ako zvacsit obyvaciu izbu
Galéria (6)

Ako zväčšiť obývaciu izbu

Najväčšou miestnosťou v byte býva obvykle obývačka. Slúži najmä na komunikáciu – stretávanie sa rodiny a priateľov, sledovanie TV, hru na hudobné nástroje, uskladnenie rozmanitých predmetov a čítanie. Ak sa však v byte nepomestíme inak, môžeme ju využiť aj na spanie.

Galéria

postup, realizácia, jazierko
Podmienkou pre príjemný spánok je, aby sa dala izba uzatvoriť, aby nebola jedinou prechodnou cestou do iných izieb a aby nebola jej súčasťou kuchyňa. Rozhodnutie zriadiť si spálňu v obývačke totiž so sebou prináša ďalšie nároky na priestor – najmä na uskladnenie posteľnej a spodnej bielizne a na zachovanie akého-takého súkromia jednotlivca (napríklad v prípade choroby).

Pohovka na trvalé spanie
Najčastejším riešením je trvalé spanie na rozkladacej pohovke. Ak je na to určená priamo výrobcom – prosím. Overíme si to však už v predajni (údaj od výrobcu) a vyberieme si takú, ktorej miesto na spanie tvorí jeden veľký matrac a nie viacero malých vankúšov. Zároveň prísne posúdime, či rošt pod matracom reaguje na zaťaženie rovnomerne. Nie je nič horšie, ako spať na pohovke, kde síce máme pod hlavou a nohami pevný drevený rošt, ale príliš mäkké lamely v strednej časti naše „pozadie“ umiestňujú až niekam na podlahu.

Rozkladací mechanizmus sedačky by mal byť spoľahlivý a čo najjednoduchší (preto sa snažíme pochopiť princíp rozkladania už v predajni, aby sme potom doma nemuseli každodenne strácať nervy).

Ak máme malé deti, ktoré rady kade-tade strkajú svoje pršteky, mal by byť mechanizmus bezpečne ukrytý v útrobách sedačky. Roztiahnuté aj zložené lôžko musí byť stabilné a pevné, nesmie sa posúvať ani kývať.

Elegantnejšie riešenie
Zariadiť miesto na spanie v obývačke sa dá aj elegantnejšími spôsobmi. Jeden z nich ponúkajú talianski výrobcovia nábytku. Sú to vyklápacie postele, ktoré v zaklopenom stave vyzerajú ako skriňa, alebo dokonca aj fungujú ako polica s knihami. Ich veľkou výhodou je, že sa nemusia prácne rozkladať a upratovať, jednoducho sa dajú rýchlo vyklopiť (dokonca často aj s perinami).

„Podesta, podesta, trojaký úžitok…“
Ďalším zaujímavým riešením je zriadiť v časti obývačky podestu, pod ktorú sa posteľ (aj manželská) bude počas dňa zasúvať. V hornej časti podesty môžeme umiestniť sedací nábytok, knižnicu s kreslom alebo jedálenský kút. Okrem toho môže určitá časť podesty (prípadne priestor pod lôžkami) slúžiť aj ako odkladací priestor.

Musíme pamätať na to, aby posteľ vo vytiahnutom stave nebola v prievane, aby sa dalo okolo nej voľne prechádzať a otvárať dvere (aj na balkón). Zároveň musíme vyriešiť otázku upratovania prachu a nečistôt pod podestou. Ak máme priamo pod oknami betonárku, komín s únikom popolčeka či prašnú cestu, zabezpečme si spanie radšej iným spôsobom.

Skladujeme, kde sa dá

Obývacia izba býva často aj miestom na uskladnenie veľkého počtu vecí. Klasickým „obývačkovým stenám“ však už dávnejšie odzvonilo. Ak je izba naozaj veľká, radšej z nej odkrojme meter a pol – dva na zabudovaný šatník, sklad, knižnicu či pracovňu a tešme sa zo vzdušného a nezaťaženého zvyšku izby.

Knižnice a police

Sporadicky sa ešte vyskytujú domácnosti, v ktorých sa hromadia knihy (niekedy dokonca aj kúpené a nielen požičané). V takom prípade sú najvhodnejšie police na mieru (po celej dĺžke steny a až po strop). Aspoň časť políc by však mala byť zasklená alebo uzatvorená, aby na knihy nesadal prach.

Predstavujeme vám
Predstavujeme vám obývaciu izbu s vysúvacím manželským lôžkom. Základom je drevotriesková doska s rozmermi 160 x 200 cm a pódium s výškou 20 cm. Cez deň časť lôžka vyčnieva do priestoru izby, s dvomi matracmi uloženými na seba a kopou vankúšov slúži ako pohovka. Na noc sa doska na kolieskach vytiahne von celá, dvojitý matrac sa rozloží na polovicu a posteľ sa odostelie.

Časť nad pódiom je využitá na umiestnenie veľkého jedálenského stola. Ten je od oddychovej zóny izby oddelený múrikom s výškou 95 cm v tvare písmena U a skleneným obrazom zaveseným na dvoch tenkých oceľových lankách. Výhodu tohto riešenia vidíme v možnosti výberu kvalitných matracov na spanie, v úplne jednoduchom rozkladaní a vzdušnom oddelení oddychového a jedálenského priestoru.

Zručný majster si môže podobný interiér vybudovať aj sám. Podesta je umiestnená na drevotrieskových rebrách s priečnymi výstuhami. V časti, pod ktorú sa zasúva posteľ, samozrejme, výstuhy nebudú. Deliaca stena tvaru U s výškou 95 cm a s hrúbkou 10 cm môže byť  z MDF dosiek alebo zo sadrokartónu. Postrannice deliacej steny siahajú až k zemi, dlhšiu stranu musíme k nim buď priskrutkovať, alebo pripevniť uholníkmi.

Ing. arch. Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje