Chalupy Urbanove sestry na horehroní
Galéria (10) Zdroj: www.amazingplaces.sk

Tri pôsobivé podoby bývania na chalupe v srdci slovenských hôr

Večná dilema – postaviť nové alebo radšej zrekonštruovať staré? Chceli by ste zachovať svojráznu atmosféru, ale nemôžete nájsť to pravé orechové. Niekedy je voľba jednoduchá a stačí začať na „zelenej lúke“ a postupne tomu dodať tie správne ingrediencie.

Galéria

Chalupy Urbanove sestry na horehroní
Chalupy Urbanove sestry na horehroní
Interiér chalupy - Urbanove sestry
Interiér chalupy - Urbanove sestry
Interiér chalupy - Urbanove sestry
Interiér chalupy - Urbanove sestry
Interiér chalupy - Urbanove sestry
Interiér chalupy - Urbanove sestry

A naša návšteva je dôkazom toho, že aj novovybudované miesta môžu odkazovať na časy minulé a niesť so sebou čaro histórie. Urbanove sestry, ktoré sa hrdo vypínajú v horskom prostredí malebnej dedinky, sľubujú príval energie a novej sily.

Chalupy Urbanove sestry na horehroní
Zvonku rovnaké, ale vnútri je každá iná. Chaty, ktoré si píšu svoj vlastný príbeh v Čiernom Balogu, jednej z najkrajších častí Horehronia. | Zdroj: www.amazingplaces.sk

Tak ako každá novostavba, aj táto sa začínala pozemkom. „S nápadom na výstavbu troch chát prišiel môj otec, keď mu jeho kamarát ponúkol pozemky na predaj,“ začína rozprávanie dcéra majiteľov Lucia Melicherčíková a priznáva, že to bola láska na prvý pohľad. „Keď sme si miesto obzreli, neváhali sme ani chvíľu. Jednoducho sme si celé to okolie zamilovali,“ pokračuje sympatická Lucia. A tak tri chaty stavali ako novostavbu. „Predtým tam bola len lúka. Najväčšou motiváciou bola moja túžba pracovať v cestovnom ruchu, môcť sa starať o vlastné zariadenie. Preto som hneď po kúpe pozemkov dala výpoveď a začala som sa venovať realizovaniu projektu,“ vysvetľuje Lucia.

S projektom veľmi nevymýšľali. „Projekt chát sme dostali už spolu s pozemkom. Bol schválený územný plán aj stavebné povolenie, a keďže sme to nechceli zbytočne naťahovať, nechali sme pôvodné projekty. Chaty sa nám páčili tak, ako boli navrhnuté, takže sme spravili len malé úpravy v interiéri,“ pokračuje.

Stavebné práce sa začali v lete v roku 2017 a do zimy bola postavená hrubá stavba. „Chceli sme pokračovať aj s dokončením interiérov, ale bohužiaľ nás zastavilo počasie. V novembri nasnežilo a k nám na kopec sa už nedostali nákladné autá,“ opisuje prvotné komplikácie Lucia. Od jari sa však opäť pokračovalo. „Robili sa podlahy, omietky a v lete sa dokončovali terénne úpravy,“ hovorí dcéra majiteľov. Keď sa dokončili stavebné práce, začala sa podľa nej zrejme najťažšia vec a tou bolo zariadenie interiérov. „Aby sme našli kompromis medzi cenou, kvalitou a svojimi predstavami,“ dodáva.

Interiér chalupy - Urbanove sestry
Dolné podlažie ponúka priestrannú spoločenskú miestnosť s plne zariadenou kuchyňou a obývacou časťou s televízorom, pieckou a pohodlným sedením. Nachádza sa tu aj kúpeľňa a WC. | Zdroj: www.amazingplaces.sk

Drevo ako dominanta

Každá z troch chát je pritom zariadená v inom štýle. Je to aj preto, aby si hostia mohli vybrať také ubytovanie, v ktorom sa budú cítiť najpríjemnejšie. „Dizajn vnútri sme riešili spolu s mamou,“ priznáva Lucia. Zladili sa a pomohol im pravdepodobne aj fakt, že obe mali nejakú predstavu a potom už len hľadali jednotlivé kusy nábytkov, aby túto predstavu zrealizovali. „Čo sa týka dizajnu, veľa sme sa inšpirovali na internete. Potom sme už len hľadali v obchodoch, kde by sa dalo niečo podobné kúpiť,“ opisuje výber zariadenia. Od začiatku však vedeli, že by v chatách chceli mať prvky starého dreva. „Teším sa, že sa nám ho podarilo zakomponovať do každej chaty,“ neskrýva radosť Lucia.

Interiér chalupy - Urbanove sestry
Zdroj: www.amazingplaces.sk

Pri úprave exteriéru bolo dôležité zohľadniť nenáročnosť údržby, aj preto majitelia riešili najmä jeho funkčnosť. „Snažili sme sa vytvoriť na záhrade rovinu, kde by sa mohli hrať deti, a altánok, kde by sa mohli všetci stretávať. Chodníky sme chceli pôvodne kamenné, ale keď sme spravili drevené terasy, napadlo nám urobiť aj chodníky drevené. Tým sme dosiahli, že je to zase trochu iné,“ ozrejmuje ďalej Lucia.

„Veľmi sa mi páči prepojenie moderného a tradičného, keďže chaty pôsobia ako malé chalúpky, ale všetky majú veľké francúzske okná, vďaka ktorým sú prepojené s okolím.“

Pri výbere materiálov stavili na istotu, uvedomovali si, že moderné prvky sem nepatria. Celé chaty sú preto tehlové, stropy sú drevené a okná rovnako drevené kefované, aby vynikla kresba dreva. Oku lahodiaci vzhľad dotvára strecha, ktorá je pokrytá čiernou škridlou. Prácu s drevom nechali na majstrov a neoľutovali. „Všetky drevené detaily hrubej stavby riešili stavbári. Drevené trámy vedeli aj veľmi pekne opracovať,“ priznáva na záver Lucia. A tak tu s dominantným drevom všetko tvorí jeden celok, interiér aj exteriér, okolitá príroda a tri novostavby rešpektujúce okolie, do ktorého sú posadené.

Interiér chalupy - Urbanove sestry
Zdroj: www.amazingplaces.sk

Prečo Urbanove sestry?

Horehronie bolo kedysi plné zbojníkov a jedným z nich bol aj Urban. Ten mal tri sestry trojičky, ktoré mu pomáhali so zbojníčením. Keďže boli nerozoznateľné, vedeli všetkých veľmi dobre prekabátiť. Len tí, ktorí ich dobre poznali, vedeli, že každá zo sestier je iná. Rovnako ako Urbanove chaty, ktoré sú na prvý pohľad úplne rovnaké.

Prvá zo sestier je roztancovaná horehronská víla, jemná a nežná. Prvá chata tak predstavuje uvoľnený svet plný pohody. Kombinácie prírodných materiálov, ručnej práce, zemitých farieb s nádychom starého, no s pôvabom moderného. Táto chata je práve pre tých, ktorí sa radi zabalia do deky so šálkou teplého čaju a pri praskajúcom ohni si užívajú každý okamih.

Druhá sestra v sebe skrývala odvahu muža. Bola nebojácna a vždy svoje sestry chránila. Druhá chata  v pánskom štýle je doplnená kovovými prvkami, masívnym drevom a priemyselným nádychom, no zjemneným hrejivými kožušinami. Táto kombinácia zabezpečuje nadčasový dizajn a komfort.

Tretia zo sestier bola s ostatnými dvomi veľmi málo. Túlala sa po horách, poznala všetky zvieratá v lese. Tretia chata predstavuje vôňu lesa, čomu je prispôsobený aj jej dizajn. V detských izbách čakajú lesné zvieratká, aby počas noci chránili tých najmenších.

Objavte viac čarovných miest Slovenska na www.amazingplaces.sk.

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: www.amazingplaces.sk
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje