Atmosféra kuchyne
Kuchyňa nebola, nie je a asi ani nebude miestom určeným iba na spracovanie potravín a prípravu pokrmu. Kuchyňa je miestom rozhovorov a chvíľ strávených príjemnou činnosťou – kulinárstvom. Vytvorte si preto tú správnu atmosféru v kuchyni aj pomocou vhodne zvolených farieb.
Galéria
Akej farby?
Nepoznám farbu, ktorá by sa do kuchyne nehodila. Farba však výrazne ovplyvňuje charakter a atmosféru kuchyne. Preto jej výber závisí od osobného vkusu, štýlu kuchyne a pocitu, ktorý chceme vyvolať určitým odtieňom. Ovplyvniť môžeme aj vnímanie priestoru, ktoré sa dá ľahko oklamať. Preto, ak potrebujeme opticky zväčšovať – výber by mal padnúť na svetlé tóny. Ak máme dostatok priestoru – môžeme si dovoliť zdramatizovať ho a siahnuť po výrazných sýtych odtieňoch. Pocit útulného domova dosiahneme teplými zemitými farbami a, naopak, sterilnú čistotu vyvoláme studenými svetlými tónmi, najlepšie bielou. Ľahkosť a veselú náladu navodíme farebnými kombináciami veselých pastelových alebo aj o čosi sýtejších farieb. Jedno pravidlo však treba mať na pamäti pri všetkých situáciách – neprefarbiť ju alebo to neprehnať s jednou farbou, mohla by vás prenasledovať aj v nočných morách.
Tip: Kto povedal, že obrazy a plagáty do kuchyne nepatria? Práve naopak. Najkrajšie obrazy do kuchyne môžu byť s tematikou jedla a pitia, ale aj z úplne iných sfér. Zrejme si však na kuchynskú stenu nebudete chcieť zavesiť niečo rušivé.
Akú si vybrať?
Požičajte si vzorkovník farieb na stenu a farebných dýh používaných na výrobu kuchynských liniek a prineste si ich domov, pretože konkrétny odtieň, ktorý vás nadchne v štúdiu, sa v iných svetelných podmienkach u vás doma môže premeniť na niečo, čo sa vám vôbec nebude páčiť. V štúdiu sú vystavované kuchyne krásne nasvietené umelým osvetlením, často bez prístupu denného svetla alebo s dostatočným slnečným osvetlením. A doma? Ak máte kuchyňu orientovanú napríklad na severovýchod, čo je pre kuchyňu ideálne, môže sa jasná červená premeniť na skoro tehlovú, či krásne atramentovo modrá na uniformnú modrú. |
Bielu? Ako symbol čistoty až sterilnosti priestor zväčšuje, ale pre niekoho môže byť príliš chladná. Vedie v rebríčku hitparády farieb posledných rokov. Biele steny, biela podlaha, biela kuchynská linka, jediné, čo vyniká, sú spotrebiče a možno dekorácia v jednej výraznej farbe. Alebo sa používa v kombinácii so zaujímavým materiálom – napríklad s pravou kamennou alebo drevenou pracovnou doskou, v ktorej vynikne štruktúra a krása materiálu. Hodí sa tak pre veľkú, ako aj pre malú kuchyňu.
Žltú? Farbu slnka, ktorá povzbudzuje k životu a radosti z neho. Vytvára sviežu a priateľskú atmosféru, v ktorej sa rodina rada stretáva. Kuchyňa v žltom kabáte sa premení na miesto, kde sa dobre rozpráva a kde sa delíme o zážitky s ostatnými členmi rodiny. Kde sa jednoduchšie riešia problémy. Ak je takáto atmosféra pre vás to, čo potrebujete k životu, vymaľujte si kuchyňu na sviežu žltú farbu alebo si zvoľte žltú ako základnú farbu kuchynskej linky. Opatrnejšia by som bola v množstve a sýtosti tejto farby. To už nie je ako s bielou, ktorú kuchyňa znesie v kompletnom riešení. Rovnaké pocity s jemnejšou intenzitou dosiahnete aj s populárnou vanilkovou farbou. Odtiene žltej nepokazia nič ani v malej, ani vo veľkej kuchyni. Pomôže rozžiariť aj málo osvetlené priestory.
