6 dôležitých krokov ako zazimovať záhradu

image 18953 25 v1

Ak chceme mať atraktívnu záhradu aj nasledujúcu sezónu, mali by sme sa postarať o jej správne zazimovanie. Vysadené rastliny tak prežijú zimu bez ujmy a z ich krásy sa budeme môcť tešiť aj na rok.

1. Trávnik

Z trávnika vyhrabeme napadané lístie, konáriky a kôru. Toto robíme až do konca novembra. Takisto pomocou herbicídu zlikvidujeme trváce a agresívne buriny. Aby trávnik lepšie prezimoval, koncom októbra, nie neskôr, naň aplikujeme špeciálne hnojivo. Trávnu plochu môžeme prerezať a povalcovať, tak utužíme podklad, z ktorého vyrastá.

2. Dreviny

Ak je slnečno, zalievame vysadené dreviny, najmä ihličnany a vždyzelené kry. Takisto aj rastliny vo vegetačných nádobách. Chúlostivejšie druhy obalíme trstinovými rohožami, jutovinou alebo netkanou textíliou tak, aby ich vrchná časť vytŕčala. Solitérnym stromom skontrolujeme opory a aj to, či sú k nim riadne priviazané, aby ich počas zimy nevyvrátil silný vietor. Nezabudneme na zviazanie stĺpovitých ihličnanov, ktoré veľmi ľahko poškodí ťažký sneh. Nižšie porasty krov chránime pred zimou nahrnutím suchého lístia a zakrytím ihličnatými chvojkami.

Ako zazimovať záhradu
Kmene novovysadených drevín obalíme jutovinou, vnútro môžeme vyplniť suchým lístím.

3. Skalka

Počas celej jesene je dôležité odstraňovať zo skalky napadané lístie, konáriky, burinu a plody blízkych okrasných krov. Skalku pozakrývame ihličnatými chvojkami, dáme si záležať najmä na miestach, na ktorých sú vysadené citlivejšie druhy skalničiek. Nad skalnice a nádherne kvitnúce levízie, ktoré sú citlivé na zimnú vlhkosť, umiestnime striešky, napríklad zo skla. Dosypeme kamennú sutinu, tak budú korene skalničiek lepšie chránené.

Ako zazimovať záhradu

Skalničky treba na zimu zakryť chvojkami.

4. Kvetinové záhony

Čo najskôr ostriháme odkvitnuté trsy trvaliek, zo záhonov odstránime burinu a jemne prekypríme pôdu. Začiatkom mesiaca ešte stále môžeme rozmnožiť druhy kvitnúce na jar delením trsov, prípadne môžeme vysadiť nové trvalky. Zalejeme čerstvo vysadené rastliny a na kvetinový záhon nahrnieme suché lístie, ktoré je najlepšou izolačnou vrstvou (nemala by však byť príliš hrubá, aby na konci zimy nedochádzalo k predčasnému klíčeniu). Ak sú súčasťou záhona okrasné trávy, nestriháme ich. Špeciálne zazimovanie a zakrytie si žiada kortadéria.

5. Jazierko

Na zimu ho nemusíme vypúšťať, toto stačí urobiť len raz za dva či tri roky. Lekná dobre prezimujú v hĺbke 80 cm. Ak je jazierko plytšie, treba lekná vybrať, na zimu umiestniť do vedra s vodou a dať do svetlej a chladnej miestnosti. To isté platí aj o exotickejších rastlinách, akými sú napríklad vodné hyacinty, ktorým by mráz zrejme ublížil. Ryby bez ujmy prezimujú v hĺbke minimálne 100 cm. Ostrihať by sme mali suché steblá a trsy pobrežných rastlín. Dôležité je pravidelne čistiť hladinu, zbierať napadané lístie a iný biologický odpad (konáriky a podobne). Praktické je natiahnuť nad jazierko sieť, najmä ak v jeho blízkosti rastú opadavé listnáče.

Ako zazimovať záhradu
V jazierku hlbšom ako 1 m by mali rybky prezimovať bez ujmy.

6. Ruže

Dôkladne prezrieme záhon s ružami. Ak rastliny trpia chorobami, urobíme ochranný postrek. Môžeme mierne skrátiť výhonky kríkovitých ruží, s dôkladnejším rezom však počkajme do jari. Dôležité je prihrnúť zeminu k ružiam. Na tento účel nám poslúži kvalitný záhradnícky substrát, prípadne preosiaty kompost. Ten môžeme na jar rozhrnúť okolo kríkov. Korunku stromčekových ruží zasa obalíme jutovinou a vnútro vyplníme suchým lístím. Jutovinu pod aj nad korunkou pevne zaviažeme. Popínavé ruže môžeme obaliť čečinou, prípadne geotextíliou (čerstvo vysadené rastliny). Ešte stále môžeme vysádzať kry ruží.

Základné pravidlá

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestetrávnik
keď začne mrznúť, už naň nevstupujte

dreviny
pred príchodom zimy sa nestrihajú

skalka
ako zimnú ochranu nepoužívajte netkanú textíliu

kvetinové záhony
vhodné je obnoviť vrstvu kôrového mulču, mal by mať hrúbku aspoň 5 cm

jazierko
aj koncom jesene je vhodný čas na rozdelenie prestarnutých trsov pobrežných rastlín

ruže
v tomto období ich neprihnojujte

Ako zazimovať záhradu
Konáre zo záhrady nepálime, ale posekáme v drviči a použijeme v komposte. (foto: thinkstock.com)

Záhradník radí

Ak je slnečné a teplejšie počasie, ešte stále môžete vysadiť cibule tulipánov, prípadne iných cibuľovín kvitnúcich na jar.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.