Obývačka – dáma, ktorá má štýl
Vyfarbovanie obývačiek, vzorovanie stien tapetami, obkladanie a obťahovanie štruktúrovaným materiálom, hra so svetlom, vyzdvihovanie solitérov na piedestál výtvarného diela – to všetko získalo na vážnosti vo chvíli, keď sa interiérový dizajn vydal na cestu tvarovej jednoduchosti a strohosti nábytku. Obývačka sa stala scénou, na ktorej sa už niekoľko rokov stretávajú, osamostatňujú alebo prelínajú rôzne štýly a trendy
Galéria
Neomoderna so svojou tvarovou čistotou z času na čas vpustí do svojej hry malý „štek“ v podobe barokového poťahu na inak funkcionalistickom kresle či rokokovej potlače na komode s čistými líniami. Kde-tu sa zaoblí hrana nábytku, s istou dávkou humoru sa na stenu zavesí pozlátená imitácia trofeje jeleňa. Vždy len jeden akcent, malá chvíľka pre arabesku a potom späť k svojmu komornému výrazu s dokonalým technickým vyhotovením.Moderna je, skrátka, dáma do špiku kostí! Dovolí si len malé úlety na potvrdenie vlastného spoločenského postavenia. Technickú dokonalosť rovnako ako dobrú výchovu ukryje pod bezchybným elegantným kostýmom.
Hoci je miestnosť zariadená nábytkom jednoduchých geometrických tvarov, vďaka štylizovaným tapetám, dreveným obkladom, textíliám rôznych štruktúr a striedaniu materiálov pôsobí zabývanejšie a útulnejšie. |
Popri moderne – alebo jej napriek – sa po výstavách predvádza postmoderna. Neprajníci ju označujú za nedisciplinovanú, ba až nevkusnú dievčinu bez vlastnej identity. Postmoderna pri rozšafnom hľadaní vlastného „ja“ a veselých výletoch do minulosti oplýva nemalou dávkou sebairónie. To je jeden z dôvodov, prečo sa jej drží zástup priaznivcov unavený dokonalosťou moderny. Postmoderný interiér pôsobí oslobodzujúco, nenudí, avšak jeho lavírovanie na hrane vkusu predpokladá pri zariaďovaní interiéru istú dávku odvahy a citu pre rovnováhu rozmanitých tvarov, farieb a povrchov.
To, čo vyzerá ako popretie všetkých pravidiel, je v skutočnosti zložitejší spôsob hľadania súladu. Popieranie pravidla sa časom stáva novým pravidlom. V tej chvíli sa postmoderna prezlečie do ďalšieho kostýmu a začne udivovať napríklad plyšovými poťahmi, neorokokovým kreslom v nablýskanej pozlátke pred obdivuhodnou čiernobielou fotografiou moderného Manhattanu. Dráma, satira, komédia – všetko jedno. Postmoderna sa zabáva!
A napokon – naporúdzi je stále stredný prúd, ktorý ako popová hviezda ponúka väčšej časti populácie menej komplikované riešenia. Neortodoxný minimalizmus, prispôsobivý vidiecky štýl, obrúsená romantika alebo dynamický hi-tech.
Ktorýkoľvek interiérový prúd sa chtiac-nechtiac podriaďuje pravidlám, ktoré stoja nad módnymi snahami dizajnérov.
Vie sa, že tmavé farby priestor zmenšujú, svetlé zväčšujú. Žltá rozžiari priestor, do ktorého vstupuje málo denného svetla, zelená vnáša pokoj, svetlá modrá opticky zväčšuje, červená dynamizuje, pričom na väčšej ploche má na svedomí pocit napätia (pozri kapitolu o farbách). Ostré línie zmäknú v susedstve pastelových farieb, romantický štýl vynikne aj pri šetrení nápadmi a ozdobami – stačí niekoľko starožitných drobností, barokový rám hoci aj na modernom obraze, dobový stojan na kvety či štýlová komoda.
Výrazné farebné plochy už nepotrebujú ďalšiu konkurenciu, ale môžu pridať na atraktivite dovtedy nevýrazným konštrukčným prvkom. |
Vďaka pastelovým farbám stien, bielym plochám nábytku, skleneným priečkam a policiam vyniknú starožitné doplnky z dreva i kovu. Pozor však na zdobené kusy nábytku, ktoré akoby viac ukrajovali z obytného priestoru. Ak si niektoré z nich vyberiete, stačí len niekoľko kusov, aby domov pôsobil útulne. Priestoru, ktorý je naplnený nábytkom a množstvom doplnkov, sa ešte viac priťaží, ak použijete tmavé farby a zložité vzory. Obývačku zariadenú starožitným nábytkom alebo vo vidieckom štýle nechajte radšej dýchať svetlými farbami na stenách i čalúnení.
RADY OBÝVAČKOVÝCH EXPERTOV
● Sedacia súprava pre šesť osôb tvorí klasickú zostavu. Na trojmiestnej pohovke si občas vystriete unavené telo. V obľube sú stále rozkladacie pohovky, ktoré sa zídu najmä pre nočných hostí.
● Pohovky a kreslá už nemusia predpisovo lícovať so stenami – dôležité je ich nasmerovanie k oknu a rozmiestnenie, ktoré vyhovuje stretnutiam domácich. Ak je pohovka pri stene, nechajte jej od nej aspoň malý odstup. Aj nábytok musí dýchať.
● Efekt hodný interiérového dizajnéra dosiahnete, ak vzor, štruktúru či farbu zopakujete na jednej zo stien obývačky alebo na vyhradenom pruhu steny, ktorý funkčne súvisí s niektorou zónou obytného priestoru.
● Moderné rozkladacie konferenčné stolíky v zloženom stave šetria priestor – keď príde návšteva, pomôže „stolček rozlož sa“.
● Policový systém umiestnený medzi pracovným kútom a ostatným spoločenským priestorom alebo medzi jedálňou a oddychovou zónou opticky oddelí tieto priestory a súčasne pôsobí vzdušne (samozrejme, ak ho nepreplníte množstvom vecí).
● V blízkosti obývacej izby nie je vhodné umiestňovať kúpeľňu, WC, prípadne malé hospodárske a technické miestnosti (napríklad práčovňu, strojovňu, garáž).
● Aj obývačka potrebuje vhodnú orientáciu – najlepšie jej bude (a teda aj vám), ak okná a balkónové dvere budú obrátené niekde v rozpätí od juhovýchodu až po západ.
● Posuvné steny môžu jednoducho a doslova ľahko oddeľovať jednotlivé zóny obytného priestoru.
● Najvhodnejším materiálom na podlahu v obývačke sú výrobky na báze dreva – parketové vlysy, palubovka, laminátové pásy, korok – doplnené kusovými kobercami, ktoré priestor zútulnia.
● Plocha obývacej izby by mala byť aspoň 18 m2.
● Minimálna plocha obývacej izby v byte, ktorý má samostatnú jedáleň s plochou aspoň 6 m2, je 16 m2.
● Steny, stropy, okná, dvere i podlahy sú v obytnom interiéri rovnocenným partnerom nábytku.
● Aranžované záclony sa nezhodujú so štýlom moderných, tvarovo striedmych interiérov. Oveľa prijateľnejšie sú drevené žalúzie alebo zhrňovacie textilné rolety z prírodnej bavlny, ktoré prepúšťajú dostatok svetla.
● Vďaka rovnakému farebnému odtieňu, akým sa pýši stena, sa záves stane zvlneným pokračovaním steny, čím docielite zaujímavý efekt.
● Pre obývačku je dôležité vytvoriť viacero svetelných prostredí. Kombináciou svietidiel sa zmäkčuje pôsobenie svetla rôznej intenzity, a tak vznikne vyvážené prostredie bez silných tieňov a kontrastov.
● Ak jedno zo svietidiel dizajnérsky vyniká, nepotrebuje dizajnovú konkurenciu v ostatnom osvetlení. Každá superstar si potrpí na nenápadné „krovie“, v ktorom ešte viac zažiari.
● Neutrálne pastelové odtiene a jemné pásiky sa v romantickej obývačke postarajú o harmóniou s dobovým nábytkom.
● Svetlé farby rozjasňujú priestor, môžu však pôsobiť monotónne. Aby ich nebolo príliš, pridajte farebné akcenty v podobe doplnkov (vázy, vankúše, obrazy, plastiky, kontrastnú plochu so vzorom alebo sýtou farbou). Striedajte hladké s drsnými, štruktúrovanými povrchmi; rozohrajte svetelné efekty, ktoré ich zvýraznia.
● Obklady stien – drevené, kamenné alebo tehlové – nechajte vyniknúť maximálne na jednej stene. Takto sa stanú šperkom a interiér obývačky nikto neobviní z megalomanstva.
● Podlahy z dreva alebo laminátu, ktoré prechádzajú celým obytným priestorom, interiér zjednotia a opticky zväčšia. Kusové koberce položené vedľa pohovky či kresla zintímnia oddychovú zónu. Nezabudnite ich podložiť protišmykovými mriežkami.
● Ak ste sa rozhodli pre klimatizáciu, nezabudnite, že ide o stavebný zásah, pri ktorom je nevyhnutné vopred si premyslieť systém a miesto vetrania a úpravy vzduchu. V prípade inštalácie splitových jednotiek treba rátať s tým, že v interiéri budú ďalšie prvky, ktoré ovplyvnia vzhľad miestnosti.
Text: Marína Ungerová
Foto: Dano Veselský, BoConcept, Drevona, IKEA, Porro, DOMAX
Zdroj: Pohľady do interiéru, JAGA GROUP 2007
Komentáre