Červenú? Farbu sily a sebavedomia. Bude vás provokovať ku kulinárskym zážitkom a povzbudzovať chuť k jedlu, čo by mohlo ohroziť jedincov bojujúcich s kilami navyše. Kuchyňa pod taktovkou červenej pôsobí elegantne až extravagantne, podľa toho, kde a koľko červenej sa nadávkuje. Vhodnejšia je na časť kuchynskej linky, ale tí čo majú odvahu a cit pre dokonalosť (s tým sa človek proste narodí), môžu skúsiť pridať aj steny. Podmienkou je iba dostatočne veľký priestor. V malej kuchyni by som odporúčala šetriť s použitím tejto výraznej farby, najmä v jej sýtom odtieni.
Modrú? Táto farba má viaceré podoby, ktoré môžu mať rozličný vplyv. Bledomodrá je síce chladná, ale svieža a uvoľňujúca. Neobjavuje sa tak často v kuchyni, aj keď nechápem prečo. Možno preto, že vôbec nie je ľahké nájsť ten správny odtieň, ktorý by kuchyňu neposunul do kategórie gýč a katastrofa. Preto sa častejšie objavuje vo svojej tmavej podobe, ako doplnok k inej farbe. Tmavomodrá je oproti svojej svetlej príbuznej prispôsobivejšia a dobre sa kombinuje aj s inými farbami. Modrou však tiež netreba zbytočne plytvať v jednom priestore. Tmavú si zvoľte pre väčšiu kuchyňu a tej malej vyberte radšej tu svetlú modrú.
Zelenú? Táto farba, najmä vo svojej jemne pastelovej podobe, je pre svoj upokojujúci vplyv veľmi obľúbená v kuchyni, a to tak na kuchynskej linke, ako aj na stenách. Je to farba, na ktorú so dobre díva, napríklad keď potrebujete na chvíľku vypnúť a odreagovať sa od pracovných problémov.
Čiernu? Ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľná farba v kuchyni si v poslednom období našla veľké množstvo nadšencov. Dodáva kuchyni elegantný až luxusný vzhľad. Vynikne však iba vo veľkých priestoroch. Veľmi populárna je dnes kombinácia čiernej a bielej, ktorá má však svoje korene aj v minulosti. Používala sa však častejšie ako šachovnicová podlaha dodávajúca kuchyni francúzsky šarm. Dnes sa objavuje čierna aj na stenách v kombinácii s bielou alebo inou farbou kuchynskej linky. Na čiernom podklade steny a podlahy krásne vynikne aj kresba a štruktúra dreva na kuchynskej linke s dubovou dyhou alebo zebrano.
Hnedú? Pomôže vám ľahšie zdolávať stres a vytvorí upokojujúcu atmosféru. Tiež to však netreba prehnať s jej množstvom v jednej miestnosti, pôsobila by nudne a jednotvárne. Hnedá potrebuje farebný akcent.
Okrem odtieňa je dôležitým faktorom výberu farby na steny kuchyne jej zloženie. Mala by byť oteruvzdorná, paropriepustná, aby nevznikali v kuchyni vlhké kúty, stálofarebná a v mnohých prípadoch pomôže, ak je umývateľná a vodoodolná. Vhodným typom sú disperzné interiérové umývateľné farby s protiplesňovou zložkou.
Vhodné sú aj farby na báze silikátov, ktoré sú umývateľné, odolné proti vlhkosti a výparom. Zaujímavý vzhľad sa dá dosiahnuť aj pomocou exteriérových fasádnych farieb, ktoré sú možno cenovo náročnejšie o to však odolnejšie. |
TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archív
Komentáre