Výroba drevenej vtáčej búdky
Zdroj: istock.com

Vyznáte sa v práci s drevom? Otestujte sa a zistite, ako na tom ste!

Práca s drevom dnes prirodzene spadá do množiny bežných povinností každého domáceho kutila. Myslíte si, že váš už v tejto oblasti nemôže nič prekvapiť? Otestujte sa a zistite, ako sú na tom vaše základné vedomosti o dreve a jeho opracovaní.

0%

Ktorý výraz označuje brúsny papier?

šmirgľovanie dreva istock.com
Správne! Nesprávne!

V minulosti používali stolári bežne na lepenie jednotlivých kúskov dreveného nábytku glej. Z čoho sa vyrábal?

lepenie dreva istock.com
Správne! Nesprávne!

Aký je to cinkovaný hranol?

drevený hranol istock.com
Správne! Nesprávne!

Aký je rozdiel medzi hoblinami a pilinami?

hobliny istock.com
Správne! Nesprávne!

Na čo sa používa politúra?

lakovanie dreva istock.com
Správne! Nesprávne!

Nerovný povrch dreva môžete dohladka opracovať?

hobľovanie dreva istock.com
Správne! Nesprávne!

Ako sa nazýva stolársky pracovný stôl?

stolársky stôl istock.com
Správne! Nesprávne!

Čo je to rašpľa?

práca s rašpľou istock.com
Správne! Nesprávne!

Podľa čoho môžete určiť vek zrezaného stromu?

odrezaný strom istock.com
Správne! Nesprávne!

Ktorá drevina sa považuje na Slovensku za najtvrdšiu?

list agátu istock.com
Správne! Nesprávne!

Práca s drevom
S drevom asi nie...

nešťastný stolár

Téma opracovania dreva je vám veľmi vzdialená. To však nie je žiaden problém, určite ste odborníkom v iných oblastiach. A dnes sa dajú takmer všetky informácie ľahko dohľadať.
Lepšie ako nič

S niektorými pojmami ste sa v minulosti už určite stretli, ale nepovažovali ste ich za veľmi zaujímavé. Alebo s drevom len začínate pracovať. V každom prípade akékoľvek vedomosti sa cenia
Máte sa ešte čo priučiť

nešťastný stolár

Ste v polovici cesty, aby ste sa stali zbehlým „drevárskym“ majstrom. Oblasť spracovania dreva je naozaj veľmi široká a vždy sa máte čo priučiť.
S drevom máte veľa skúseností

práca s drevom s deťmi

Rozhodne nepatríte medzi priemerných domácich majstrov. Určite sa spracovaním dreva zaoberáte pravidelne, aj keď ešte máte drobné medzery.
Vás sa drevo báť nemusí

šťastný stolár

Výborný výsledok! Vám by sa do rúk určite rád zveril každý kúsok dreva.

Zdieľajte svoj výsledok:

  1. Josef Bucek says:

    V testu k práci se dřevem máte chybu! Termín ponk se jako truhlářský stůl nepoužívá. Správný název je hoblice, i ve slovenštině. Děkuji.
    S pozdravem
    Josef Bucek

    1. Roman says:

      Vážený pán Bucek.
      Nemáte pravdu. Síce neviem, ako v Čechách, ale môžem potvrdiť, že na Slovensku sa hovorovo termín „ponk“ bežne používa pre názov stolárskeho stola.

  2. mm says:

    Pán Bucek má pravdu. Uvedený drevený stôl sa v Čechách a na Morave odjakživa nazýval truhlařská hoblice. Na Slovensku je to stolárska hoblica. Slovo ,,ponk,, vzniklo až omnoho neskôr a pomenovávalo pracovný stôl pre zámočníkov, ktorého konštrukcia je plechová, kombinovaná so železným profilom. Jeho pracovná plocha je lepená z bukových hranolkov. Stôl ktorý používali -jú ľudia pracujúci výlučne s drevom je kompletne celý z dreva, včetne upínacieho zariadenia (zvorníka, sverky …atď.). Pomenovanie ,,hoblica,, zrejme vzniklo preto, že sa na tomto stole prevažne drevo opracovávalo ručne hoblíkom. Aj slová ,,hoblovačka a zverák,, vznikli omnoho neskôr po tlakom modernej doby.. Novšie slová ,,ponk a zverák,, postupne nahradili a úplne vytlačili zo slovníka pôvodné označenie ,,hoblica, zvorník, sverka. Takže, v normálnej hovorovej reči pod slovom,,ponk,, sa rozumie plechový pracovný stôl pre zámočníkov a pod ,,hoblicou,, drevený pracovný stôl pre majstrov pracujúcich s drevom. Na záver by som iba uviedol, že tak ako moderná doba nahradila ,,cvičky a tenisky,, za iné označenie obuvi určenej na športovanie, tak aj veľa nových názvov nahradilo staré a tieto sa iba prestali používať. Pre tých skôr narodených hoblica zostane hoblicou a pre mladších to je ponk. Pán Roman, rozdiel v označení je asi taký ako pojem relativity. Ak vopcháš niekomu nos do r..ti, relatívne ste na tom obaja rovnako: on má nos v r..ti, i Ty máš nos v r..ti !!!

  3. Peter says:

    Súhlasím s Romanom, žiadna hoblica mi nič nehovorí. Ako dieťa keď som prišiel k dedovi tak som ho našiel vo „vrštadi“ pri „ponk-u“.

  4. Mária says:

    Áno, správne je ponk a vrštat. Môj dedko a otec boli stolári a nikdy som nepočula slovo hoblica, vždy to bol ponk, resp. drevený ponk. Termíny mám osvojené (ja som už dôchodkyňa) a teda v stolárskej terminológii ich využívali i moji predkovia

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje