Tepelné čerpadlo vzduch/voda
Galéria (6) Zdroj: Vaillant

Ako na výmenu starého kotla za tepelné čerpadlo?

Dosluhuje vám plynový kotol a rozmýšľate o jeho výmene? S odborníkmi sme sa pozreli na to, aké možnosti máte.

Galéria

Tepelné čerpadlo vzduch/voda
Monoblokové tepelné čerpadlo vzduch/voda
Tepelné čerpadlo vzduch/voda GeniaAir Mono
Tepelné čerpadlo vzduch/voda Stiebel Eltron
Trojkombinácia tepelné čerpadlo vzduch/voda, fotovoltické panely a centrálna vetracia jednotka

Starý dosluhujúci kotol môžete vymeniť napríklad za tepelné čerpadlo. Ak to vybraný typ tepelného čerpadla umožňuje, môžete ho zároveň vhodne skombinovať so solárnymi alebo s fotovoltickými panelmi.

Návrh, výber a realizácia tepelného čerpadla patria do rúk skúseným a vyškoleným odborníkom. Najjednoduchšou a najčastejšou voľbou pri modernizáciách starších domov sú splitové alebo monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch/voda. Ich inštalácia si totiž nevyžaduje náročné stavebné úpravy.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda zároveň možno pripojiť na existujúcu vykurovaciu sústavu, a to do staršieho vykurovacieho systému iba s radiátormi, prípadne s podlahovým vykurovaním a s radiátormi. Treba sa však detailne poradiť s odborníkom, lebo všetko závisí od konkrétnych podmienok na mieste. Odborník po obhliadke domu zhodnotí, či je vôbec možné použiť tento typ vykurovania a aké kroky či stavebné úpravy bude potrebné urobiť. V niektorých veľmi starých domoch totiž toto riešenie nemusí byť reálne. Tepelné čerpadlá tohto typu sú však veľmi výhodné, pretože dokážu až 75 % energie zabezpečiť z prírody, len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie.

Monoblokové tepelné čerpadlo vzduch/voda
Monoblokové tepelné čerpadlo vzduch/voda Viessmann Vitocal 150-A umožňuje efektívne využívať teplo na vykurovanie aj chladenie. Vďaka výstupnej teplote až 70 °C je vhodné na modernizácie a možno ho zapojiť do existujúceho vykurovacieho systému bez potreby výmeny vykurovacích telies. | Zdroj: Viessmann

Návrh závisí v prvom rade od tepelných strát domu. Pri starších domoch je potrebné tepelné straty znovu prepočítať, najmä ak v domácnosti prebehli zásadné zmeny (výmena okien, radiátorov, zateplenie obvodového plášťa, rekonštrukcia strechy či rozšírenie domu o prístavbu). „Môže sa stať, že odborník vám po prepočítaní tepelných strát odporučí starý dom bez predchádzajúcej rekonštrukcie dodatočne zatepliť, prípadne vymeniť okná, aby ste znížili tepelnú stratu, a až potom bude možné inštalovať tepelné čerpadlo,“ upozorňuje Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant.

Odborník po obhliadke domu zhodnotí, či je vôbec možné použiť tepelné čerpadlo.

„Ak riešime výmenu starého neefektívneho zdroja tepla v rodinnom dome, najčastejšie sa stretávame s vyššími tepelnými stratami v porovnaní s novostavbou. Ak uvažujete o zámene starého kotla za obnoviteľný zdroj, akým je tepelné čerpadlo, najprv zvážte, či máte v poriadku tepelnú obálku domu – zaizolované obvodové steny, kvalitné okná či strechu. Riešiť by ste to mali predtým, ako sa pustíte do rekonštrukcie kotolne. Znížite si tak nároky na potrebu tepla na vykurovanie domu,“ dopĺňa Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron.

Na potrebu znížiť tepelné straty domu poukazuje aj Peter Heyder. Až potom možno podľa neho vybrať vhodný výkon tepelného čerpadla.

„Dnes sú už v ponuke aj tepelné čerpadlá, ktoré sú konštruované priamo do rekonštruovaných objektov a ponúkajú vyššie výstupné teploty aj v nízkych vonkajších teplotách, čo je mimoriadne vhodné pri použití v systéme s vykurovacími telesami,“ hovorí Peter Heyder, technický špecialista značky Viessmann.

Výrobcovia pri konkrétnych tepelných čerpadlách vzduch/voda uvádzajú výstupnú teplotu, ktorú sú zariadenia schopné dosiahnuť (max. teplota vykurovacej vody). Ak ide o systém s radiátormi, bude v určitých prípadoch potrebná vyššia teplota, napríklad až do 65 °C.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda GeniaAir Mono
Tepelné čerpadlo vzduch/voda GeniaAir Mono dosahuje veľmi vysokú účinnosť, vďaka čomu znižuje prevádzkové náklady. Na prevádzku využíva prírodné chladivo ohľaduplné k životnému prostrediu. Je vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie. | Zdroj: Protherm

Na vyšší teplotný spád upozorňuje aj Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron. „Záujemcov o tepelné čerpadlo často znepokojuje otázka, či je vhodné na inštaláciu v kombinácii s konvekčným vykurovaním (panelové alebo článkové telesá), ktoré je samozrejmosťou v takmer každom skôr postavenom rodinnom dome. Pri tomto vykurovaní je požadovaný vyšší teplotný spád (55 °C až 70 °C), ako napríklad pri nízkoteplotnom podlahovom vykurovaní (35 °C až 40 °C). Obavy však nie sú namieste. V portfóliu totiž máme výkonné a vysokoúčinné tepelné čerpadlá, ktoré ohrejú vodu až do teploty 75 °C,“ približuje Alžbeta Jendrichovská.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj na inštaláciu v kombinácii so systémom s radiátormi.

Na čo treba myslieť?

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda sa môže umiestniť do záhrady, k vonkajšej stene domu alebo na strechu garáže. Jeho interiérová jednotka sa väčšinou inštaluje do technickej miestnosti v pivnici, prípadne na prízemí domu. Dôležité bude prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky cez stenu domu, ich vzájomná vzdialenosť by nikdy nemala presiahnuť odporúčania výrobcu. Nesmie sa zabudnúť ani na realizáciu odtoku kondenzátu.

Na ovládanie vykurovacieho systému je potrebná montáž systémového regulátora, prípadne aj internetového modulu. Tie umožňujú ovládanie systému, a to aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne či tablete. „Ak máte doma podlahové vykurovanie aj radiátory, rôzne výstupné teploty zabezpečia akumulačný zásobník a čerpadlové skupiny so zmiešavacími ventilmi.

„Tiež sa odporúča namontovať bezpečnostný termostat. Ten odstaví zdroj tepla po prekročení teploty nad stanovenú hranicu, ochráni podlahové vykurovanie pred prehriatím a predídete tým možným poškodeniam,“ vysvetľuje Juraj Malík.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda Stiebel Eltron
Pri rekonštrukcii rodinného domu s existujúcou vykurovacou sústavou fungujúcou na vyšší teplotný spád (radiátory) je vhodné tepelné čerpadlo vzduch/voda Stiebel Eltron HPA-O 13 C Premium, ktoré ohreje vodu až do 65 či 75 °C. | Zdroj: Stiebel Eltron

„Keďže hovoríme o obnoviteľnom zdroji energie, ktorého prevádzka môže byť obmedzená najmä pri veľmi nízkych vonkajších teplotách, je potrebné myslieť aj na záložný zdroj tepla. Mnohokrát sú tepelné čerpadlá dodávané so zabudovaným elektrickým ohrievačom alebo sa využíva pôvodný zdroj tepla,“ upozorňuje Peter Heyder.

Juraj Malík odporúča ponechať si ako záložný zdroj starý plynový kotol. „Slúži len ako doplnkový zdroj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách alebo v prípade poruchy samotného tepelného čerpadla. Záložný zdroj môže byť elektrický, integrovaný priamo v tepelnom čerpadle či vo vnútornej jednotke alebo externý, napríklad spomínaný starý plynový kotol.“

Aké možnosti máte?

Monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch/voda (s hermeticky uzavretým chladivovým okruhom z výroby) sa vyznačujú najjednoduchšou inštaláciou spomedzi všetkých typov tepelných čerpadiel. Systém sa skladá z tepelného čerpadla (vonkajšej jednotky) a vnútornej jednotky (s integrovaným zásobníkom teplej vody alebo bez neho), prípadne z vnútornej jednotky a externého zásobníka teplej vody.

Starý plynový kotol môžete ponechať ako záložný zdroj tepla.

Splitové tepelné čerpadlá typu vzduch/voda disponujú technológiou oddeleného chladivového okruhu, čo znamená, že medzi vonkajšou jednotkou, teda tepelným čerpadlom, a vnútornou jednotkou je chladivový okruh. Prepojenie chladivového okruhu medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou musí inštalovať odborník s certifikovaným oprávnením na prácu s chladivami.

Trojkombinácia tepelné čerpadlo vzduch/voda, fotovoltické panely a centrálna vetracia jednotka
Trojkombinácia tepelné čerpadlo vzduch/voda, fotovoltické panely a centrálna vetracia jednotka predstavuje ideálne riešenie, ktoré znižuje závislosť od verejných sietí. | Zdroj: Vaillant

Komplikovanejšie a finančne náročnejšie stavebné úpravy si vyžadujú tepelné čerpadlá typu zem/voda. Potrebná je realizácia plošného zemného kolektora (musí sa umiestniť na pomerne veľkej ploche pozemku, prípadne po jeho obvode, v hĺbke 1,2 až 1,5 m pod povrchom) alebo geotermálnych vrtov (vertikálne sondy zavedené zvisle do zeme až do hĺbky 100 m).

Tepelné čerpadlá typu voda/voda využívajú ako primárny zdroj vodu z vŕtanej studne alebo iného výdatného zdroja vody vhodného na extrakciu tepla. Toto riešenie sa odporúča len do oblastí s dostatkom spodnej vody. Prítomná musí byť aj druhá, vsakovacia studňa, ktorou sa voda bude vracať naspäť do zeme.

Text: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia firmy Stiebel Eltron, Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant, Peter Heyder, technický špecialista značky Viessman
Foto: Vaillant, Stiebel Eltron, Viessman, Protherm
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje