image 34953 25 v1
Galéria (19)

Ako premeniť panelákový balkón na záhradku

Náš architekt vám poradí, ako si aj na obyčajnej panelákovej lodžii vytvoríte oddychovú oázu. Nepotrebujete na to veľa peňazí ani času. Nezabudli sme ani na majiteľov väčšieho balkóna či terasy – podľa vizualizácií si môžete urobiť odpočinkovú terasu vedľa domu.

Galéria

Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku
Premena balkóna na záhradku

PANELÁKOVÝ BALKÓN

Malý priestor neobmedzuje fantáziu a prináša nápadité a šikovné riešenia. Panelákový balkón je trochu zavádzajúce označenie, keďže v stavebnom slovníku sa pod balkónom rozumie presadená konštrukcia pred fasádou objektu, ohraničená zábradlím z troch strán. Typický panelákový „balkón“ je u nás lodžia. Je to z jednej strany otvorená konštrukcia, z troch strán má plné steny a ukladajú sa na ňu stropné dosky. Lodžia môže byť predsadená alebo zapustená do fasády objektu.

VEĽKOSŤ

Vzhľadom na charakter konštrukcie balkón, respektíve lodžia neoplýva veľkou podlahovou plochou. V drvivej väčšine uvažujeme o rozmeroch maximálne 5 m2. Takže bojujeme o každý centimeter. Neznamená to ale, že sa musíme vzdať predstavy zaujímavého priestoru. Samozrejme, požiadavky by nemali byť nereálne. Správne kompromisy, cit pre detail a správny výber funkcií malého priestoru nám v konečnom dôsledku dokážu priniesť malú útulnú záhradu aj v panelákovom byte.

DISPOZÍCIA

Posedenie pri dobrej debate na terasách patrí cez leto k obľúbeným činnostiam. Na tú svoju panelákovú „terasu“ teda potrebujeme umiestniť aspoň jeden pár stoličiek a kompaktný stolík. Pre údržbu, zmenu počasia je dobré, ak je celá stolovacia zostava skladacia. Jednoducho môžeme celé sedenie zložiť v prípade využitia priestoru na odloženie objemnejších vecí, ako je napríklad bicykel.

MATERIÁLY A KONŠTRUKCIA

Podlaha na balkóne alebo lodžii je namáhaná poveternostnými vplyvmi oveľa viac ako podlahy v interiéri. Často používaným materiálom v exteriéri je preto mrazuvzdorná dlažba. Jej nevýhodou však je, že pôsobí chladne, ťažšie sa vymieňa za inú dlažbu alebo iný materiál. Príjemnú alternatívu predstavuje drevená podlaha. Efektívna a na zručnosti náročnejšia je drevená roštová podlaha. Tá vyžaduje primerane rovný povrch a môžeme ju ukladať priamo na existujúcu dlažbu. Vyhneme sa prašným búracím prácam a v budúcnosti môžeme poškodené drevené prvky ľahko vymeniť. Terasové dosky ukladáme kolmo na podkladové hranolčeky. Ako materiál na podkladové hranoly nám postačí smrek, prípadne odolnejší agát. Aj na viditeľnejšie terasové dosky použijeme z domácich drevín smrek alebo agát. Z cudzokrajných to môže byť napríklad tík.

VÝSADBA NA BALKÓN

Základom záhrady je výsadba okrasných rastlín. Pre priestorové obmedzenia sa nemôžeme rozťahovať po ploche. Musíme uvažovať hlavne o výške, respektíve stenách. Typické a overené závesné kvetináče nemusia byť jedinou voľbou. Atypický a úsporný kvetináč si pri troche šikovnosti dokážeme vytvoriť i z v poslednej dobe populárnej drevenej palety. Tá má sama osebe pevne dané rozmery, preto sa nemusí hodiť do každého priestoru. Úprava takéhoto materiálu je relatívne nenáročná. Spočíva v podbití spodných častí drevenými doskami. Na jednej drevenej palete takýmto postupom vytvoríme tri kvetináče navzájom spojené v jednej drevenej konštrukcii. Dno a steny každého kvetináča vystelieme vodonepriepustnou fóliou alebo aspoň igelitom na čo najväčšiu ochranu dreva pred vlhkom zo zeminy. Celú konštrukciu upevníme kotviacimi prvkami na stenu. Paleta-kvetináč je pripravená na výsadbu rastlín.

RASTLINY DO KVETINÁČA

Pri výbere rastlín vychádzame hlavne zo svetelných podmienok. Ak predpokladáme, že všade bude dostatok slnka (juh, západ), tak na balkóne okrem obľúbených byliniek môžeme vysadiť aj slncovku, aksamietnicu, petúniu, osteospermum alebo železník.

Podlaha, vertikálna stena s výsadbou a exteriérový nábytok vytvárajú celok, ktorý aspoň trochu pripomína malú súkromnú záhradu obkolesenú samotnou konštrukciou balkóna.

AKO PREMENIŤ PANELÁKOVÝ BALKÓN?

      Na vytvorenie prírodného prostredia je pôvodné zábradlie prekryté prúteným výpletom. 

      Voľnú stenu využijeme ako priestor na zvislú záhradu. 

      Balkón vyzerá dobre a voľne aj pri pohľade zvonka. Pôvodný vzhľad fasády nie je narušený. 

      Podlaha je vylepšená palubovkou, ktorá je pohodlná a teplá aj pri chodení naboso. 

      Vďaka prirodzenému osvetleniu si vo zvislých kvetináčoch dopestujeme nielen kvety, ale aj zopár druhov byliniek do kuchyne. 

      Zariadenie musí byť pri malých balkónoch veľmi skromné a mobilné. Na pohodlné posedenie pri kávičke či cigaretke celkom stačí malý skladací stolík a dve kresielka. 

            Pôvodný stav a nanovo zariadená lodžia na výkresoch

dobré rady

VÝŠKA PODLAHY
Určite platí, že každý krok si treba dobre premyslieť. Napríklad nová výška drevenej podlahy aj s roštom musí byť pod spodnou hranou otvárania balkónových dverí. Ide o estetické, ale hlavne funkčné pravidlo, keďže prah balkónových dverí slúži ako filter vody, nečistôt alebo snehu v zime.

KAZETOVÁ VONKAJŠIA KRYTINA
Pre menej zručných majstrov alebo pre tých, ktorí pri klasickej roštovej konštrukcii nemôžu dodržať správnu výšku podlahy na balkóne, je tu možnosť použiť modulovú vonkajšiu podlahovú krytinu. Jej výhodou je veľmi ľahká montáž – ukladá sa nasucho spájaním jednotlivých dielcov do seba. Má ale pevne stanovené rozmery. Je veľká pravdepodobnosť, že takýmto spôsobom nevyplníme podlahu na celej jej ploche.

NAPRIEK ÚDRŽBE
Drevená podlaha vyžaduje viac starostlivosti a údržby ako klasická betónová dlažba. Pôsobí ale oveľa príjemnejšie a dodáva priestoru balkóna eleganciu záhrady a prírody.

ZÁBRADLIE
Výrazne viditeľným prvkom konštrukcie je zábradlie. Plní základnú bezpečnostnú funkciu, ale nie vždy pôsobí moderne a vkusne. Ak nepomôže nový náter alebo kovová konštrukcia nezapadá do novozariadeného priestoru balkóna, je najefektívnejšou možnosťou samotné zábradlie prekryť. Jedným zo základných materiálov na prekrytie sú trstinové rohože. Prírodný vzhľad a dostupnosť sú výhodou. Rohože z tŕstia však podliehajú poveternostným vplyvom a po čase sa musia vymeniť.

PRÚTENÝ PLOT NA BALKÓNE
Zaujímavou alternatívou je použite prútených plotov. Vyrábajú sa z vŕbových prútov osadených v kovových rámoch, čo im dodáva požadovanú pevnosť. Vŕbové prútie je prírodným a v podstate stále živým materiálom. Má dlhú životnosť pri takmer žiadnej údržbe. Je dostupné vo viacerých rozmeroch a jeho moderný dizajn prinesie oživenie inak fádneho zábradlia.

AKO VYLEPŠIŤ PODLAHU?

ROŠT
Zhotovíme ho prekrížením hranolov s prierezom horných hranolov aspoň 50 × 50 mm. Spodné hranoly uložíme v smere spádu podkladu, aby z neho mohla odtiecť voda.

NÁŠĽAPNÁ VRSTVA
Hranoly by mali byť od seba vzdialené najviac 50 cm. Nášľapnú vrstvu urobíme z terasových dosák s hrúbkou najmenej 25 mm. 

BEZ ROŠTU
Ak máme podklad dostatočne rovný a vyspádovaný, môžeme veľmi jednoducho položiť na balkón vonkajšiu drevenú podlahovú krytinu. 

KAZETY
Z výroby sú upravené tak, aby okraje do seba zapadli, takže sa hotová podlaha pri chôdzi nerozíde. Smer ukladania je naznačený na obrázkoch. Za 5 minút hotovo! 

AKO ZHOTOVIŤ ZVISLÝ KVETINÁČ?

PÔVODNÁ PALETA
Na balkóne môžete umiestniť buď jednu, alebo dve palety nad seba. Europaleta má rozmer 800 × 1 200 mm, na stene teda zaberie výšku 80 cm. 

DNÁ KVETINÁČOV
Na dno musíme buď jednu paletu rozobrať, alebo si pomôžeme doskami s rozmermi 800 × 100 mm. 

PRIBITÉ DNÁ
Do kvetináčov je dobré vložiť fóliu, aby nám zemina spolu so zálievkovou vodou neznečistila novú podlahu. Kvetináče upevníme na stene skrutkami alebo závesmi. 

ZEMINA
Nakopeme si kvalitnú zeminu alebo si hotový substrát rovno kúpime. Na spodok kvetináčov je vhodné dať trocha hrubšieho štrku. Hotovo za 2 hodiny. 

Staviate? TIETO VECI TREBA USTRÁŽIŤ!

• zábradlie balkóna je najlepšie kotviť zboku alebo zospodu;
 úroveň hornej hrany nášľapnej vrstvy (dlažby) musí byť minimálne 10 cm pod úrovňou hornej hrany prahu dverí;
 ak sa ako nášľapná vrstva použije keramická dlažba, mala by mať rozmery maximálne 30 × 30 cm;
 dlažba sa nesmie ukladať nakoso, ani na väzbu, vždy len na priebežné škáry. Dôvodom je rozťažnosť všetkých vrstiev, ktorá by bez správne umiestnenej dilatácie poškodila dlažbu;
 na balkón nie je vhodné voliť dlažbu v tmavých odtieňoch, vhodnejšia je svetlá dlažba. Počas letných dní na výslní môže totiž teplota dlažby dosiahnuť aj 80 °C, a ak by náhodou zapršalo, materiál by sa v dôsledku tepelného šoku porušil;
• dlažba by sa mala podlepiť na vyše
95 %, nesmú pod ňou ostávať dutiny, kde by sa mohla zadržiavať voda. Treba preto použiť lepidlo, ktoré sa roztečie, a na jeho rozotretie je potrebné použiť hrebeň s okrúhlymi zubami;
 veľkosť škár medzi jednotlivými kusmi dlažby musí byť minimálne 5 až 6 mm, ideálne 10 až 12 mm;
 na škárovanie sa musí použiť hydrofóbna škárovacia hmota;
 celkový spád balkóna smerom od budovy by mal byť aspoň 1,5 %;
 ak treba vytiahnuť cez konštrukciu balkóna armatúry, mali by sa obmurovať do výšky potrebnej na vytiahnutie hydroizolácie;
 presah dlažby nad odkvapom by mal byť 5 až 10 mm;
 bočné okraje balkóna musia byť vyspádované smerom dovnútra balkóna, aby voda nestekala po stranách balkóna;
 pre balkónové konštrukcie nie je vhodná dilatácia pomocou silikónu, pretože po 2 rokoch prestáva byť funkčná. Na dilatáciu sú určené dilatačné lišty;
 dilatácia sa na dlhom a úzkom balkóne umiestňuje každý jedenapolnásobok hĺbky balkóna. To znamená, že ak je balkón hlboký 1 m, musí byť dilatácia po každom 1,5 m dĺžky;
 veľkým problémom, ktorý si málokto uvedomí, je rašelina v kvetináčoch alebo hrantíkoch na balkóne, pretože pri daždi sa z nich vyplavuje a rozpúšťa škárovaciu hmotu.
(text: Pavel Klaisner, technický poradca)

Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Ela says:

    Cigaretku na panelakovom balkone?je to obťažovanie susedov môžete skončiť na súde.Cigaretku si môžete zapáliť v kaviarničke alebo v bare.

    1. Daniela Trsťanová says:

      Tento problém zaujíma aj mňa. Ďakujem za odpoveď. Daniela

    2. Roman says:

      No ty keby si bola moja suseda, tak ta tiez zacnem tahat po sudoch. Ze na balkone prdis a mna to obtazuje

  2. Ivo says:

    čo sa podlahy na balkón týka, tak tam jednoznačne preferujem woodplastic a ich star dielce kvôli tomu, že sú ĺahké a na slnku nevyblednú a voči zime aj vode sú odolné 😉

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje