image 47883 25 v1
Galéria (17)

Šikovné LED osvetlenie do dielne

Na fotografovanie drobných predmetov v interiéri som si zhotovil špeciálnu lampu. Pomôže mi zbaviť sa tieňov na snímke, nebudú toľké problémy s vyvážením bielej, a keďže mám „urob si sám dielňu“, hádam bude lacná.

Galéria

Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom
Svietidlo s led pásom

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 deň
náklady: do 60 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 58,30 €
LED pásik 21 €
10 W, 3 m
• hliníkový profil 12 €
na LED pásy, „U“ 16 × 5 mm, so svetelným difúzorom, 3 m
• transformátor 15 €
230 V/12 V, 36 W
• dosky z palety 0,50 €
paleta (od 5 €/ks)
• skrutky 0,10 €
do dreva, 4 × 60 mm, 8 ks
• lepiaca páska 0,10 €
maskovacia krepová (11,47 €/50 m × 50 mm)
 lepidlo 6,50 €
epoxidové dvojzložkové (7,50 €/24 g)

NÁRADIE
• vibračná brúska
• pokosová píla
• oscilačná brúska
• AKU skrutkovač
• vŕtačka a vrták 2,5 mm
• pilník, pílka na železo
• ručná vrchná fréza
• meter, ceruzka
• uhlomer, spájkovačka

AKO NA TO

1. NÁČRT
Rozmery, konštrukcia, napájanie – rozhodol som sa pre labilnejšiu konštrukciu. Absencia spodnej strany na fotkách je určite výhodou.

2. FRÉZOU
Aby boli všetky dosky rovné a rovnako široké, musel som ich frézovať. Kto staví na stolára, nech sa páči – treba 4 m dosák s profilom 10 × 2 cm.

3. DRÁŽKA
Po odrezaní koncov som vyfrézoval drážky na hliníkový profil, do ktorého ide LED pásik. Pár skúšok na neostro a rovná drážka bola na svete.

4. KRÁTKE DOSKY
Štvrtú dosku som rozpílil na dva kratšie úseky, ktoré majú byť v 45-stupňovom uhle. Odporúčam 45-stupňový uhol rozdeliť na obe dosky. Čiže 2 × 22,5 stupňa.

5. VYČISTENIE DRÁŽKY
Skontroloval som povrch dreva, zabrúsil som ostré hrany po stranách a ďalej som sa venoval dokončovaniu plochy.

6. DIERY A SKRUTKY
Do kratších dosiek som 2,5 mm vrtákom predvŕtal diery a použil vždy dve skrutky do dreva (4 × 60 mm).

7. BRÚSENIE
Zabrúsil som nerovnosti, ako aj diery po skrutkách vibračnou brúskou alebo ručne brúsnym papierom.

8. REZANIE
Pílkou na železo som narezal hliníkovú chladiacu lištu aj so svetelným difúzorom na potrebnú dĺžku.

9. LEPENIE
Hliníkový profil som vlepil do drážky v dreve. Pri takejto kombinácii materiálov (drevo + kov) prichádza na rad osvedčený dvojzložkový epoxid.

10. LED PÁSIK
Ten, ktorý som kúpil, má na zadnej strane lepiacu fóliu 3M. Treba strhnúť ochrannú pásku a pásik nalepiť na vopred očistené miesto.

11. PRIPOJENIE
Do spodnej strany dosky som vyrezal otvor na vedenie káblov. Zapojil som káble do transformátora na skúšku a nasledovala kontrola.

12. OVLÁDANIE
Čas ukáže, či dokúpim separátny ovládač na stmievanie LED pásu v prípadoch, že by bolo svetlo ostré.

13. FINÁLNY VZHĽAD
Ak na ňom záleží, odporúčam dokúpiť drevársky tmel na zakrytie dier po klincoch či skrutkách a siahnuť po farbe alebo lazúre na drevo.

14. NÁRADIE
Pri práci si vystačíme s náradím na fotografii.

15. NA METRE
LED pásy sa predávajú na bežné metre. Vyrábajú sa s rôznym svetelným výkonom a farbou svetla, napr. biele denné 18 W, 3 000 lm/m (240 ks LED/m).

dobré rady

PREČO TAKÉTO U-ČKO?
V našej dielni Your Hobby Place máme klasické neónky, ktoré robia pri fotení problémy. Aké? Okom neviditeľné. Každá neónka bliká, nesvieti. Síce rýchlo, naše oko to nevidí, ale objektívu kamery tento jav nie je skrytý. A aby toho nebolo málo, neblikajú všetky v rytme. Pri fotení je takmer nemožné zaostriť, pretože fotoaparát „vidí“, že predmet je „obleskovaný“ z každej strany. Preto som sa rozhodol staviť na technológiu LED a prisvetliť si objekty. Pred uskutočnením projektu som zavítal do firmy LEDCO v Trnave, kde som sa s odborníkom poradil, čo konkrétne kúpiť.

Z VLASTNEJ SKÚSENOSTI
Pílenie koncov dosák, ich rozpiľovanie na kratšie úseky a pod. odporúčam až po vyfrézovaní drážky. Tá sa najlepšie frézuje na dlhých a rovných kusoch. Toto som sa musel naučiť na vlastnej chybe, vy už nemusíte.

ZÁKLADNÝ MATERIÁL
Ide o jednoduchú konštrukciu, kde najviac času zabralo opracovávanie dosiek pre ich nízku kvalitu. Po rozobratí palety som zo štyroch dosiek vytiahol klince a začal s úpravou. Dosky z paliet sú všelijaké, len nie rovné. Takže po vibračnej brúske s brúsnym papierom bolo treba dosky ofrézovať.

SKOSENÉ ROHY
Pri štvorcovej konštrukcii by som pás LED pás musel strihať a spájať káblami alebo by som riskoval jeho zlomenie v pravouhlom kúte. Takto som sa tomuto problému vyhol a osvetlenie vyzerá troška sofistikovanejšie. Na spájanie dosák som použil skrutky s dĺžkou 60 mm. Kratšie neodporúčam. Pri takej veľkej konštrukcii pôsobia na spoje veľké sily, takže ani 70 či 80 mm skrutky nebudú na škodu.

HLINÍKOVÝ PROFIL
Môžeme ho prevŕtať a pripevniť do drážky skrutkami alebo ho prilepiť. Ja som sa rozhodol pre lepenie. Považujem to za technologicky jednoduchší postup ako robiť na mieru otvory na zápustné hlavy skrutiek. Pred lepením som na narezanom hliníkovom profile odstránil ostré hrany a od oka som ho pilníkom prebrúsil, aby sa zmestil do vnútra drážky.

Text, foto, realizácia: Martin Gašparovič
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2018

 1. Sterim Vasepeniaze says:

  Ja by som Vam na fotenie drobnych predmetov odporucil kupit si na ebayi photo lightbox za 10USD a naucit sa manualne ostrit. A usetrili sme dalsich viac ako 52€.

 2. M Ju says:

  1. Úbohá reklama firmy LEDCO v Trnave.
  2. Nie Každý má doma hornú frézku, takže tých 60,- EUR je skutočne otáznych.

  1. M Ju says:

   A ešte 3. bod. Pre profi fotenie sa využíva úplne iná svetelná technika

 3. Antikapitalista says:

  Kto si v dielni svieti na nástroje žiarivkami, ten si zaslúži, aby mu jeho prsty nejaký nástroj odťal.
  Veď predsa aj Štvrtá ríša pri svojom zákaze žiaroviek urobila výnimku práve pre dielne a továrne, v ktorých sa pracuje s nástrojmi s rýchlo sa točiacimi súčasťami, ktoré by sa mohli otáčať práve s rovnakým kmitočtom, v akom blikajú žiarivky, takže by sa mohlo javiť, že stoja.
  Len vďaka tomu môžeme mať ešte žiarovky.

  1. B S says:

   Dobry den, ale ak som pochopil spravne ,tak toto je navod na ramik na fotenie, nie na pracu. A hlavne je to LED osvetlenie, nie ziarivky. Ak sa pouzije normalny zdroj, tak nevidim problem (ano, lacny zdroj ktory nevyhladi vystup by asi nebol idealny v takom pripade)

   Inak ale suhlasim ze pre otenie sa a pouzit aj jednoduchsie riesenie…

  2. Peter says:

   V prvom rade LED osvetlenie nie je problém v dielňach majú na to vstavaný zdroj a navyše sú na 90% na jednosmerné napätie takže tam nemá kde vznikať rovnaký kmitočet. A pravde podobne ste mali na mysli dielne kde sa bežne používajú žiarivky a žiarivkové zdroje a tam stačí aby takáto vec nevznikla úplne rozdeliť osvetlenie na viac fáz pretože má každá fáza iný kmitočet a tým pádom tam nevznikne takzvaný stroboskopicky jav mimochodom tak sa to odborne nazýva.

 4. Josef says:

  To vypadá super, jen ale spíš tak třeba někam do kanceláře a ne někam do dílny, myslím že do toho stačí trochu praštit a hned se světlo rozbije. Jako že to nevypadá moc bytelné to jsem chtěl říct lepší je nějaká taková https://www.ledakce.cz/pridavna-a-pracovni-svetla/ halogenka která je na stavbu staci ji přichytit nějakýma stahovačka a ne hotovo.

 5. Maroš says:

  Je krásne ako to tu všetci hejtujete a mudrujete. Ale skúste si niekedy spraviť niečo podobne nebude do dokonale ale bude to vaše a jedinečne. To vás bude hriať pri srdiečku priatelia.
  Pan Gašparovič prstík hore za nápad a realizáciu.
  Taktiež som kutil veľa svietidiel v mojej domácnosti sú mojimi výrobkami sú jedinečne a neopakovateľne, známi sa na to pýtajú kde si také svietidlo kúpil??
  A sú prekvapený ak im poviem že je to vlastná výroba.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje