Zimný rez a jeho správna technika

zimný rez drevín

Hoci by sa mohlo zdať, že záhrada spí zimným spánkom, do niektorých prác sa môžete pustiť aj v zimných mesiacoch. Jednou z nich je rez drevín.

V drevinách sú spomalené takmer všetky životné procesy, a preto si oveľa ľahšie vedia poradiť so zmladením, pri ktorom prídu o veľkú časť drevnej hmoty. Pozitívom tohto obdobia je aj to, že je minimálny výskyt zárodkov chorôb a škodcov. Pozor, neplatí to však pre všetky dreviny. Niektoré by v tomto období trpeli výtokom miazgy, napríklad slivka.

V tomto ročnom období môžete zmladzovať alebo radikálne prerezať len niektoré druhy, napríklad ovocné dreviny a kry na podporu bohatšej úrody, bujne rastúce driene, liesky, vŕby na omladenie, okrasnú budleju, ľubovník, bradavec na podporu kvitnutia, tvarovať môžete zlatovku, tis, drieň. Najviac chýb sa robí hlavne pri samotnej technike rezu. Strážte si uhol a vedenie samotného rezu a používajte vždy len ostré a dobre vyčistené záhradnícke nožnice.

Vďaka zimnému rezu sa rastliny počas nasledujúcej sezóny dostanú opäť do kondície.

Ako správne rezať

Nesprávne

zimný rez drevín
Nesprávny rez

Príliš ďaleko od puku. Ak režete príliš ďaleko od konára alebo od očka, koniec výhonu odumrie a zaschne, čím vznikne časť suchého dreva. V takomto mieste hrozí šírenie choroby a škodcov.

Nesprávne

zimný rez drevín
Nesprávny rez

Príliš blízko pri puku. Ak rez vediete príliš blízko puku, naruší sa tá časť dreva, ktorá má za úlohu ranu zaceliť hojivým pletivom z korkových buniek.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNesprávne

zimný rez drevín
Nesprávny rez

Nesprávny uhol. Rez by nemal byť vedený smerom k puku. Voda steká po ploche rezu priamo k puku, ktorý môže následne namŕzať a neskôr vyhnívať.

Správne

zimný rez drevín
Správny rez

Správny rez. Uhol rezu by mal byť mierne šikmý, strážte si aj vzdialenosť od výhonku, ktorá sa má pohybovať v rozpätí niekoľkých milimetrov.

Text: Redakcia
Foto: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.