tvar kuchynskej linky a rozmiestnenie zásuviek určujú požiadavky a predstavy toho, kto šéfuje a varí pre rodinu. Usporiadanie jedálenskej časti a prispôsobenie dispozície kuchyne v nadväznosti na jedáleň či obývaciu izbu určí zas počet hladných krkov. Napriek všetkým racionálnym prepočtom a nie práve jednoduchým technickým a stavebným úpravám, ktoré nás čakajú pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii, nevieme sa vzdať túžby po kuchyni, ktorá bude mať štýl. Vlastnú identitu kuchyne hľadáme vo väčšine prípadov skôr, ako sa pustíme do jej praktického riešenia. Nezávisle na tom, aký „kuchynský sloh“ je majiteľom najbližší, mal by rozhodovať aj výber lokality, v ktorej sa domácnosť ocitla. Ak sa vzhľad interiéru spreneverí miestu, niečo bude stále visieť vo vzduchu a efekt harmonického domova sa nedostaví. Predstava chladnej minimalistickej kuchyne v mestskom štýle s vyleštenými dvierkami a plastovými stoličkami sa ťažko spája s vidieckou usadlosťou…

Jednoduché je moderné
Pracovný proces v kuchyni má byť plynulý, a tak sa požiadavka na funkčnosť premieta aj do vzhľadu kuchýň: široké zásuvky, výsuvy, výklopné dvierka a najmä jednoliata pracovná plocha sú synonymom moderného vzhľadu kuchyne rovnako ako jej rovné línie. Neodmysliteľné sú tvarovo nekomplikované čelá zásuviek a hladké povrchy. Zástena medzi horným a dolným radom skriniek tvorí výrazný funkčný a estetický prvok. V prípade modernej elegancie sa očakáva, že bude korešpondovať s kompaktným vzhľadom kuchynského nábytku a jej plocha z tvrdeného skla alebo lamina s kovovým efektom sa bude lesknúť a v jednoliatom vyhotovení disciplinovane chrániť stenu za pracovnou doskou.

Jednoduchý dizajn si vyžaduje dokonalú presnosť pri osadení jednotlivých kusov zariadenia a dôsledné vypracovanie detailov. Pridržiavať sa najnovších trendov bez konzultácie s architektom môže byť riskantné. Kto nemá odvahu na originálne riešenia a nerozhodol sa pre spoluprácu so svojím architektom, nič nepokazí, ak sa zahľadí v kuchynskom štúdiu do jednoduchej linky, ktorú po čase môže zaktuálniť novým náterom alebo úchytkami. Rovnako bude po čase oveľa jednoduchšie vybrať nové stoličky alebo doplnky k linke, ktorá neoplýva zdobnosťou a komplikovanými detailami.

Posunuté ťažisko
Interiérová móda súčasnosti preferuje horizontály zdôraznené nízkymi masívnymi zásuvkami, dlhými držadlami spodných skriniek a potláčaním delenia kuchynskej linky na jednotlivé časti. Celok pôsobí kompaktne s decentnými vodorovnými líniami a hladkým dizajnom; trochu ako perfektne udržiavané laboratórium, trochu ako galéria moderného umenia, ale v konečnom dôsledku to má byť kuchyňa so všetkými vymoženosťami moderného sveta. Horné skrinky s premysleným otváraním sa zredukovali na minimum, často sú zastúpené nízkymi variantmi s odľahčenými sklenenými dvierkami alebo iba jednou alebo dvomi otvorenými policami. Ak sa posunie celá tiaž zariadenia kuchyne do jej spodnej časti, potom sú oveľa väčšej pozornosti vystavené všetky kúsky, ktoré prečnievajú nad týmto horizontom: dresová batéria, elegantná chladnička, kozmicky pôsobiaci digestor, svietidlá, voľne stojace spotrebiče na linke alebo policiach. Takýto spôsob zariadenia kuchyne vás privedie k tomu, že sa začnete sústreďovať na mimoriadnu kvalitu vyhotovenia nábytku a budete si chcieť vyberať spomedzi dizajnérsky pôsobivých malých kuchynských spotrebičov. Súčasní výrobcovia ponúkajú celé dizajnové sady; môžete si z nich vybrať tie, ktoré naozaj budete používať.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteText: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: RSZ

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.