Rozkladacia pohovka krémovej farby
Zdroj: FAVI

Kvalitný nábytok nemusí vyčerpať rodinný rozpočet

Zariadenie domu alebo bytu kvalitným nábytkom nemusí byť také drahé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Niekedy stačí len vedieť dobre hľadať. Alebo sa pustiť do vlastnej výroby či renovácie kúskov, ktoré už doma máte. Tu je našich pár tipov, ako dosiahnuť najlepší pomer ceny a kvality.

1. Vyberajte kvalitné, ale cenovo dostupné materiály

Nábytok býva vyrobený z rôznych materiálov, ktoré potom určujú jeho výslednú cenu. V tomto prípade určite neplatí, že čím drahší, tým kvalitnejší nábytok. Naopak aj medzi lacnejšími materiálmi môžeme nájsť vynikajúcu kvalitu. Napríklad pokiaľ ide o drevo, najlacnejší variant predstavuje smrek. Ide síce o veľmi mäkké drevo, pri niektorých kusoch interiérového nábytku to však vôbec nemusí vadiť. Za pozornosť potom stojí aj dub, ktorý patrí medzi tvrdé dreviny a pýši sa veľmi dobrými vlastnosťami. Ten je síce trochu drahší ako spomínaný smrek, stále však zostáva o niekoľko cenových tried nižšie ako napríklad nábytok z exotického dreva.

2. Nenechajte sa unášať najnovšími trendmi

Nábytok, ktorý zodpovedá posledným trendom interiérového dizajnu, sa často vyznačuje vyššou cenou, než by bolo potrebné. Úplne rovnako dobre vám ale poslúži nábytok z minuloročnej alebo ešte staršej kolekcie. Preto sa pri vybavovaní interiéru nenechajte príliš uniesť najnovšími trendmi, ale radšej zvoľte nadčasový a často o poznanie lacnejší nábytok. Prospeje to nielen vašej peňaženke, ale aj celému interiéru, pretože ako to už býva, trendy väčšinou odchádzajú rovnako rýchlo, ako prichádzajú.

3. Využite výpredajové a iné zľavové akcie

Každoročne máte hneď niekoľko príležitostí na nákup cenovo výhodnejšieho vybavenia bytu. Môže to byť výpredaj nábytku u vášho obľúbeného predajcu alebo akčnej ponuky napríklad v rámci Black Friday, Dní Marianne a podobných nákupných sviatkov. Stačí len dobre hľadať alebo si pár týždňov počkať a svoju vysnívanú pohovku alebo iný kus nábytku zoženiete často aj so značným cenovým rozdielom.

Komoda so zlatými nožičkami
Komoda so zlatými nožičkami | Zdroj: FAVI

4. Vyrobte si nábytok sami alebo sa pustite do renovácie

Ste kreatívni, zruční a bavia vás nové výzvy? Spôsobov, ako si vyrobiť vlastný nábytok a nemusieť sa pritom vyučiť za stolára, je hneď niekoľko. Jednoduché riešenie predstavuje napríklad populárny nábytok z paliet, ktorý sa hodí nielen na terasu, ale pokojne aj domov. Z paliet sa dajú vyrobiť postele, pohovky, konferenčné, jedálenské aj barové stoly a mnoho ďalšieho. Na internete aj YouTube nájdete množstvo návodov, tak sa nebojte inšpirovať.

Pokiaľ nechcete začínať od nuly, môžete sa pustiť aj do renovácie už existujúceho nábytku. Týmto spôsobom je možné predĺžiť život starým modelom, s ktorými sa nechcete rozlúčiť, prípadne si také vyradené kusy ľahko zoženiete u svojich známych. V každom prípade tak vytvoríte skutočný unikát a často aj tak trochu umelecké dielo. Nie vždy sa ale treba púšťať do veľkých úprav. Niekedy bohato stačí len nový poťah cez staré čalúnenie, oprava drevených častí a nová pohovka alebo kreslo je na svete.

Návlek na kreslo
Návlek na kreslo | Zdroj: FAVI

5. Prejdite kamenné aj online bazáre

V bazároch zoženiete nielen kusy zrelé tak maximálne na spomínanú renováciu, ale aj zánovný nábytok, ktorý pôvodným majiteľom krátko poslúžil a teraz už pre neho nenašli uplatnenie. Často tak narazíte na takmer nové skvosty, avšak za zlomok pôvodnej ceny. Rovnako ako v prípade renovácie, aj tu navyše môžete mať dobrý pocit, že ste urobili niečo pre našu planétu, pretože ide o vôbec najudržateľnejší prístup k nakupovaniu.

Na záver nezostáva než potvrdiť, že aj s relatívne nízkym rozpočtom možno vybaviť interiér snov. Niekedy stačí zvoliť lacnejší materiál alebo počkať na výpredaj u vášho obľúbeného predajcu, inokedy môžete zapojiť svoju kreativitu. Nezabúdajte ale na to, že nie vždy a na všetkom sa oplatí šetriť. Vždy pracujte so životnosťou daného produktu, jeho budúcim umiestnením a využívaním. Niekedy platí, že o trochu drahšie riešenie vám bude slúžiť oveľa dlhšie a v konečnom dôsledku tak jeho nákupom ušetríte.

Zdroj: PR článok FAVI.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje