Nebo nad Štiavnicou
Galéria (16) Zdroj: Amazing Places

Z pôvodných baníckych domčekov vytvorili nad Banskou Štiavnicou rozprávkové chalupy

V Banskej Štiavnici majú manželia Holtanovci kúsok neba. A aj keď nepochádzajú z tohto kraja, nedostupný terén v mestskej časti Štefultov im učaroval natoľko, že sa tu rozhodli kúpiť pôvodné banícke domčeky. Citlivou rekonštrukciou im vdýchli nový život a pretvorili ich na oázu pokoja. A tak zo zarastených ruín vzniklo Nebo nad Štiavnicou.

Galéria

Nebo nad Štiavnicou
Nebo nad Štiavnicou
Nebo nad Štiavnicou
Nebo nad Štiavnicou
Nebo nad Štiavnicou
Pani Beáta, majiteľka Neba nad Štiavnicou.
Nebo nad Štiavnicou
Nebo nad Štiavnicou

Na členitom pozemku stoja štyri dvesto-tristoročné chalúpky – Biela, Modrá, Oranžová a Zelená. Domčeky sú pomenované podľa farby dverí a okien, pričom každý je iný, ale každý má svoju nezameniteľnú atmosféru. Pri pohľade na ne sa vám nechce veriť, že to boli ruiny, a kým iní by sa rozhodli stavby v dezolátnom stave zbúrať, odhodlaný pár išiel tou druhou cestou – náročnejšou.

Nebo nad Štiavnicou
Zelená chalúpka. | Zdroj: Amazing Places

„Nám toto miesto, ktoré sme tu na okraji objavili, absolútne učarovalo. Našli sme tu štyri ruiny v zarastenej húštine, ale v priebehu deviatich rokov sme ich obnovili a teraz nám to vracajú silnou energiou,“ hovorí na začiatok Beáta Holtanová, podľa ktorej má Banská Štiavnica veľmi výnimočný genius loci.

Pre manželov, rodákov z Kysúc, boli banícke domčeky výzvou, nedostupný terén stavebné práce spomaľoval, a tak aj jednotlivé domčeky získavali nový vzhľad postupne. Hnacou silou vydržať bola inšpirácia, ako pôvodné a autentické veci zachrániť, preto sa pri rekonštrukcii nedali odradiť. Navyše do tohto miesta nechceli priniesť mix rôznych stavieb, ktorý sa sem absolútne nehodil.

Dom z hliny a kameňa musí dýchať.

Pôvodnú podobu chceli zachovať čo najviac, čo špeciálne v Banskej Štiavnici považujú za absolútne prirodzené. Zrenovovať pôvodný banícky dom je však podľa nich len prvou polovicou zadania. Až keď sa interiéry citlivo prepoja s okolitým prostredím, až vtedy je to kompletná práca, hodná tohto výnimočného prostredia.

Nebo nad Štiavnicou
Oranžová chalúpka. | Zdroj: Amazing Places

Pravé uhly, dokonale rovné steny a všetko v jednej rovine? Zabudnite. „Ručne ťahané omietky, pece, komíny, fasády robené v minulosti bez moderných stavebných pomôcok vám síce takmer znemožnia pripevniť akékoľvek pravouhlé objekty, ale platí tu iné a viac dôležité. A to, že veci nemusia byť dokonalé, aby boli užitočné a príjemné na život,“ myslí si Beáta.

A v akom pomere potom zachovať staré prvky a kedy ich nahradiť novými? Nie je to len o estetickom hľadisku. „V našom prípade je tento pomer závislý od miery poškodenia, respektíve funkčnosti. Veď nie sme múzeum, v interiéroch žijeme.

Nebo nad Štiavnicou
Tristoročná chalúpka Modrá v Nebi bola prvá, ktorá prepísala svoj príbeh, a zároveň i najväčšia. | Zdroj: Amazing Places

Ďalej je závislý i od vnímania udržateľnosti a miery odvahy. V každej chalúpke máme tento pomer iný – závisí vždy od východiskového stavu, nie od internetov. Inými slovami, čo sa dalo zachrániť, sme jednoznačne zachránili,“ opisuje Beáta situácie, keď sa rozhodli starým veciam vdýchnuť nový život a, naopak, keď už videli, že to nemá zmysel.

Nebo nad Štiavnicou
Oranžová chalúpka. | Zdroj: Amazing Places

Tristoročná chalúpka Modrá v Nebi bola prvá, ktorá prepísala svoj príbeh, a zároveň i najväčšia. Kúpili ju na inzerát po dvoch rokoch hľadania. „Vtedy sme netušili, kam nás na tomto kopci zaveje. Bola našou prvou. Pravdou je, že ona našu vášeň odštartovala. Jej energia pre nás bola a stále je nespochybniteľná. Staré domy sú nielen silným zdrojom energie, ale aj sebarealizácie, vzdelávania a rozvíjania našich schopností a zručností. Tak prečo ich búrať, likvidovať, pokiaľ sa dajú zrenovovať,“ vysvetľuje Beáta.

Prostredie zrevitalizovali tak, aby z neho energiu nielen čerpali, ale vracali mu aj späť jeho čaro.

Zelená v Nebi je najmenšia, ale to jej z krásy vôbec neuberá. Dominantou v tomto domčeku je kombinácia dreva, tehly a kovu. Zaujímavým prvkom je tu schodisko. Oranžovú v Nebi objavili majitelia až po štyroch rokoch na kopci. „Bola po strechu zasypaná hlinou a zarastená nepreniknuteľnou húštinou. Bol to náš tretí objav na tomto kopci. Výrazne v horšom stave ako už dosť rozpadnutá pôvodná Zelená v Nebi. Skala, pod ktorou je chalupa vsadená, jej vytvára slušné súkromie, no 30 rokov – približne toľko sa v dome nebývalo – sa z nej splavovala hlina, až dom zakryla.

Nebo nad Štiavnicou
Druhým spôsobom, ako efektívne presvetliť priestor starého baníckeho domu, je otvoriť ho v celej výške stiesnenej miestnosti, a teda prepojiť izbu s povalou. | Zdroj: Amazing Places

Múry približne tretiny domu boli poškodené, vnútri vlhké,“ vyratúva Beáta. A tak nezostávalo nič iné, len ako prvé odstrániť nánosy hliny z celého obvodu, skalu zredukovať a následne vytvoriť dostatočný priestor na vysušenie a prúdenie vzduchu. Biela v Nebi je najmladšia a nakoniec ju sprevádzala i veľmi zložitá rekonštrukcia z technickej stránky.

Nebo nad Štiavnicou
Biela chalúpka. | Zdroj: Amazing Places

„Biela chalupa bola technicky najnáročnejšou stavbou. Všetky tesárske princípy v nej boli porušené. Napriek tomu sme ju nezbúrali, funkčnosť prvkov podchytili a s vizuálnymi nedokonalosťami zatočili. Dnes ich ani nezbadáte, pokiaľ vás na ne neupozorním. Paradoxne, ukazujem ich každému,“ smeje sa majiteľka, ktorá prízvukuje, že staré veci má význam zachrániť.

Bez remeselníkov by si však neporadili. Podľa majiteľky môžeme tých, ktorí strážia nielen peniaze investora, čas a vyhotovenie, ale aj jeho presvedčenie, nazývať najväčšími pánmi majstrami. „Renovácia starých priestorov je zároveň takou malou revolúciou v našom myslení. V prvom rade to chce víziu, presvedčenie, nadšenie a energiu, respektíve veľa energie. Až následne prichádza potreba kapitálu – ľudského, finančného, materiálového,“ myslí si Beáta. Holtanovci dbali pri rekonštrukcii na to, aby remeslá robili lokálni majstri. Dôležitý bol vzájomný rešpekt, vďaka čomu postupne vznikal medzi nimi vzťah. Ten viedol k tomu, že časom sa už aj samotní majstri angažovali, aby hľadali riešenia, ako si poradiť so stavebnými úpravami. A manželia mali k ich nápadom a návrhom veľký rešpekt.

Nebo nad Štiavnicou
Okolie chalupy treba stále kosiť, koho by to bavilo. Preto ho nekosia, čím podporujú včely a ostatný hmyz. | Zdroj: Amazing Places

Pri rekonštrukcii sa majitelia pozerali aj na množstvo svetla v interiéroch. Využili tri spôsoby, ako do pôvodného baníckeho domu dostať svetlo a zároveň ho „nezabiť“. „V minulosti bola v jednoduchých príbytkoch úspora tepla nadradená estetike svetla. Ako však dosiahnuť oboje?“ zamýšľa sa majiteľka. V prípade Zelenej v Nebi priviedli svetlo cez okno, ktoré nahradilo povalové dvere. Profituje z toho celé prízemie a súčasne aj podkrovie. Svetlo prúdi priamo do srdca domu. Zvonka neruší a okrem toho je v symetrii so susedskou časťou, keďže je to dvojdom. Zapadajúce slnko v dome orientovanom na východ je navyše obrovským prínosom.

Objavte čarovné miesta Slovenska a Česka. Viac na www.amazingplaces.sk.

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje