image 34630 25 v1

Časopis Urob si sám 7/2016 je v predaji! 124 strán tipov, rád a postupov

Kde je v lete najlepšie? V obývačke na balkóne! Od architekta: Návrh balkóna a terasy. Obývačka na balkóne - ako urobiť terasové stoličky, námornícke vankúše, ťažidlá v tvare srdiečka na obrus? Nielen pre ženy! Od našej čitateľky - premena balkóna.

Veľký kvetináč na balkón a terasu. Zvislá záhrada v paneláku. Ako vybrať rastliny podľa orientácie balkóna? 10 najkrajších rastlín na balkón a terasu! Ako sa postarať o balkónové kvety? Bombónik: minijazierko na balkóne!

JÚL V ZÁHRADE: Lunárny kalendár! Júlová poradňa! Čitateľský návod: Drevené záhradné posedenie! Na chalupe: staviame prístrešok na drevo!
STAVBA: Montujeme balkónové zábradlie. Ako pripevniť závesnú skrinku v kúpeľni? Murujeme okolo okien a dverí! Ako utesniť strechu pri komíne?
REKONŠTRUKCIA: Tehličková fasáda je vždy  móde! Ako obnoviť drevené okná? Ako opraviť balkónovú dosku? Zatepľujeme fasádu! Čo s dierou v plechovej streche? Letná údržba komína!

Okrem toho ako vždy veľa ďalších tipov a vychytávok na leto. Nezabudnite, augustové vydanie vyjde už 20. júla! V predaji je aj Urob si sám špeciál – z čoho stavať?. Príjemné letné čítanie želá redakcia! 

V najnovšom Urob si sám nájdete:

Premena balkóna na záhradku

Prispôsobte si balkón jednoducho, lacno, a pritom pekne! Náš architekt vám poradí, ako si aj na obyčajnej panelákovej lodžii vytvoríte oddychovú oázu. Nepotrebujete na to veľa peňazí ani času. Nezabudli sme ani na majiteľov väčšieho balkóna či terasy – podľa vizualizácií si môžete urobiť odpočinkovú terasu vedľa domu.

Zvislá balkónová záhradka lacno

Letné obdobie priam nabáda na skrášľovanie sídliskových balkónov vybudovaním minizáhradky. Keďže priestor u na balkónoch nie je nazvyš, riešením je závesný systém, teda vertikálna záhradka. Zeleninu možno pestovať aj v recyklovaných PET fľašiach. Vybudujete ju jednoducho a takmer zadarmo!

Obliečky na námornícke vankúše

Ušite si obliečky v námorníckych farbách, sú jednoduché a štýlové zároveň. Ak sa vám ich nechce šiť, použite tie, čo už máte v modrých odtieňoch, dozdobte ich pleteným povrázkom a pomaľujte. A potom si na vankúšikoch urobte pohodlie a vychutnajte si svoj obľúbený chladený nápoj! Cíťte sa ako pri mori na svojej vlastnej záhradnej terase!

Premena balkóna v bytovke

Leto je tu a s ním pomaly prichádza aj čas vysedávania na balkóne. Napriek tomu, že balkón v bytovom dome zväčša neposkytuje dostatok priestor u, môže sa stať obľúbeným miestom v byte. Práve vďaka nemu si môžeme vychutnávať príjemný pobyt v exteriéri, a to aj v prípade, že žijeme v meste.

Sedenie z pologuľatiny

Guľatina je jedno z najlacnejších, ak nie najlacnejšie konštrukčné drevo. Niektorí z našich čitateľov sú členmi urbáru alebo si môžu guľatinu lacno kúpiť v niektorom lesnom závode. Jeden z nich nám poslal tento návod. Bez väčšej námahy a dodržiavania precíznej presnosti výroby si môžete zhotoviť takéto jednoduché sedenie za pár dní aj vy.

Lacná obnova deravej striešky

Zvyčajne si na ňu spomenieme až vtedy, keď začne zatekať. Plechová strecha na verandičke síce nie je veľká, jej zatekanie však môže spôsobiť kopu mrzutostí. Stačí však jediný pekný deň, aby ste náterom napravili všetky chyby aj bez remeselníkov. Záplata zastaví vodu, farba ochráni pred hrdzou.

Drevený kvetináč aj na ťahavky

Či už chcete skrášliť terasu, altánok, alebo chodník za verandou, v tomto praktickom projekte nájdete inšpiráciu na svoje vlastné variácie. S malou trelážou poskytne oporu ťahavým kvitnúcim rastlinám a zaistí potrebnú mobilitu. Zákutie zasypané kvetmi si ľahko prenesiete a budete ho mať stále na očiach.

Vyberáme rastliny podľa orientácie balkóna

Premeniť balkón na záhradu, ktorá poteší nielen oči, ale aj chuťové bunky, nie je až také náročné, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V prvom rade treba prispôsobiť výber rastlín.

Ako si vytvoriť minijazierko?

Malá vodná plocha, najmä keď je spestrená fontánkou alebo vodnou kaskádou, ktorá zvlhčí a osvieži balkónový priestor, čo oceníme najmä počas horúcich letných dní, je vlastne vodná záhradka na balkóne. Urobenie a údržba minijazierka pritom nie sú náročné ani drahé.

Tlakové umývačky a parné čističe

Sú lepšie ako hadica s dýzou. Keď príde na rad čistenie, najväčším pomocníkom je voda. Keď ju dáte do pohybu vysokým tlakom alebo ju premeníte na horúcu paru, predvedie svoju vysokú čistiacu schopnosť aj bez saponátu. Je úžasné sledovať, ako sa v priebehu sekúnd rôzne zákutia dvora opäť jagajú čistotou. Objavte silu vody pri čistení!

Prístrešok na drevo

Zima je síce ďaleko, ale o správny sklad na palivové drevo sa treba starať už teraz, aby ste stavbu stihli dokončiť. Pod strechou je drevo chránené pred hnilobou, a pritom je dostatočne rýchlo poruke aj na prípadnú letnú grilovačk u v záhrade. V takejto prevetrávanej drevárničke sa drevo naozaj rýchlo vysuší.

Balkónové zábradlie

Nezáleží na tom, či chcete zabezpečiť zábradlím schodisko, galériu, balkón či vstupné priestory, všade vo svojom dome môžete mať zábradlie v rovnakom elegantnom štýle. Stačí si objednať potrebné množstvo montážnych dielov a pustiť sa do práce. Pekné zábradlie si ako stavebnicu poskladáte aj svojpomocne.

Montáž tesniaceho pásu

Strecha, to nie je len krytina a jej ukladanie. Keď už máme základnú krytinu uloženú na streche, nastáva finálna práca – dôkladne zhotoviť všetky detaily, lebo každé vážne poškodenie sa začína drobnými netesnosťami, ktoré si spočiatku ťažko všimneme. Pás treba umiestniť po obvode komína, aby do strechy nezatekala voda.

Ako obnoviť staré okná

Nie vždy dáva zmysel meniť staré unavené okná za nové. Ak nestratili nič zo svojej tesnosti a ich drevo je stále zdravé, víkendová brigáda môže poskytnúť dostatok času, aby ste im pripísali ďalšie bezúdržbové desaťročie života. Náter ich oživí na desaťročie. Predĺžte životnosť starých okien na chalupe!

Vymetanie komína

Pri kúrení drevom, uhlím či briketami sa žiadny komín nezaobíde bez pravidelného čistenia a kontroly. Najmä v prípade, ak jeho ťah nie je ideálny. Ak si na túto prácu nepozývame odborníka v čiernej uniforme, nezabúdajme na dôležité detaily.

Ťažidlá na obrus

Cement je čistý kameň v prášku. Vytvarujete ho presne tak, ako potrebujete. Aby vám v lete vietor neodfúkol obrus zo stola, vyrobte si pekné malé ťažidlá. Každé ťažidlo je neopakovateľný originál. Vhodné sú aj ako darček na záhradnú oslavu. My sme im dali tvar srdiečok.

Predplatné časopisu

Ukážka z časopisu:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.