Muž opravuje stoličku
Zdroj: shutterstock.com

Predávate nehnuteľnosť? Tieto nenápadné úpravy prilákajú viac záujemcov o kúpu

Chystáte sa prenajať alebo predať nehnuteľnosť? Chcete, aby bola pre potenciálnych záujemcov čo najatraktívnejšia? V takom prípade sa oplatí urobiť niekoľko prípravných krokov, vďaka ktorým bude vaša nehnuteľnosť pôsobiť omnoho lepším dojmom.

Či k sebe plánujete pozvať realitného makléra, aby nehnuteľnosť nafotil, alebo si samostatne chystáte fotky, ktoré budete šíriť na sociálnych sieťach, je dobré poznať, čo sa kupujúcim bude páčiť a čo ich naopak odradí. Vo svete maklérov má príprava nehnuteľnosti na predaj/prenájom anglické označenie „home staging“. Pozostáva z niekoľkých činností, vďaka ktorým bude nehnuteľnosť pôsobiť prívetivejšie, v množstve podobných ponúk vyvolá väčší záujem a zanechá celkovo dobrý dojem. Bude takáto príprava finančne náročná? Nemusíte sa obávať. Viacero nenápadných, no pritom kľúčových úprav si poľahky urobíte aj sami. Vopred však majte na pamäti, že tieto zmeny by nemali byť len naoko a ani by nemali prekrývať vážnejšie problémy. Na čo sa zamerať?

Neporiadok v spálni
Zdroj: shutterstock.com

Poupratujte

Predstavte si, že k sebe pozvete návštevu a záleží vám na tom, čo si o vás bude myslieť. Hoci nepredávate seba, interiér domu či bytu o vás bude vypovedať viac, ako si myslíte. A práve bežný neporiadok môže ubrať niekoľko plusových bodov. Každý interiér pôsobí omnoho lepšie, ak je uprataný a pôsobí čisto. Utrite prach, povysávajte koberce a podlahy a poveste voňavé záclony a závesy.

Skryte osobné veci

Nehnuteľnosti určené na predaj môžu byť aktuálne obývané súčasnými majiteľmi, no aj úplne neobývané. Pri neobývaných stačí udržiavať čistotu a celkovo dobrý stav, v prípade obývaných nehnuteľností však vidia záujemcovia o kúpu niekedy až príliš veľa do života súčasných majiteľov. Pred každou obhliadkou sa snažte dočasne skryť osobné veci (povaľujúce sa hračky, výbavu zvierat, oblečenie, fotky, kozmetiku, predmety súvisiace s vašimi záľubami, …). Ich prítomnosť totiž zbytočne triešti pozornosť a môže spôsobiť, že záujemca nebude vnímať potenciál priestoru.

Moderná kuchyňa s drevenou doskou a bielou linkou
Zdroj: shutterstock.com

Vpustite do interiéru svetlo

Interiéry, ktorým nechýba dostatok prirodzeného svetla, majú takmer vždy náskok pred konkurenciou. Často sa rieši dokonca aj orientácia na svetové strany, aby si prípadní budúci majitelia vedeli predstaviť, kde je koľko svetla počas dňa a čo to pre nich znamená – je miestnosť teplá a vyhriata slnkom alebo naopak v tieni a o niečo chladnejšia? Fotky bytu či domu preto robte zásadne počas slnečného dňa a nechajte cez odostreté okná prúdiť svetlo.

Dôkladne vetrajte

Je známe, že necítime pach domácnosti, ktorú trvale obývame. To býva pri predaji často kameňom úrazu. Na vytvorenie prvého dojmu máte doslova iba niekoľko desiatok sekúnd a ak záujemcom krčí nos už od vstupu do bytu/domu, nebudete sa tešiť z úspechu. Kritické je najmä fajčenie, prítomnosť domácich zvierat, nedostatočné vetranie a zatuchnutosť, skryté plesne za skriňami či nadmerné používanie syntetických bytových parfumov. Čo s tým? Vetrajte! Čerstvý vzduch v interiéri je veľmi dôležitý.

Oddychové miesto v byte s kreslom a stolom
Zdroj: shutterstock.com

Eliminujte nepotrebné kusy nábytku

Nehnuteľnosť určená na predaj by nemala pôsobiť príliš zaprataným dojmom. Kupujúci tak prichádza o možnosť vidieť skutočnú veľkosť priestoru a možnosti budúceho zariadenia. Stavte na dobrú priechodnosť, nerušivé línie a dajte preč všetky nadbytočné kusy nábytku.

Stavte na neutrálne farby

V zariadenom interiéri sú prvky, s ktorými sa nedá pohnúť a svoje najlepšie časy majú dávno za sebou. Určite nepotrebujú spoločnosť ďalších výrazných farieb a divokých vzorov. Na bežne používané textílie (ako sú deky, prehozy, obrusy, posteľná bielizeň či závesy) použite skôr neutrálne farby a len veľmi jemné vzory. Čistý a útulný dojem navodí napríklad biela, béžová, krémová a svetlosivá.

Obývacia izba v minimalistickom štýle s komodou a kvetináčmi
Zdroj: shutterstock.com

Doplňte zopár dekorácií

Živé kvety vo váze, zdravé a silné izbové rastliny, misa s ovocím, príjemné obrazy, kde-tu stolová lampa alebo svietnik so sviečkami – tieto prvky sa nachádzajú vo väčšine interiérov. Pri predaji nehnuteľnosti je však dôležité potlačiť ich osobitosť a staviť skôr jednoduchšie prevedenie, ktoré ulahodí oku väčšiny záujemcov.

Opravte rušivé nedostatky

Dvere škrípu a vypadávajú z nich kľučky? Zapínač chce už-už od steny odpadnúť? Dvierka na kuchynskej linke sú nakrivo a nedovierajú? Skúste sa na chvíľu pozrieť na interiér aj exteriér nehnuteľnosti kritickým očkom. Čo by ste zmenili a opravili, ak by ste nehnuteľnosť neplánovali predať? Tieto na pohľad nevinné chybičky odstráňte ešte predtým, ako k vám prídu prví záujemcovia. Pri prenájme nehnuteľnosti treba včasné odstraňovanie závad a poškodení brať ešte vážnejšie.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.