Aktívny relax či komfortné chalupárčenie?
Každodenný zhon a rýchle pracovné tempo núti najmä obyvateľov miest zamyslieť sa nad tým, ako aspoň na chvíľu uniknúť zo zabehaného kolotoča povinností a dopriať si potrebný odpočinok. Tradičným a veľmi obľúbeným riešením je investícia do chatky alebo chalupy v krásnom prírodnom či pokojnom vidieckom prostredí. Skôr, než sa však rozhodneme zaobstarať si pre seba ideálne útočisko pred uponáhľaným svetom, musíme si uvedomiť viacero faktov, aby nám namiesto vytúženého relaxu nepribudla iba záplava ďalších povinností.
Galéria
Kde začať?Nájdenie tej pravej chaty alebo chalupy často závisí od náhody, no i náhode sa dá pomôcť. Kde však začať s hľadaním? Skôr, než sadneme do auta a začneme bezcieľne brázdiť krajinu krížom-krážom čoraz ďalej od nášho mesta, môžeme si radšej sadnúť za počítač a zistiť, čo nám ponúka internet. Niektoré realitné kancelárie sa špecializujú priamo na predaj rekreačných objektov a v ich internetových databázach nájdeme pomerne širokú ponuku chát a chalúp. Ak nás aj nič nezaujme, aspoň získame orientačnú predstavu o cenách a úrovni ponúk v jednotlivých regiónoch. Na základe týchto informácií potom môžeme zúžiť okruh pátrania na nejakú konkrétnu lokalitu, ktorá nás najviac oslovila. S realitnými kanceláriami sa však môžeme skontaktovať i v prípade, že momentálne nemajú v ponuke nič, po čom by sme túžili. V krátkosti načrtneme svoju predstavu realitnému maklérovi, ktorý nám môže v hľadaní poradiť, prípadne nás neskôr informovať, že sa v ponuke spoločnosti objavila nehnuteľnosť, o ktorú by sme mohli mať záujem. Podpora realitnej kancelárie, spojená s naším hľadaním na vlastnú päsť, časom určite prinesie svoje ovocie.
Pri výbere rekreačnej nehnuteľnosti platí dôležité nepísané pravidlo – chata alebo chalupa sa dá oveľa ľahšie opraviť než preniesť inde. V praxi to znamená, že ak môžeme za podobnú cenu získať zrekonštruovanú chatu na menej príťažlivom mieste alebo chatu v pôvodnom stave v atraktívnejšej lokalite, je múdrejšie zvoliť druhú možnosť. Viac sa oplatí investovať čas i peniaze do rekonštrukcie, než sa hneď nasťahovať do krásnej chalupy a zistiť, že na okolí vlastne niet čo podniknúť. Okrem samotného prostredia veľa zaváži aj vzdialenosť chaty či chalupy od miesta bydliska. Túto vzdialenosť však nepočítame v kilometroch, ale v hodinách, ktoré strávime cestovaním. „Magická hranica“ dostupnosti je okolo dvoch hodín. |
Atraktívne prostredie
Pri kúpe chaty či chalupy môžeme robiť kompromisy vzhľadom na celkovú kondíciu kupovanej nehnuteľnosti, nikdy však nie v oblasti nárokov na atraktivitu prostredia. Dostatok súkromia v lese, no na druhej strane blízkosť civilizácie a celoročne udržiavaná príjazdová cesta, to sú požiadavky, ktoré si navzájom odporujú. Takisto len ťažko zoženieme neďaleko lyžiarskeho svahu chatu či chalupu, ktorá by zároveň stála na brehu jazera. Preto si musíme určiť priority, z ktorých nepoľavíme ani v prípade, že natrafíme na inak lákavú nehnuteľnosť za prijateľnú cenu. Viaceré rekreačné objekty sa totiž opakovane predávajú len preto, lebo sa nachádzajú v prostredí, ktoré neposkytuje majiteľom dostatočné vyžitie. Samozrejme, musíme rátať aj s tým, že atraktívne okolie zvyšuje predajnú cenu nehnuteľnosti. Pri tejto príležitosti stoja za zmienku rozdielne nazerania našich a zahraničných záujemcov na vzdialenosť, ktorú pokladajú za okolie chalupy. Keď našinec povie „chata pri vleku“, myslí tým, že vlek sa nachádza do 500 metrov od chaty. Obdobná fráza Angličana „near ski lift“ znamená, že najbližší vlek je vzdialený do 20 km. Preto sa na cene nehnuteľnosti príliš neodrazí to, či sa nachádza 5 alebo 18 km od lyžiarskeho svahu. Keď však chata stojí priamo na zjazdovke, jej cenu to ovplyvní priam radikálne.
Pôvodný stav verzus rekonštrukcia
Okrem vzdialenosti od bydliska a atraktívneho prostredia ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti aj jej celkový stav a vybavenie. Chýbajúca elektrická prípojka, vodovod, kúpeľňa či záchod znižujú trhovú hodnotu chalupy rádovo o desiatky percent. Ak je na chate zavedená aspoň elektrina, cena citeľne rastie. Je teda len na nás, či kúpime lacnejšiu chatu v pôvodnom stave a podujmeme sa na jej postupnú rekonštrukciu, alebo investujeme viac prostriedkov do zrekonštruovaného objektu, v ktorom môžeme už hneď od začiatku bezstarostne relaxovať. V poslednom čase stúpa predaj zrekonštruovaných nehnuteľností, pretože záujemcovia o chatu či chalupu si chcú v prvom rade oddýchnuť a neláka ich predstava dovolenky strávenej „na malte“.
Materiál
Chaty i chalupy môžu byť murované alebo drevené. Každý materiál reaguje na teplotné výkyvy počas roka inak, rozdiely sa ukážu najmä v zimných mesiacoch, keď musíme v objekte kúriť. Drevené stavby dokážeme vyhriať na prijateľnú teplotu za pomerne krátky čas, no teplo sa v objekte drží len krátko. Chaty a chalupy murované z pôvodných materiálov (staré tehly, kameň) akumulujú teplo v múroch, preto trvá citeľne dlhšie, kým sa celá stavba vyhreje – nezriedka až do konca víkendu, keď odchádzame. Teplo naakumulované v múroch sa následne môže uvoľňovať do prostredia ešte niekoľko dní či dokonca týždňov. Počas letných horúčav nám však murovaná stavba dokáže dlhší čas zabezpečiť vnútri objektu príjemný chládok.
Ako kupovať?
Keď nájdeme vhodnú nehnuteľnosť na predaj, pozorne si ju prezrieme aj s majiteľom alebo zástupcom realitnej kancelárie. Na obhliadke sa nám zíde aj stavebný odborník (napr. statik), ktorý nám poskytne objektívnu správu o stave nehnuteľnosti a upozorní nás na jej kritické miesta. Keď sme s prehliadkou spokojní, vyžiadame si od majiteľa k nahliadnutiu list vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy. Na Slovensku sú totiž častým javom zložité vlastnícke pomery, a tak sa ľahko môže stať, že pôvodný majiteľ nám v dobrej viere predáva niečo, čo mu vlastne nepatrí, hoci to za rovnakých okolností sám kúpil od predchádzajúceho majiteľa. Preto musíme na nahliadnutí do katastrálnej mapy trvať aj v prípade, že vlastníctvo potvrdia majiteľovi susedia a známi. Čítanie v katastrálnej mape si vyžaduje istú prax, takže ak si nie sme celkom istí, mali by sme sa obrátiť na niekoho, kto sa v tejto problematike vyzná a je ochotný vycestovať s nami priamo na miesto. Ak je všetko v poriadku, môžeme sa pustiť do návrhu zmluvy. Jej zostavenie je tiež lepšie zveriť odborníkom (notár, právnik, advokát). Síce nás to bude stáť o nejaké poplatky navyše, no oproti hrozbe straty tisícov eur ide o veľmi praktickú investíciu. Realitné kancelárie v tomto smere ponúkajú komplexné služby, takže nám mnoho starostí s „papierovačkami“ ubudne. Aj v tomto prípade si však musíme pozorne prečítať všetko, čo k budúcej kúpnej zmluve náleží, pretože ide v prvom rade o naše peniaze. Zmluva musí byť koncipovaná tak, aby sa žiadna zo zúčastnených strán necítila ukrátená. Následnú platbu môžeme tiež realizovať prostredníctvom notára, advokáta či realitnej kancelárie. Tým získame istotu, že dotyčná zodpovedná osoba vyplatí predávajúcemu naše peniaze až vtedy, keď budú všetky „papiere“ prepísané na nás a naše vlastníctvo právoplatné. Najmä pri chalupách sa však často stáva, že pôvodnými majiteľmi sú starší ľudia, ktorí príliš neobľubujú jednanie s úradmi a uprednostňujú skôr platbu „z rúčky do rúčky“. V takom prípade závisí úspech obchodnej transakcie aj od našej diplomacie, trpezlivosti a ochoty prispôsobiť sa.
Text: Milan Bohunický
Foto: Dano Veselský, Elena Bobeková, Erika Kuhnová
Zdroj: Všetko o chatách a záhradkách, JAGA GROUP 2009
Konečne niečo z nášho prostredia.Nie tie architektonické,,nádhery,, zapadajúce citlivo do prírody kdesi z iného konca sveta.Slovensku treba dať to čo je slovenské a ostatným ukázať v čom sme lepší.