kazetove podhlady
Galéria (7)

Kazetové podhľady

Pomocou stropných kazetových podhľadov na báze sadry možno vytvárať pekné stropy, a to pomerne jednoducho a bez veľkých nákladov. Nerovný či príliš vysoký strop získa nový elegantný vzhľad. Túto prácu zvládneme aj sami.

Galéria

Kazety sa vyrábajú na báze sadry a papiera, prírodných produktov s neobmedzenou životnosťou v interiéri. K pozitívnym vlastnostiam kaziet patrí nehorľavosť (stupeň A). Keďže sadra pri zvýšenej vlhkosti vzduchu dokáže časť do seba absorbovať (a naopak – pri jej znížení ju uvoľniť), kazety pomáhajú v priestore udržiavať stálu hodnotu vlhkosti. Oproti ľahkým minerálnym podhľadom sú stabilnejšie v miestnostiach s prievanom, kde hrozí ich pohyb. Kazety na báze sadry sa predávajú vo viacerých vzoroch. Zvyčajná hrúbka kaziet na báze sadry je 12,5 mm, príp. 9,5 a 8 mm, čo zvýhodňuje ich cenu.

Akustika
Kedysi si ľudia vešali na steny gobelíny, aby zabránili rušivým odrazom zvuku od akusticky tvrdých stien. Podaktorí dokonca využívali papierové obaly z vajíčok. Aj tieto materiály dokážu pohltiť zvuky, no nezaručujú počuteľnosť ich rušivých odrazov. Z hľadiska estetiky v dnešnej modernej dobe nezodpovedajú aktuálnym trendom v bývaní. Pri tom istom vzhľade možno kombinovať akusticky pohltivé dosky s doskami, ktoré odrážajú zvuk. Stredná hodnota zvukovej nepriezvučnosti tenších dosiek je R = 38 dB. Výhodou je, že ich možno použiť aj do priestorov s vlhkosťou vzduchu až 90 %.

Spotreba materiálu na kazetový podhľad (Rigips)

Použitý materiálOrientačná spotreba na 1 m2
1 Kazeta 600 × 600 mm (hrana A, E)2,78 ks
2 Nosný T profil 3 600 mm0,83 m
3a Priečny T profil 1 200 mm1,67 m
3b Priečny T profil 600 mm0,83 m
4 Obvodový rohový profilpodľa tvaru miestnosti
5 Rýchlozávesmin. 0,7 ks



Postup pri montáži kazetového podhľadu: 1 – na steny pripevníme okrajový profil, 2, 3 – skompletizujeme nosnú konštrukciu a vyrovnáme ju pomocou rektifikovateľných závesov, 4 – vkladáme kazety.

Montáž
Je taká jednoduchá, že ju zvládne aj priemerne technicky zdatný človek. Celý podhľad pozostáva z dvoch častí – zo závesnej konštrukcie a z výplňových kaziet (najčastejšie s rozmermi 600 × 600 mm).

– Na bočné steny pripevníme obvodové profily presne podľa požadovanej výšky zaveseného stropu. Výšku na stenu nanesieme presne napríklad ceruzkou pomocou laserovej alebo hadicovej vodováhy. Po obvode potom pripevníme do tejto výšky na stenu obvodový profil L (v priereze vyzerá ako písmeno L) pomocou skrutiek a rozperných príchytiek.

– Zmontujeme závesnú konštrukciu, ktorá sa skladá z dvoch druhov profilov a závesov. Najprv rozmeriame, naznačíme a vyvŕtame diery v nosnej stropnej konštrukcii na pripevnenie závesov tak, aby hlavné, nosné T profily boli zavesené rovnobežne v osových vzdialenostiach 1 200 mm. Vzájomná vzdialenosť závesov v jednej línii je najviac 850 mm. Vyhotovenie závesov umožňuje výškovú rektifikáciu. Závesy pripevníme k nosnej konštrukcii. Ich nosnosť je zvyčajne do 15 kg.

– Na závesy zavesíme nosné T profily. Ak je dĺžka miestnosti väčšia ako dĺžka nosných T profilov, môžeme ich na seba napájať pomocou štrbinového zámku. Príliš dlhé prvky pri okraji odstrihneme nožnicami na plech.

– Nosné profily T majú pripravené štrbinové otvory vo vzdialenosti 600 mm. Do nich vkladáme priečne T profily s dĺžkou 1 200 mm. Týmto prepojením vznikne raster s prvkami 1 200 × 600 mm, ktorý ešte rozdelíme kratšími profilmi s dĺžkou 600 mm. Celá plocha sa takto rozdelí štvorcovým rastrom so stranou 600 mm. Priečne a pozdĺžne profily sa spolu zmontujú veľmi ľahko, lebo majú zárezy, ktoré vymedzujú osové vzdialenosti 600 mm a vzájomne do seba zaklapnú. Vznikne tak pravidelný raster 600 × 600 mm, do ktorého sa vkladajú kazetové dosky.

V miestnostiach s menšou plochou môžeme závesnú konštrukciu poskladať na zemi a potom ju zavesiť na závesy pripevnené k nosnému stropu.

– Kazety možno rozmerovo upravovať jemnou zúbkovou pílkou, príp. narezať nožíkom a zlomiť alebo do nich možno frézovať drážky či kruhové otvory.

Text: Stanislav Botur z podkladov Rigips
Foto: Rigips
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje