
Lamely na stenu aj do priestoru? Pozrite si zaujímavé spôsoby, ako doma využiť lamely
Lamely sa za posledné obdobie dostali na výslnie medzi interiérovými trendami. Okrem dekoračného rozmeru v sebe ukrývajú aj niekoľko praktických použití. Ak hľadáte spôsob, ako vo svojom bývaní vyčarovať malé, no i veľké zmeny, poďte sa zoznámiť s bohatým využitím lamiel.
Lamely ako prvok na zútulnenie
Lamely inštalované na stenách a na strope navodzujú pocit útulnosti dokonca aj v chladných a zatiaľ menej zariadených novostavbách. V rovnomernom usporiadaní zdobia prázdne steny za televízorom, osvedčili sa tiež v spálni inštalované za záhlavím postele. Výsledný vizuál viete podporiť vhodnou inštaláciou LED pásového osvetlenia. V rodinách s malými deťmi môžu lamely pokrývať tie steny, na ktorých sú často odtlačky. Zaujímavý efekt dokážu vytvoriť aj v predsieni, kde po inštalácii niekoľkých háčikov výborne poslúžia ako estetický nástenný vešiak.
Lamelová stena ako deliaci prvok
Okrem lamiel, ktoré sa pevne inštalujú na stenu, sú populárne i mohutnejšie priestorové lamely, ktoré slúžia ako predeľovací prvok. Na rozdiel od pevnej priečky neprídete o vzdušnosť a svetlosť priestor. Výhodou je aj skutočnosť, že vytvorenie takejto steny sa zaobíde bez nadmernej prašnosti a zvyškov stavebného materiálu.
Lamelové steny oddeľujú napríklad predsieň od obývačky či obývačku od kuchyne. Vo všeobecnosti sa používajú najmä na oddelenie funkčných zón v interiéri. Lamely môžu byť v priestore osadené buď pevne, alebo na otočných prvkoch, vďaka čomu si viete pootočením prispôsobiť mieru súkromia. Výnimkou nie sú ani lamely osadené v posuvnom ráme. Ak máte pracovný kútik vytvorený napríklad vo výklenku, hravo ho zamaskujete posuvnou lamelovou stenou. Podobným spôsobom viete vyriešiť aj vstup do šatníka alebo v kúpeľni prekryť práčku so sušičkou.
Lamely pre milovníkov vertikálnej zelene
Máte veľa izbových alebo balkónových rastlín, no predstava vŕtania ďalších políc a závesov do steny sa vám nepozdáva? Ak potrebujete nájsť nové miesta pre rastliny v kvetináčoch, zaujímavým riešením vie byť práve lamelová stena, ktorá poskytne dostatok miesta na háčiky a klince. Dôležité je zvoliť lamely z odolného materiálu, ktorý sa nezľakne vlhkosti a vody a mať vopred premyslené usporiadanie rastlín na lamelovej stene.
Lamelové panely pre lepšiu akustiku
Lamely sa neodlišujú iba veľkosťou, hrúbkou či farbou. Niektoré sú vytvorené tak, aby dodali priestoru nový charakter a zároveň vylepšili jeho vlastnosti. Typickým zástupcom sú tzv. akustické lamelové panely, ktoré zabezpečuje akustickú pohodu interiéru. Umiestňujú sa na steny aj na strop. Tvorí ich sústava lamelových dosiek a zvukovoizolačný podklad z polystyrénu alebo plsti.
Sú súčasné lamely iba drevené?
Pri lamelách si väčšina z nás predstaví úhľadne opracované a veľkostne rovnaké lamely z dreva. Drevené lamely nie sú žiadnou novinkou – zdobili interiéry už od 60. rokov minulého storočia. Drevo dominovalo ako materiál, no časom sa na ňom podpisoval zub času. Lamely z dreva si vyžadovali totiž pravidelnú starostlivosť a ak sa osadili v priestore s vyššou vlhkosťou, nevyhli sa krúteniu.
Aj v súčasnosti si môžete dať do interiéru drevené lamely, ktorých prednosťou je prirodzený vzhľad, pocit tepla a veľmi dobré akustické vlastnosti. V prípade masívneho dreva však počítajte s vyššou cenou a istými nárokmi na údržbu, aby si čo najdlhšie zachovali svoje vlastnosti. K dreveným lamelám sa tak pridali aj lamely z iných materiálov. Vedú najmä laminované DTD dosky s nepreberným množstvom farieb a povrchových úprav a za nimi dekoračné PVC lamely s imitáciou dreva. Tieto modernejšie možnosti sú častokrát lacnejšou voľbou. Ich vzhľad síce nemusí uspokojiť náročných záujemcov, no lákajú na vyššiu mechanickú (a tiež chemickú) odolnosť a vodeodolnosť, čo rozširuje ich využitie aj na miesta so zvýšenou vlhkosťou.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre