Drevenica Kamennka
Galéria (11) Zdroj: Amazing Places

Drevenica, ktorá odráža húževnatosť majiteľky a jej cit k prírode

Nekonečná tortúra a miestami aj byrokracia na úradoch sa vyplatila. Roky plynuli, ale sen sa splnil. Romantická drevenica Roubenka Kamennka v krásnej juhočeskej dedinke Kamenná Lhota u Borotína odráža temperament majiteľky a je výsledkom húževnatosti v kombinácii so zmyslom pre detaily a citom k prírode.

Galéria

Drevenica Kamennka
Drevenica Kamennka
Drevenica Kamennka
Drevenica Kamennka
Záhrada pri drevenici Kamennka
Drevenica Kamennka
Drevenica Kamennka
Drevenica Kamennka

Cesta k vysnívanej chalúpke? Helena Oráčová vedela okamžite, že miesto, ktoré hľadala skoro rok a nakoniec ho našla, musí mať. „Kúpila som malý domček pri lese. Lepšie povedané miesto, do ktorého som sa okamžite zamilovala,“ prezrádza. Do vidieckej stavby však zatekalo, strecha padala na hlavu, pivnica bola mokrá a plesnivá. „Jedine prízemie sa dalo používať. To som ako prvé zútulnila, aby sme sa tam mohli zdržiavať s rodinou a cítili sa v nej pohodlne,“ pokračuje v našej návšteve sympatická majiteľka.

Drevenica Kamennka
Zdroj: Amazing Places

Helena sa však nevyhla ani problémom. Renovácia chaty nešla vôbec hladko a v jednej chvíli to dokonca vyzeralo tak, že sa nepodarí vôbec. „Tri roky som riešila, či rekonštruovať, alebo zbúrať a stavať novú chatu. Čmárala som si svoju predstavu do zápisníka a stále ju vylepšovala. V lete 2019 mi ju projektant prekreslil do formátu pre stavebné povolenie a firma pripravila rozpočet. Vtedy však nastalo asi najnáročnejšie obdobie,“ hovorí majiteľka. Povolenie totiž nedostala a stavba bola zamietnutá.

Stavebná firma ju napriek tomu nútila k podpisu zmluvy, aby mohla začať stavať. „Potrebovali si rezervovať pre Kamennku miesto vo svojom časovom harmonograme, ale ja som nechcela byť do ničoho tlačená, navyše celý rozpočet po troch mesiacoch navýšili takmer o milión korún. Povedala som si, že kým nebudem mať stavebné povolenie, neuzavriem s nikým zmluvu, aby som sa nedostala do problémov,“ pokračuje.

Vytrvalosť a trpezlivosť sa vyplatila

Helena bola nútená osloviť niekoľko firiem aj z iných miest, čo sa nakoniec vyplatilo. „Bola to výhra, po ľudskej i finančnej stránke,“ dodáva.

Stavebné povolenie bol podľa nej ťažký oriešok. „Najskôr bolo potrebné povolenie na demoláciu, ktoré prebehlo celkom v pohode. Následne ma stavebný úrad nútil k červenej streche a polodrevenici, s čím som nesúhlasila, pretože som nechcela, aby dom pri lese kričal ako semafor a nechcela som murovať viac, než bolo nutné. Odvolala som sa teda na krajský stavebný úrad. Bolo to dosť napäté obdobie. Keď mi však zavolala pani zo stavebného úradu z Českých Budějovíc a oznámila mi, že povolenie mám, od šťastia som sa rozplakala,“ opisuje náročné obdobie Helena.

Drevenica Kamennka
Zdroj: Amazing Places

Na všetky práce mali svojich odborníkov, avšak tie správne ingrediencie dodala drevenici majiteľka. Jej vkus a zmysel pre architektúru a dizajn je vidieť nielen v interiéri, ale aj exteriéri. „Úprava záhonov, sadenie kvetov, brúsenie a natieranie klátov pri ohnisku, to ma jednoducho baví,“ smeje sa Helena.

Miesto na dokonalý relax

Počas stavebných prác sa napríklad rozhodla, že si Kamennku nenechá len pre seba, ale že sa o túto radosť podelí s ostatnými a bude ju prenajímať a poskytovať v nej ubytovanie.

„S tým súviseli ďalšie rozhodnutia, ktoré menili projekt. Rozšírila som suterén, ktorý teraz slúži ako herňa. Mrzí ma, že som to neurobila pod celou plochou, pretože by tak vznikla praktická kolkáreň a lyžiareň. Nad podkrovím sme sa rozhodli urobiť priestor tak, aby sa stal obytným. Zmenila som preto podkrokvovú izoláciu za nadkrokvovú. Urobila som dobre, pretože v zime je tam teplo a v lete tam zas nie je chladno. A nemusela som investovať do sadrokartónových podhľadov a celá strecha je podbitá drevom, ktoré má vynikajúce izolačné vlastnosti, a navyše to vyzerá skvele,“ hovorí spokojne Helena.

Drevenica Kamennka
Srdcom drevenice je kachľová pec. | Zdroj: Amazing Places

Bez dizajnéra, po nociach na internete

Architektonickú časť si riešila sama. „Vedela som, čo chcem a aké to chcem. Z cestovania po svete sme mali skúsenosti, aké detaily nesmú chýbať a na čo nesmiem zabudnúť, čo ma nesmie denne hnevať, ako napríklad dostatok odkladacích priestorov v kúpeľni. Napriek tomu, že sú tie naše kúpeľne pomerne malé, myslím, že sa to podarilo,“ dodáva odvážna majiteľka, ktorá nevyužila pomoc dizajnéra. Všetko si vymýšľala sama. Denne zaspávala s mobilom v ruke, kým na internete hľadala inšpirácie.

Záhrada pri drevenici Kamennka
Zdroj: Amazing Places

Kvalitné materiály v súlade s prírodou boli pre majiteľku veľmi dôležité, a preto tu ani nenájdete takmer žiadne iné ako prírodné materiály. Výnimkou je betón, ktorý bol potrebný na základy a murivo v suteréne. Z dreva nie je len celá stavba, podlahy, niektoré múry, ale aj zariadenia, nábytok a doplnky.

A ako vyriešili kúrenie? „Nemáme solárne panely a ani mať nebudeme, rovnako ani tepelné čerpadlo, ale je to praktické a pohodlné, zároveň menej náročné na údržbu. Krbové kachľové pece vykúria celú drevenicu behom chvíľky. A keď treba prikúriť, na prízemí a v podkroví je podlahové kúrenie ovládané na diaľku. To zároveň zaisťuje temperovanie v zime, keď náhodou nie je zrub obývaný,“ približuje.

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.