letny rez ovocnych drevin 2. cast
Galéria (10)

Letný rez ovocných drevín (2. časť)

V pokračovaní článku o letnom reze ovocných drevín sa budeme špeciálne zaoberať rezom viniča hroznorodého, povieme si ešte niečo o letnom reze vo všeobecnosti a nevynecháme ani prednosti a nedostatky letných rezov jabloní a hrušiek.

Galéria

rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
rez ovocných stromov, ovocie, rez jabloní, rez černíc, rez hrušiek, rez viniča
Letné ošetrovanie viniča hroznorodého
Pestovanie viniča má dlhú tradíciu. Už v stredoveku rástol vinič v strednej Európe aj ďaleko na severe v kordónoch pri južných múroch. Pri letných zákrokoch sa vylamujú zálistky, čo sú nadbytočné, nežiaduce a nerodivé zelené výhony v pazuchách listov. Tvarujú sa ťažne, skracujú sa alebo sa odrežú. Len čo sú viditeľné kvetenstvá (strapce) a ak pominú májové mrazíky, vylamujú sa neplodné výhony. Tiež je treba vylamovať výhony zo starého dreva, pokiaľ nie sú určené na zaplnenie špaliera. V tom prípade sa musia rezať na čapík. Výhony, ktoré vyrastajú priamo zo zeme, odstraňujeme až pri báze.

Slabé výhony vyrastajúce priamo nahor ponecháme nezrezané, silné odstránime asi pri dĺžke 10 cm, dlhé výhony skrátime na jeden až dva listy. Výhony je treba tvarovať tak, aby okolo seba mali dosť miesta a rástli skôr vzpriamene; potom budú môcť listy naplno prijímať živiny.

Vyväzovanie ťažňa do vodorovnej polohy podporuje rast vlkov. Výhony, ktoré vyrastajú v lete, vyštipujeme, aby sa živiny využili v prospech viniča, alebo aby sa mohli dobre vyvinúť očká. Toto pravidlo však neplatí vždy. Pri slabom raste – podmienenom odrodou, polohou a priebehom počasia – ich skrátime buď málo, alebo vôbec nie, aby sa ušetrila listová plocha na tvorbu plodov.

Od polovice augusta už nezaštipujeme nahor rastúce výhony z ťažňa ani vrchole dlhých výhonov, pretože najmladšie listy sú dôležité pre tvorbu cukrov v strapcoch. Naproti tomu staré listy bezprostredne vedľa strapcov nemajú pre plody žiadny význam a pokiaľ ich zatieňujú, môžeme ich pokojne odstrániť.
–>
Čo by sme mali vedieť o letnom reze

  • Pri letnom reze treba vždy brať do úvahy cieľ použitého zásahu, kondíciu ovocného stromu, rastové vlastnosti konkrétnej odrody.
  • Ak chceme ovplyvniť diferenciáciu kvetných pukov, zásah robíme pred jej začiatkom.
  • Je nutné mať na pamäti, že letný rez robený vo väčšom rozsahu oslabuje rast stromu, prípadne môže spôsobiť zhoršenie kondície.
  • Rozsiahlym letným skracovaním letorastov môžeme, najmä v prípade úrodnej pôdy a dostatku vlahy, spôsobiť obnovenie rastu; následne vytvorené letorasty nemusia do zimy dostatočne vyzrieť. Na jadrovinách sa v takomto prípade môže objaviť jesenné kvitnutie, čo znižuje úrodu v nasledujúcom roku.
  • Letný rez nerobíme, ak stromy rastú primerane alebo slabo.

Krátky a zmiešaný rez broskýň počas vegetačného obdobia
A – krátky rez na 4 očká
B – skrátenie primárneho letorastu za 10. listom a sekundárneho letorastu za 4. listom
 

Krátky rez (Lorettov) jabloní
A – prvé skrátenie (1) alebo nalomenie (2)
B – rez na pätku
C – vytvorene generatívne púčiky na pätke
D – skrátenie vytvoreného výhonku
 

Rodivé výhony – kde rodí ktorý druh?
Niektoré ovocné druhy vytvárajú kvety a plody priamo na silných dlhých výhonoch. Väčšina však rodí na krátkych slabších bočných výhonkoch, napríklad čerešňa. Silnorastúci vysokokmeň zabrzdí svoj rast až po mnohých rokoch a až potom začne tvoriť kratšie rodivé bočné výhonky. Rez by teda nemal podporiť rast, ale dobre rozkonárenie. Slaborastúce vreteno rodí už v prvom roku. Tu sa rez robí tak, aby strom nenasadil rast výhonov.

Broskyňa, višňa, čierna ríbezľa rodia na jednoročnom nerozkonárenom výhone.

Jabloň a hruška
rodí na kratších bočných výhonkoch, ktoré vyrastajú z jednoročných dlhých výhonov. Jabloň a hruška tvoria plody prevažne po celej dĺžke bočných výhonkov.

Čerešňa a orech kráľovský rastú silno. Z jednoročných dlhých výhonov vyrastajú dlhé bočné výhony, ktoré vplyvom silného rastu ešte nemajú žiadne kvety. Až ďalšia generácia bočných výhonkov rastie slabšie a má kratšie výhonky, na ktorých sa tvoria kvety a plody.

Červené ríbezle a egreš rodia na koncoch jednoročných dlhých výhonov. Najlepšie rodivé drevo predstavujú kratšie bočné výhonky, ktoré vyrastajú v druhom roku z dlhých výhonov.

Aktinídia a vinič sú dreviny, ktoré silne rastú a v prvom roku vytvoria metrové jednoročné výhony, na ktorých v nasledujúcich rokoch rastú slabšie bočné výhonky. Na začiatku bočných výhonkov, ktoré vyrastú v poslednom roku, sa v pazuchách prvých štyroch až piatich listov vytvárajú strapce kvetov, z ktorých sa vyvinú plody.

Malina a černica – v prvom roku vyrastú výhony, ktoré má černica spravidla rozkonárené. Na jar sa vyvíjajú z púčikov od vrchu smerom dole bočné výhonky. Kvety a plody sa vytvárajú na vrcholoch bočných výhonkov.


Dlhý rez (Gaucherov) jabloní
A – prvé zaštipnutie za 4. listom
B – druhé zaštipnutie
C – druhé zaštipnutie rozkonáreného letorastu
D – opravný zimný rez na jar
E – ďalší zimný rez
F – vrchné nalomenie
G – spodné nalomenie
 

Pekrunov rez
A – výhonok ukončený generatívnym púčikom (1) nikdy neskracujeme
B – zaštipovanie letorastu za 5. listom
C – ďalšie zaštipovanie za 3. listom
D – jesenný rez nad spodným listom alebo spodným výhonkom (E), ktorý sa ešte súčasne skráti za 3. listom
 

Prednosti a nedostatky letného rezu jabloní a hrušiek
Prednosti: presvetlenie koruny, podpora alebo skvalitnenie diferenciácie kvetných púčikov, zníženie výskytu horkej pehovitosti jabĺk, lepšie vyfarbenie šupky plodov, obmedzenie transpirácie, zvýšenie špecifickej rodivosti – vyjadrené v kilogramoch na jednotku objemu koruny, urýchlenie hojenia rán a brzdenie rastu stromov.  

Nedostatky: zmenšenie veľkosti plodov, zníženie úrody po hlbšom reze, predčasné prírastky očiek po nevhodnom termíne rezu s väčším podielom horkej pehovitosti plodov, nežiaduca redukcia rastu stromu.
Letný rez – ide o citlivý zásah do fyziológie ovocnej dreviny. Pestovateľom, ktorí nemajú potrebné skúsenosti s letným rezom, odporúčame zacvičenie sa formou odbornej inštruktáže a dôkladné zoznámenie sa s teoretickými zásadami rezu. Jedným z hlavných cieľov rezu je pravidelná stabilná úroda vysoko kvalitného ovocia a pokojný rast stromov. 

Čo povedať záverom?
Vari ani jedna z prác pri ošetrovaní ovocných druhov nevyvoláva toľko protirečivých názorov ako rez, hoci taký starý spôsob ošetrovania by už mal mať svoje pevne miesto v celkovom systéme agrotechnických opatrení. Treba si hádam len uvedomiť, že aj ten najlepší rez, ak sa robí pri nevhodnej úrovni agrotechniky a v nevhodnom termíne v záhrade, môže sa prejaviť ako málo účinný, neúčinný, ba dokonca v mnohých prípadoch aj škodlivý.   

Text: Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: archív vydavateľstva
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Majo says:

    Časy sa menia. Dnes sa strihá, štepí 12 mesiacov do roka?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.