plavajuce podlahy
Galéria (13)

Plávajúce podlahy

Pojem plávajúca podlaha už neprekvapí. Možno však niekoho zaskočí otázka, o čo technicky v prípade plávajúcich podláh ide, i keď väčšina z nás tuší, že časom môže takúto staršiu podlahu jednoducho vymeniť za štýlovejšiu, s mäkším došľapom alebo inak kvalitnejšiu, a pritom nestratí čas s náročnými stavebnými úpravami. V súčasnosti už trochu pominul ošiaľ z výnimočnosti plávajúcich podláh, stále však patria pre svoju cenovú dostupnosť, jednoduchú inštaláciu a údržbu k najvyhľadávanejším.

Galéria

plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
plávajúca podlaha,
Plávajúca podlaha sa nechce viazať na stropnú konštrukciu, od stien si drží odstup. Nie je to jej rozmar, ale stratégia, ako sa nedať ovplyvniť fyzikálnymi či chemickými zmenami v susediacich konštrukciách. To, že jej hovoríme plávajúca, len potvrdzuje nezávislosť typu takejto konštrukcie od stavebného celku. Nikto a nič však nejestvuje celkom bez súvislostí a aspoň malých závislostí. Za nespojitosťou takejto podlahy s ostatnými časťami domu sa skrýva skutočnosť, že jej jednotlivé vrstvy nie sú pevne spojené s nosnými časťami budovy. Lamely stačí „nacvakať či naklikať na suchý zámok“ do súvislej dosky, ktorá sa vďaka dilatačnej medzere priamo nedotýka stien, voľne spočíva na podklade a pokojne tak vyrovnáva svoje objemové zmeny pri kolísaní vlhkosti vzduchu v obytnom priestore.

Na povrchu
Vrstvené lamely môžu mať nášľapnú vrstvu nielen laminátovú, ale aj z drevenej dyhy, korku, linolea alebo na trhu nájdete aj varianty polodrevené či korkovodrevené. Okrem toho sa tieto druhy plávajúcich podláh vzájomne odlišujú skladbou jednotlivých vrstiev, hrúbkou lamely a izolačnými schopnosťami. Podľa kvality spracovania a navrstvenia, výberu použitých materiálov, odolnosti najvrchnejšej vrstvy proti oderu a poškrabaniu, dĺžky záruky, ale aj aktuálnosti dekoru v súlade s poslednými trendmi sa mení ich cena.

Lamely plávajúcej podlahy nechajte odležať a potom vzájomne premiešajte niekoľko balení, aby sa vzory neopakovali. Parozábrannú fóliu možno vynechať tam, kde je istota, že v podklade neostáva zvyšková vlhkosť. Na suchom podklade stačí potom uložiť penové pásy v smere lamiel. Laminátová podlaha sa dobre znáša s teplovodným podlahovým alebo aj elektrickým kúrením v prípade, že sa pri ukladaní podlahy použije takzvaná vykurovacia fólia. Musí sa však zabezpečiť maximálna teplota povrchu podlahy 27° C a relatívna vlhkosť v miestnosti na úrovni 50 až 60 % tak, aby sa po čase v podlahe neobjavili neželané škáry. (Kronospan)

Laminátové plávajúce podlahy

Vznikli ako nenáročná alternatíva drevených podláh a doteraz väčšina z nich obsahuje 80 až 90 percent drevnej hmoty. Technologický vývoj a možnosti ich vzhľadových a kvalitatívnych obmien urobili z pôvodne lacnej napodobeniny „lepších“ podláh plnohodnotnú a vyhľadávanú podlahovinu so širokou škálou materiálových a štýlových obmien. Laminátové podlahy hneď od začiatku svojej existencie zaujali najmä tých, ktorí boli rozhodnutí mať novú cenovo dostupnú podlahu čo najrýchlejšie. V porovnaní s drevenými podlahami sú predsa len na dotyk chladnejšie a tvrdšie, chôdza môže byť hlučnejšia. Kvalitnejšie druhy laminátových parkiet tlmia zvuky krokov protihlukovou vrstvou, ktorá sa po našľapnutí síce stlačí, ale vďaka tvarovej pamäti vzápätí vráti do pôvodného stavu. Takto sa stíši nepríjemné klopkanie pri chôdzi.

 Vrstva pod vrstvou
• Nášľapná vrstva tvorí povrch podlahy, po ktorom kráčame.
• Roznášacia vrstva sa stará o rovnomerné rozloženie zaťaženia podlahy na väčšiu plochu.
• Izolačná vrstva vytvára bariéru vrchnými vrstvami podlahy a konštrukciou stropu, zabezpečuje tepelnú, zvukovú a inú pohodu v interiéri a pri dotyku s podlahou.
a) Na očistený podklad sa uloží PE fólia, ktorá slúži ako parozábrana. Pri stenách by mala presahovať asi o 4 cm a jej pruhy sa vzájomne prekrývajú na ploche 10 cm. Potom bez presahov uložte zvukovo- tepelnoizolačnú podložku, ktorá však nenahrádza PE fóliu.
b) Spojový mechanizmus tvarového pera je na čelnej strane. Položte ďalšiu lamelu a pritlačte ju na čelnej strane dolu, pokým pero nezapadne do čela predchádzajúcej lamely. Opakujte tento postup, až skompletizujete celý rad.
c) Na koncoch radu vymedzte dilatačnými klinmi medzeru 7 – 15 mm, ktorú dodržíte nielen po celom obvode, ale aj pri zvislých konštrukciách, schodoch, zárubniach a napojeniach na inú krytinu.
d) Niektoré systémy zámkov vyžadujú vsadenie pod uhlom asi 15° a osadenie pod ľahkým tlakom na dlhej strane.
e) Poslednú lamelu položte v celej dĺžke na posledný rad. Zmerajte správnu šírku položením ďalšej lamely. Zakreslite ju na spodnú dosku a potom ju rozrežte. Opäť nezabudnite na dilatáciu. Dielce usaďte, dotiahnite a opatrne vyberte kliny po celom obvode. (Balterio, P&P)

–>
Drevené plávajúce podlahy
Spájajú moderný spôsob ukladania podláh zámkovým spôsobom s renesanciou používania vyrasteného dreva v súčasnom interiéri. Aj v tomto prípade ide zväčša o trojvrstvové podlahy, pri ktorých nášľapnú vrstvu hrubú asi 3 až 4 mm tvorí lakované tvrdé drevo (buk, dub, javor, jaseň, breza, orech, čerešňa, mahagón, merbau atď.), strednú, krížom preloženú vrstvu borovicové alebo smrekové drevo a spodnú stabilizačnú vrstvu zabezpečuje drevená dyha. Odolnosť povrchu proti poškrabaniu docieľujú výrobcovia viacnásobne vytvrdeným lakom, závisí však aj od druhu použitého dreva. Tvrdia, že lak nezmení charakter dreva a že pri niektorých spôsoboch lakovania sa podlaha dokonca vzhľadovo celkom priblíži tradične olejovaným podlahám z masívu. Ku skladaniu najkvalitnejších podláh netreba ani kladivo, stačí šikmé nasunutie dosiek k sebe, zakliknutie a diely sa samy uzamknú do pevného spoja.Väčšinu parkiet na trhu možno ukladať aj nad podlahové vykurovanie. Výrobca parkiet môže ohraničiť maximálnu povrchovú teplotu vykurovaného podkladu a maximálne teplo vo W/m2, ktoré môže budúcu podlahu zaťažovať zo spodnej strany. (Kosche)

Korkové plávajúce podlahy

Pre ich elasticitu ich vyhľadávajú najmä tí, ktorých trápia bolesti chrbta a kĺbov. Korková podlaha je príjemne teplá na dotyk, mäkko sa po nej kráča, zútulňuje priestor. Nie je však vhodná tam, kde sa očakáva, že podlaha odolá vyššej záťaži a rôznym namáhaniam. Korok v kuchyni, predsieni alebo v pracovnom kúte, kde sa po ňom pohybuje nábytok na kolieskach, nie je práve šťastným riešením. Výrobcovia týchto podláh zvyšujú ich odolnosť: nášľapnú vrstvu tvorí vysokohustený korok upravovaný akrylátovým lakom, hrubý asi 3 mm. Korkové podlahy už tiež netreba lepiť, stačí ich spájať nasucho. Po obvode jednotlivých dielov je vyfrézovaná špeciálna perodrážka, ktorá zaistí, že podlaha sa po spojení nerozíde.

Plávajúca celovinylová podlaha

So zámkovým spojom patrí medzi novinky roku 2010. Celovinylová podlahová krytina má hrúbku len 5 mm, vďaka čomu ju možno umiestniť aj do priestorov s obmedzenou konštrukčnou výškou (vyrába Windmöller Flooring GmBH & Co). Povrch je odolný proti oderu, pričom nášľapná vrstva má hrúbku 0,5 mm. Vďaka hodnote tepelného odporu 0,033 m2 . K/W ju možno použiť aj do priestorov s podlahovým vykurovaním. Je rozmerovo stála, odolná proti pôsobeniu kolieskových stoličiek. Má vyššiu hranicu krokového hluku. Palubovky s dekoráciami drevín, skosenými hranami a štruktúrovaným povrchom (od jemného žilkovania až po zdrsnenú štruktúru) sú vhodné do obytných miestností vrátane kúpeľní a kuchýň. Plávajúce vinylové podlahy s nosnou doskou HDF (napríklad Elastoclic design vinyl od spoločnosti Witex) v hrúbke 10 mm majú nášľapnú vinylovú vrstvu s mäkkým povrchom (1,8 mm) a ochrannou polyuretánovou vrstvou odolnou proti oderu, škvrnám, vode či poškodeniu podpätkami. Nosnú dosku podlahy tvorí doska HDF (vysoko zhustená drevovláknitá doska vhodná na dyhovanie, lamináciu, kašírovanie a lakovanie). Izolačná podložka tlmí krokový hluk. Krytina sa vyrába v pôsobivých dekoroch s upraveným plastickým povrchom dokresľujúcim štruktúru a charakter vybraných druhov drevín. Hrany každej dosky sú impregnované proti vlhkosti (hydrofóbna ochrana pred vlhkom). Takéto podlahy sú vhodné do veľmi namáhaných obytných častí (jedálne, kuchyne, vstupné haly, detské izby). Krytina má antistatický povrch, je odolná proti pôsobeniu kolieskových stoličiek aj proti ohňu.

Dnes sa už laminátové parkety montujú na tzv. suchý zámok. Zacvaknutím do seba zapadnú a celá plocha podlahy sa tak jednoducho a rýchlo vyskladá. Pri šikmej polohe (približne 15-stupňový uhol) stačí dosky otočiť smerom dole a zasunúť do seba. Horizontálne zasúvanie je vhodné najmä pod ťažko dostupné miesta, ako sú napríklad rámy dverí alebo radiátory. (Quick-Step)

Zasúvaním vymedzovacích kolíkov či blokov pred lamely sa postaráte o zachovanie štrbiny, teda dilatačnej medzery medzi stenou a podlahou v šírke 1 až 1,5 cm. (Quick-Step)

Priamy dosah podkladu
Nášľapná, roznášacia a izolačná vrstva tvoria základnú skladbu konštrukcie podlahy. Tá sa však má navrhnúť a zrealizovať podľa konkrétnych podmienok priestoru, v ktorom bude podlaha slúžiť. Ak to podmienky dovolia, možno niektorú z vrstiev vynechať a v prípade, že je podklad, ktorý tvorí stropná konštrukcia rovný a suchý, a pritom sa nekladú ďalšie nároky na komfort v danom priestore, môže sa nášľapná vrstva ocitnúť bezprostredne na stropnej konštrukcii (nie však v prípade plávajúcich podláh). Menšie nerovnosti do 4 mm vyrovná škárovací tmel či samonivelizačná stierka, na vypodloženie kartónom sa radšej nespoliehajte. Nerovnosti do 10 mm lokálne vyrovná tmel alebo samonivelizačný poter. Ak však nerovnosti presiahnu hrúbku 10 mm, treba ich zaliať, a tak vyrovnať renovačnými tmelmi s vhodnou konzistenciou alebo zmiešanými s kremičitým pieskom. Ak sa rozhodnete pre suchý vyrovnávací podsyp z keramického kameniva, tak najviac do výšky 230 mm. Na vyrovnanie podkladu sú určené aj veľkoformátové dosky z rôznych materiálov. V prípade betónu možno povrch zbrúsiť do roviny špeciálnymi brúskami.

Ukladanie ukončite obvodovými lištami a prechodovými profilmi. V prípade, že lišty majú ukryť rozvody elektriny alebo inú kabeláž, nacvakávajú sa na plastové drážky vopred upevnené na stenu. Inak lišty upevnite na priľahlú stenu skrutkami alebo montážnym lepidlom tak, aby zakryli dilatačnú škáru po obvode miestnosti. Nikdy neupevňujte lišty a iné predmety priamo na plávajúcu podlahu – zabránite podlahe voľne dilatovať, poškodí sa. (Quick-Step)

Dobré rady pre tých, ktorí prerábajú
• Skôr ako sa pustíte do ukladania plávajúcej podlahy, dokončite stavebné úpravy a vymaľujte. Tak sa budete môcť po zmontovaní podlahy sťahovať a ušetríte si upratovanie po maliaroch.
• Plávajúcu podlahu možno položiť na čistý povrch zbavený vlhkosti, podkladom môže byť aj pôvodná dlažba či PVC krytina, ktorá však musí byť pevná a rovná.
• Na vrstvy plnohodnotnej podlahovej konštrukcie neraz nezostáva dostatočná výška. Napríklad v panelových bytoch môže potrápiť osadenie dverí. Nepríjemná situácia nastane, ak sa pred výmenou podlahy vymieňali najskôr dvere, ktoré dodatočne treba zarezávať.
• Plán ukladania si rozvrhnite tak, aby lamely plávajúcej podlahy smerovali od vstupných dverí k oknu izby.
• Medzi stenou a podlahou sa musí vynechať dilatačná škára, teda dostatočná štrbina, aby podlaha mohla voľne dilatovať.
• Pred inštaláciou bočných líšt zistite, či v mieste vŕtania nie je zasekané elektrické vedenie. Spoje líšt možno prekryť špeciálnymi krytkami alebo zakamuflovať tónovaným tmelom.
• Lišty v blízkosti dverí inštalujte až po osadení zárubní.

Stavebnica bez rozmýšľania?
Technológie pokročili, uľahčil sa aj spôsob ukladania parkiet či lamiel na tzv. suchý zámok. Ukladať ich možno len na suchý, pevný a rovný podklad. Ceruzka, meter, kladivo (najlepšie gumené), príklepová doštička, pílka s jemnými zubami a dilatačné kliny sú určené pre toho, kto sa rozhodol svojpomocne inštalovať novú plávajúcu podlahu. Medzi podklad a podlahu vždy treba položiť podložku a parotesnú fóliu. Pásy parotesnej PE fólie sa pri správnom vyhotovení prekrývajú asi 20 cm a utesnia sa lepiacou páskou. Na parozábranu sa položí zväčša tenká rohož z minerálnych vlákien, a tak sa vytvorí zvuková izolácia proti krokovému hluku. Táto vrstva môže byť aj súčasťou zakúpených lamiel v prípade niektorých laminátových alebo drevených podláh. Podložka slúži na vyrovnanie miernych nerovností podkladovej vrstvy, predovšetkým však tlmí zvuk krokov. Ak je v byte či dome podlahové vykurovanie, je nevyhnutné prispôsobiť tomu výber podložky. Podlaha vydrží dlho a vyzerá dobre len vtedy, ak je bezchybne uložená. Jednotlivé dosky sa môžu do seba zasúvať zo šikmej alebo horizontálnej polohy. Ak ide o kvalitný zámok pri šikmej polohe (približne 15° uhol), stačí dosky otočiť smerom dole a zasunúť do seba. Horizontálne zasúvanie je vhodné najmä pod ťažko dostupné miesta v blízkosti dverných rámov alebo radiátorov. Tu už je potrebné zaklepnúť do seba jednotlivé dosky pomocou kladiva a príklepovej doštičky. Doplnky plávajúcej podlahy, ako napríklad soklové lišty, krytky radiátorových rúrok alebo okrajové či prechodové profily majú byť z rovnakého materiálu a v rovnakom odtieni ako celá podlaha.

Text: Etela Veselá, Marína Ungerová
Foto a kresby: Kronospan, Kosche, Quick-Step, Balterio, P&P

z knihy Všetko o výstavbe a rekonštrukcii svojpomocne JAGA GROUP 2010

  1. Josef says:

    my máme vinylové podlahy fatrafloor rs click systém a sú úžasné – položili sme si ich samý a materiál je neuveriteľne odolný voči špineniu a to máme doma psa ktorý lieta von-dnu ako sa mu zachce

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.