Zo zachovaného tristoročného domu v Štiavnici je dnes po vkusnej rekonštrukcii krásna chalúpka
Počas vojny sa do domu chodili zohrievať deti z okolia. Mal vraj najlepšie tepelné vlastnosti. Najviac však aktuálnych majiteľov vo vzťahu k histórii domu posunul objav mincí z Rákociho povstania v podlahe.
Galéria
Toto unikátne miesto hľadali dva roky. Pochodili viacero oblastí aj druhov domov, najmä na myjavských kopaniciach, čo bolo ideálne miesto z hľadiska ich vtedajšieho bydliska. Modrú chalúpku objavili prostredníctvom inzerátu na konci novembra. Všetko bolo sivé, daždivé, kde ste sa len pozreli – veľa blata.
„Dom sme navštívili s manželom nezávisle od seba, každý v iný deň. Obaja sme však mali rovnaký pocit – až akúsi ,paralýzuʻ energiou, ktorú ten dom vyžaroval. Obaja sme tam asi polhodinu posedeli a nechápali, aký klenot sme objavili,“ spomína majiteľka Beáta.
Až o pol roka neskôr, keď sa príroda na jar prebudila a ukázala sa v celej svojej kráse, majitelia pochopili, akú krásu kúpili. Dom je totiž v absolútnom zovretí prírody. Záhrada pri chalúpke má 10 árov. Celým kopcom sa tiahne jeden skalný masív, nuž a chalupa je postavená na vrchole tejto skaly. Keďže podložie je suché, ide o akúsi prirodzenú drenáž.
Pod nánosom prachu a hliny
Podľa slov Beáty bolo hneď na začiatku mimoriadne dôležité držať sa na uzde a nezlikvidovať, čo v Modrej chalúpke zostalo zachované. „Veľmi to láka do vysnívaného miesta pretaviť všetko, čo sa vám na internete či v časopise zapáči. Čo práve letí, ale je to tak trochu pasca. Stavili sme teda na pôvodné autentické veci. Tým, že ich je čoraz menej, stávajú sa vzácnejšími,“ prezrádza postoj majiteľka.
„Veľa sme čerpali z literatúry, ale aj z priameho vnímania interiérov v Banskej Štiavnici, ktoré sme mali možnosť navštíviť. Dá sa povedať, že Modrá chalúpka odštartovala našu veľkú zanietenosť zachrániť pôvodné a autentické veci. Postupom času, ako sme chalúpku spoznávali a odkrývali jej tajomstvá, umocňovala sa v nás motivácia vrátiť to späť tak, ako to bolo kedysi vybudované,“ zanietene rozpráva investorka.
„Ide o pôvodný banícky dom postavený tak, ako to kedysi jednoduchí ľudia vedeli. Vôbec nešlo o romantický domček. Skôr naopak, boli to už ruiny, v mnohých prípadoch podobné maštaliam, kde sa pôvodné prvky dali už len tušiť. Jediné, čo zostalo, je energia. Tá je našťastie nezávislá od omietok, prachu a špiny…“
Nemý svedok
Súčasní majitelia sú v kontakte s vnukom predchádzajúcich majiteľov. „Raz za čas nás navštívi a to je zdrojom mnohých príbehov o Modrej chalúpke,“ prezrádza Beáta. Mince v podlahe z Rákociho povstania však objavili sami. „Nemajú síce žiadnu numizmatickú hodnotu, no pre nás to malo význam z hľadiska uvedomenia si histórie domu. Koľkým generáciám už slúži a aké udalosti sa tu za tie roky museli odohrať,“ hovorí. Presný údaj síce nie je evidovaný, ale zo skladania čriepok vedia, že vek domu sa pohybuje okolo 300 rokov. Je to jeden z najstarších domov v tejto časti Štiavnice.
Trpezlivosť ruže prináša
Je zrejmé, že k Modrej chalúpke majú majitelia osobitý vzťah, Aj preto bola pôvodná dispozícia staručkej stavby vo veľkej miere zachovaná. „Je to taká naša perla,“ usmieva sa majiteľka, ktorá bola pri celej rekonštrukcii. „Počas dvoch rokov sme postupne vymenili podlahy a odstraňovali z chalúpky všetky nepotrebné kúsky, ktorými bola pôvodne zariadená. Napokon sme ju kompletne zariadili nanovo. Spomínam si, ako mala celá naša rodina tendenciu darovať nám, čo nepotrebuje. Túto cestu som však hneď na začiatku striktne vylúčila a následne naozaj niekoľko rokov postupovala princípom skladania puzzle… Kúsok po kúsku, podľa našich možností až do dnešnej podoby.“
Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre