obkladanie miestnosti s vyssou vlhkostou
Galéria (10)

Obkladanie miestností s vyššou vlhkosťou

Obloženie drevom v kúpeľniach či kuchyniach je možné, ale iba pri splnení dvoch základných predpokladov.

Galéria

1. Povrch dreva musí byť ošetrený tak, aby odpudzoval vodu. 
Ak si nekúpime špeciálne upravené dosky, môžeme si neošetrené dosky z masívneho dreva ochrániť aj sami. Natrieme ich zo všetkých strán (veľmi dôkladne aj zozadu) lazúrovacím lakom s otvorenými pórmi. Ten dodá drevu matný lesk a zaistí, že dosky nebudú prijímať prakticky nijakú vlhkosť zo vzduchu.  

2. Musíme umožniť dobré prevetrávanie konštrukcie zozadu. 
Na dolnej aj hornej strane konštrukcie by sme mali ponechať malé vetracie otvory na prúdenie vzduchu. Dôležité je aj to, aby medzi latkami roštu bolo umožnené nerušené prúdenie vzduchu zdola hore. Ak budú profilované dosky položené vodorovne, nenastane žiaden problém, pretože latky roštu budú položené zvislo. Ak budú profilované dosky ukotvené zvislo, bude rošt upevnený vodorovne a prevetrávaniu vzadu musíme trochu pomôcť, a to buď uložením latiek na dištančné podložky s hrúbkou minimálne 10 mm, alebo vyrezaním vetracích otvorov do latiek, prípadne ich skrátením a vystriedaním tak, aby medzi nimi ostali vetracie medzery. Pri podlahe musí vzduch bez prekážok vnikať za konštrukciu a pri strope bez prekážok odchádzať. Tak môže vznikajúci vodný kondenzát opäť vysychať, vďaka čomu sa predíde zavlhnutiu a neskôr plesniveniu steny. Pri vodorovnej montáži profilovaných dosiek dbáme na to, aby perá vždy smerovali hore. Stečený kondenzát sa takto nebude môcť usadzovať v drážkach a poškodzovať ich.

Takúto úpravu môžeme použiť nielen v kúpeľni, ale aj pri ukladaní dreveného obkladu na steny, ktoré majú v zime veľmi nízku povrchovú teplotu, napríklad na stenu z betónu. Nič nepokazíme, ak umožníme prevetrávanie za ľubovoľnou stenou. 

Vertikálne a horizontálne obloženie vnútorného rohuHorné ukončenie dreveného obkladu – tieňová hrana a obkladová lišta

Upozornenie
Nikdy neobkladáme steny vlhké či podmočené. Obklad vlhké škvrny síce zakryje, ale on sám bude pôsobiť tak, že sa vlhkosť bude za ním kumulovať a stav stien zhoršovať.

Ochrana dreveného obkladu
Drevený obklad v interiéri obyčajne nemusíme chemicky ošetrovať proti škodcom (hmyzu a plesniam), tie zvyčajne napádajú drevo až pri stave jeho vlhkostnej rovnováhy viac ako 20 %, ktorá sa v interiéroch s ústredným vykurovaním nevyskytuje. Obklad plní najmä dekoračnú funkciu, a práve  preto ho nemôžeme ponechať úplne bez povrchovej úpravy. Prírodné povrchovo neupravené drevo má drobné póry, ktorými zachytáva rôzne nečistoty a po dlhšom čase môže pôsobiť ufúľane. Tomuto nedostatku môžeme predísť vhodnou povrchovou úpravou.

Morením dosiahneme farebný povrch dreva, ale jeho štruktúra zostane plne zachovaná. Vosk na drevo zanecháva na dreve veľmi tenký film. Práca s voskom je jednoduchá a v povrchovej úprave dreva má dlhú tradíciu. Čistý včelí vosk sa používa na nábytok, ktorý nie je zaťažovaný. Na zaťažované plochy je lepšie použiť karnaubový vosk z voskových paliem, minerálny zemný vosk alebo moderný syntetický vosk. Dekoračné vosky, ktoré sú zmesou rastlinných olejov a veľmi kvalitných voskov s pridaním tzv. sikatívov (sušidiel), pomôžu po nanesení na drevo vytvrdiť oleje a vosky do vrstvy mimoriadne odolnej proti vonkajšiemu poškodeniu. 

Lazúrovacie laky vytvoria na dreve (podľa svojho druhu) tenký až hrubý film. Bývajú transparentné, drevo mierne sfarbujú do rôznych odtieňov, jeho textúru však nezakrývajú. Najčastejšie sa používajú tradičné lazúrovacie laky na báze syntetických rozpúšťadiel. Pre priateľov našej planéty boli už vyvinuté aj ekologické lazúrovacie laky, ktoré namiesto rozpúšťadiel obsahujú vodu. Pozor, pred ich použitím je nutné drevo navlhčiť a hladko zbrúsiť, aby sme zabránili napučaniu vláken.

Lakové nátery utvoria na dreve hrubý film, ktorý celkom zakryje štruktúru dreva. Vodou riediteľné laky dokážu ochrániť aj staršie navoskované plochy. Stabilizačné laky sa používajú na silno namáhané plochy.

Dobrá rada
Povrchovo upraviť drevené obklady odporúčame ešte pred ich montážou. Jednotlivé diely môžeme natierať vo vodorovnej polohe, takže lak, či farba nebudú stekať, pritom ich môžeme nanášať rovnomernejšie zo všetkých strán. Pracovať sa nám bude pohodlnejšie. Po miernom zosušení obkladu sa  neobjavia svetlé nenalakované plochy, ako by sa mohlo stať pri natieraní po montáži. Ak používame viacero farebných odtieňov, nebude zatekať jedna farba do druhej. Tento spôsob má však aj jednu nevýhodu – väčšiu priestorovú náročnnosť pri sušení.

Text: Ing. arch. Jana Macinská
Foto a kresby: autorka, Ideal Standard
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.