montaz betonovej krytiny
Galéria (5)

Montáž betónovej krytiny

Chystáte sa meniť starú krytinu za novú, betónovú?
Tu je niekoľko rád, ako nepochybiť pri jej výbere, kúpe a montáži.

Galéria

betonová škridla, strecha
betonová škridla
betonová škridla
betonová škridla
Použitie

Betónové krytiny môžeme použiť vo všetkých klimatických pásmach a nadmorských výškach, ak to dovoľuje ich hmotnosť s ohľadom na konštrukciu strechy. Betónovú strešnú krytinu možno aplikovať na streche so sklonom už od 22°. Ak sa strecha zabezpečí vhodne zvolenou poistnou hydroizolačnou fóliou, možno niektorými druhmi betónovej škridly pokrývať strechy so sklonom už od 7°.
Kúpa

Betónové krytiny musia spĺňať požiadavky STN EN 490: Betónová krytina (patria do skupiny malo formátových aj veľkoformátových krytín). Od dodávateľa si vyžiadame príslušné certifikáty, vyhlásenia o zhode a pod., aby pri samotnej realizácii nedošlo k poškodeniu už zhotovených vrstiev strešného plášťa alebo k preťaženiu stavebnej konštrukcie, či už nesprávnym technologickým postupom, zlým navážaním alebo skladovaním materiálu a pod.

Cena strechy

Skladá sa z dvoch položiek – ceny práce a ceny materiálov. Cena práce sa uvádza ako suma za m2. Čím je strecha tvarovo náročnejšia, tým vyššiu má cenu. Jednoduché strechy sa pohybujú od 12 – 18 € za m2 a náročnejšie sa môžu vyšplhať aj na 25 € za m2. Netreba ale zabúdať, že kompletnú strechu tvoria škridly a doplnky. Dávajme si preto pozor, aby ponuku netvorila len základná škridla. Doplnky sú drahé, takže by sa nám náklady, zdanlivo najvýhodnejšie, mohli nakoniec predražiť.

Poistná hydroizolácia

Rizikovým prvkom montáže býva poistná hydroizolácia, ktorá sa ukladá pod krytinu a významne ovplyvňuje kvalitu a funkčnosť šikmej strechy. Najčastejšou chybou tu býva nesprávne zvolený typ poistnej hydroizolácie, prípadne jej nekvalitná aplikácia (nedostatočné prelepenie spojov fólií, nesprávne zabudovanie fólie v kritických miestach atď.). Všetky tieto vrstvy totiž musia spĺňať kvalitatívne parametre ešte pred položením krytiny. Vyhneme sa tak demontáži krytiny a latovania v dôsledku dodatočne zistených chýb.

Latovanie

Strešná krytina sa ukladá na laty, ktoré musia zodpovedať predpísaným normám. Hrúbka lát je závislá od vzdialenosti krokiev, klimatického a iného zaťaženia podľa normy STN 73 0035. Minimálny prierez lát musí byť 30 × 50 mm do osovej vzdialenosti krokiev 90 cm. Pri osovej vzdialenosti 100 až 120 cm sa odporúča použiť prierez lát 40 × 60 mm. Nezabudnime ani na kontralaty, ktoré by mali byť položené súbežne na krokvy a mali by mať min. 50 × 50 mm.
Pri krytinách na sklon strechy 12° až 22° sa odporúča vzdialenosť lát 320 až 325 mm s dĺžkou prekrytia 100 až 95 mm, pri sklone 22° až 30° môže byť vzdialenosť medzi latami od 320 do 330 mm, pričom dĺžkové prekrytie môže byť od 100 do 90 mm. Pri sklone vyššom ako 30° je vzdialenosť lát od 320 do 340 mm a dĺžkové prekrytie od 100 do 80 mm.



Špeciálne opatrenia

Vetranie strešného plášťa je v odkvapovej časti zabezpečené vetracou mriežkou a vetracím pásom.
Odporúča sa nasledujúci postup pri rôznych sklonoch strechy:
od 7° do 17° – zabezpečiť vodotesné podstrešie,
od 17° do 22° – vyhotoviť debnenie (vrchný záklop) so špeciálnou poistnou hydroizolačnou fóliou alebo vrstvou,
od 22° – uložiť priamo na laty,
od 45° – každú tretiu škridlu prichytiť príchytkou škridly,
od 60° – každú škridlu prichytiť príchytkou škridly, pričom v poslednom rade treba každú škridlu prichytiť dvakrát, a to vľavo dole príchytkou škridly a vpravo hore skrutkou. –>

Náradie a pomôcky

Okrem vlastného zaistenia na streche potrebuje pokrývač pokrývačské kladivo, vŕtačku, okružnú pílku, pílku na železo, a rezadlo na tvarovanie škridiel. Ako doplňujúce pomôcky používa meter, šablónu na kontrolu rozmerov lát, šnúrku, farbu na šnúrku, ceruzku a iné meracie pomôcky.

Kladenie škridiel

Je rýchle a jednoduché. Strecha môže byť hotová rýchlo, už za 5 dní. Montážny návod na ukladanie škridiel a doplnkového sortimentu rieši podrobnosti ukladania až do tých najmenších detailov. Sú vypracované výrobcom krytiny a dostaneme ich pri nákupe krytiny. Škridly musia lícovať s priečnymi líniami rozmeranými na latách. Škridly sa kladú od pravých okrajových škridiel. Postupuje sa sprava doľava, vždy od odkvapu k hrebeňu.

Bezpečnosť

Pri práci na streche je potrebné chrániť sa pred pádom z výšky pomocou atestovaných prenosných kotviacich prostriedkov a dodržiavať bezpečnostné predpisy. Ak je výška strechy nad zemou väčšia ako 3 m, odporúča sa zaistiť proti možnému pádu zo strechy. Pri pohybe po streche treba zvýšiť bezpečnosť predovšetkým na škridlách s hladkým povrchom, najmä ak sú mokré, pretože je pri nich vyššie riziko pošmyknutia a spadnutia ako pri škridlách, ktoré majú povrch z granulátu.

Text: Ing. Mária Kostolná
Foto a kresby: Bramac, KM Beta, Mediterran
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis
Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.