DOBRÝ MAJSTER: Premena balkóna v bytovke
Galéria (10)

DOBRÝ MAJSTER: Premena balkóna v bytovke

Napriek tomu, že balkón v bytovom dome zväčša neposkytuje dostatok priestoru, môže sa stať obľúbeným miestom v byte. Práve vďaka nemu si môžeme vychutnávať príjemný pobyt v exteriéri, a to aj v prípade, že žijeme v meste.

Galéria

Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna
Premena balkóna

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 víkend
náklady: 410 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 409 €
• podlaha 80 €
 sedačka 69 €
 4 biele kvetináče 110 €
 tuje 19 €
 hortenzia 10 €
 koberček 7 €
 vankúše 20 €
 zemina 12 €
 2 sivé závesné kvetináče 22 €
 materina dúška, tymian 13 €
 2 lampáše, 3 svietniky 26 €
 košík na odkladanie deky 7 €
 sivá deka 7 €
 tácka na odkladanie 7 €

NÁRADIE
 lopatka, metla, zmeták
 rukavice, nožnice

PRACOVNÝ POSTUP

PODLAHA
Vybrali sme si kazety na plastovom základe, ktoré drevo imitujú. Výhodou je vzhľad podlahy a tiež povrch príjemný aj pri chôdzi naboso. 

TUJE V KVETINÁČOCH
Prebytočná voda sa uskladňuje v hrubej drenážnej vrstve na dne nádoby (štrk, keramzit). Na nej je zemina vhodná pre okrasné dreviny a zasadené tuje. 

BYLINKY
Nie je nič lepšie ako vyjsť na balkón a natrhať si čerstvé prísady do kuchyne z vlastnej bylinkovej záhradky. Použili sme plastové nádoby so závesmi na zábradlie. foto: Jana Šoganičová

HORTENZIE
Je jednou z najkrajších ozdôb nášho balkónika. Na jej výsadbu sme použili špeciálny hotový substrát vhodný pre hortenzie. 

KÔŠ NA DEKY
V dekách si môžeme na balkóne posedieť aj večer, keď už je chladnejšie, a to od skorej jari do neskorej jesene. 

NAMIESTO STOLA
Stolík sa nám už na balkónik nezmestil, takže ho musela nahradiť široká parapetná doska. Tá poslúžila aj na umiestnenie lampášikov či iných doplnkov. 

RELAX
Pekne upravený balkón poslúži na relaxáciu na slnku, a pritom ani nemusíte opustiť byt. Inšpirujte sa jeho premenou a vyťažte z toho svojho maximum! 

NÁŠ BALKÓNIK

s rozmermi 1,2 × 2,5 m sme sa rozhodli premeniť na oddychovú zónu. Na zariaďovanie som sa veľmi tešila, bol to relax pre moju dušu. Začali sme podlahou a postupne sme dotvárali ostatné časti. Nábytok je z ratanu. Rada varím a k vareniu patria voňavé bylinky, preto sme sa rozhodli, že na balkóne bude aj bylinkový záhon, ktorý spĺňa praktickú aj okrasnú funkciu a pekne vonia. Som aj veľkou milovníčkou hortenzií, takže tieto kvety na našom balkóne nemôžu chýbať. Zatiaľ sa mi všetko na našom balkóne páči, nič by som nemenila… Myslím, že sa nám podarilo spojiť funkčnosť s atraktívnym dizajnom.

Text, foto, realizácia: Mgr. Jana Šoganičová 


Dobrým majstrom môže byť ktokoľvek so skvelým nápadom a ešte lepším príbehom, ktorý stojí za ním. Majstrovanie je nielen o vymýšľaní, ale aj o vymieňaní grifov, dávaní a dostávaní.

Časopis Urob si sám spolu s Poštovou bankou začiatkom apríla 2016 spustili súťaž „DOBRÝ MAJSTER“, v ktorej sa každý mesiac až do augusta 2016 hľadali šikovní a kreatívni majstri zo všetkých kútov Slovenska. Ten najlepší domáci majster získa hlavnú cenu – pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness.

Vybrané nápady uverejňujeme www.urobsisam.sk a verejnosť odteraz môže hlasovať za najlepší z nich.

Štatút súťaže

www.postovabanka.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.