Detská izba
Galéria (5)

Detská izba

Tu trávia deti väčšinu svojho času. Slúži im ako obývacia izba, herňa, pracovňa, telocvičňa, šatník, sklad hračiek a spálňa zároveň, preto by sme jej zariadeniu mali venovať veľkú pozornosť.

Galéria

Dôraz kladieme na bezpečné a zdraviu neškodné prostredie. Ak sa chceme vcítiť do pocitov nášho drobčeka, skúsme si kľaknúť na podlahu a pozerať sa na izbu z tejto perspektívy. Potom možno pochopíme, prečo naša ratolesť vreští vždy, keď odídeme a zatvoríme dvere (nedočiahne na kľučku) alebo stále chce vyliezť na podokenný parapet (zo svojej perspektívy nevidí z okna a chcela by). Uvažovanie „detskými očami“ nám pomôže izbu zariadiť naozaj dobre.

Materiály
Podlahu treba zvoliť mäkkú a teplú, lebo dieťa do veku asi 10 rokov aj tak väčšinu času strávi hrami na zemi. Najvhodnejšie je prírodné linoleum (zmes drveného korku, živíc, olejov a farieb), korok prípadne drevená palubovka. Celoplošný koberec je síce mäkký aj teplý, ale zároveň sa v ňom usadzujú roztoče. Na druhej strane zabraňuje víreniu prachu v miestnosti, ktoré často môžeme pozorovať pri laminátovej podlahe. Pred celoplošným kobercom je lepšie uprednostniť kusový koberec z takého materiálu a takej veľkosti, aby sa dal vyprať v práčke. Povrchy stien by mali mať protioterovú úpravu, na najfrekventovanejších miestach môže byť stena umývateľná. Medzi posteľ a stenu pripevníme zaujímavú textilnú aplikáciu, korkový prípadne drevený obklad. Najlepší nábytok je drevený, natretý ekologickým lakom. Z drevotrieskového alebo drevovláknitého nábytku, napriek tomu, že má zdravotné osvedčenie, sa niekedy uvoľňujú zvyšky chemikálií, ktoré väčšina ľudí ani nepostrehne, u citlivých alergikov môžu však spočiatku spôsobiť slzenie očí či inú alergickú reakciu. Hrany nábytku by mali byť mierne zaoblené alebo jemne zrezané, aby nespôsobili úraz.

Nábytok
Pracovný stôl by mal spĺňať všetky požiadavky, ktoré spomíname v časti venovanej pracovniam. Navyše by mal umožňovať sedenie zdravé pre chrbticu – to znamená, aby dieťa sediace pri ňom dosiahlo celými chodidlami na podlahu alebo opierku nôh. Dosiahneme to výškovo nastaviteľným stolom alebo „rastúcou“ stoličkou, na ktorej sa dá nastaviť výška sedenia aj výška opierky na nohy.

Posteľ by mala byť dobre vetrateľná a stáť na mieste, kde nie je prievan, ale je z neho dobre vidieť na dvere. Môžeme sa rozhodnúť pre zvýšenú posteľ, kde využijeme aj priestor pod ňou a vedľa nej na hranie alebo ako úložný priestor. Poschodové postele alergiológovia neodporúčajú deťom citlivým na roztoče, lebo z hornej postele môžu roztoče padať na dolnú posteľ. Navyše, ak je horná posteľ príliš vysoko, nachádza sa v pásme teplejšieho suchšieho vzduchu, čo tiež môže škodiť dýchacím cestám.

Úložných priestorov by mal byť dostatok a mali by byť umiestnené iba v takej výške, aby dieťa do nich dočiahlo. Okrem klasickej skrine na šaty sa zídu rôzne policové systémy, do ktorých sa dajú vložiť plastové alebo textilné boxy s hračkami a veľké zásuvky, do ktorých sa zmestí množstvo hračiek aj bez triedenia. Pridanou hodnotou v detských izbách je priestor na hry alebo cvičenie – či už je to drevená rebrina, rebrík, pódium, domček, šmýkačka alebo preliezačka, zaistené proti vypadnutiu dieťaťa sieťou alebo iným spôsobom.

Osvetlenie
Osvetlenie v detskej izbe je dôležité pre bezpečnosť pri hre aj pri príprave do školy. Izbu postačí osvetliť centrálnou lampou (najlepšie jednoduchého dizajnu s bezpečným plastovým krytom, rôzne drevené detské motívy na lampe skôr prekážajú a sadá na ne prach). Zároveň by mal mať pracovný stôl lampu s posuvným ramenom a pri posteli má byť doplnková dekoratívna lampa na nočné osvetlenie.

Ing. arch Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva, Galan, IKEA, JIKA, Laufen

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje